Administration 

"Jeg er næsten ved at kaste op over, at mine kolleger hele tiden er på grådens rand"

Eva Nissen Quist og hendes kollegaer har været hårdt presset, efter der blev indført nye regler på kontanthjælpsområdet, fortæller de. (Foto: Foto: HK Kommunalbladet)

De ansatte på Ydelseskontoret i Kalundborg Kommune er hårdt pressede. Det går ud over arbejdsklimaet.

Det trækker tænder ud, når tre ud af et team på otte ansatte bliver langtidssygemeldte.
Især når alle tre sygemeldinger sker inden for ganske kort tid.

Den bitre erfaring har sagsbehandlerne på Ydelseskontoret i Kalundborg Kommune gjort sig.

Sygemeldingerne kom efter et stigende arbejdspres affødt af kontanthjælpsreformen, der blev vedtaget i foråret. Og presset har også påvirket de øvrige ansatte.

- Det lyder forfærdeligt at sige, men man bliver nærmest immun over for gråd. Jeg er næsten ved at kaste op over, at mine kolleger hele tiden er på grådens rand. Man tør næsten ikke længere spørge ind til dem, fordi man er bange for, at de bryder sammen, og man selv følger med, siger Eva Nissen Quist, der arbejder på Ydelseskontoret i Kalundborg til HK Kommunalbladet.

Hun er ikke den eneste sagsbehandler, der i løbet af året har følt sig presset af stramningerne på kontanthjælpsområdet.

Som Avisen.dk skriver i dag, angiver næsten tre ud af fire adspurgte i en rundspørge blandt 160 medlemmer af fagforeningen HK Kommunal, at kontanthjælpsstramningerne påvirker deres arbejdsliv.

Kun set begyndelsen

Selvom Eva Nissen Quist og hendes kollega Sabina Rasmussen har arbejdet som ydelsessagsbehandlere i kommunen i henholdsvis 31 og 10 år, har de aldrig før oplevet et lignende pres, fortæller de.

- Da stramningerne blev vedtaget, kiggede vi frem mod 1/7 og tænkte: Puuh ha, nu er det overstået, nu har vi sendt alt ud, og der er styr på det. Men det gik ret hurtigt op for os, at det ikke var overstået – det var fremtiden, der kun lige var begyndt, fortæller Sabina Rasmussen til HK Kommunalbladet.

Problemet er, at alting tager meget længere tid, mens lovgivningen er ekstrem kompleks, forklarer Eva Nissen Quist til fagbladet og uddyber:

- Vi bruger næsten dobbelt så lang tid på hver enkelt borger, og sagsbehandlingstiden stiger. Det er det svært at hyre en vikar ind, fordi der er så meget, der skal læses op på og efterfølgende tolkes og vurderes.

Sabina Rasmussen (tv.) og Eva Nissen Quist (th.) har haft nok at se til det sidste havle år, forklarer de. Foto: HK Kommunalbladet

I Kalundborg Kommune har man forsøgt at afhjælpe en del af presset ved at hyre en ekstern konsulent til at hjælpe med at strukturere arbejdet.

Der er også blevet tilkøbt et timeregelsmodul, der administrerer 225-timersreglen. Alligevel skal en stor del af sagerne laves manuelt, fordi systemet endnu ikke virker optimalt, forklarer Eva Nissen Quist.

"Fucking luder"

Udover de nye regler og arbejdsgange er presset på sagsbehandlerne også vokset, fordi de på ugentlig basis kaldes alverdens skældsord.

Vrede borgere kalder dem blandt andet for "kælling" og "fucking luder", fortæller de to sagsbehandlere.

- Vi har virkelig været skideballernes holdeplads, og det er helt sikkert blevet værre. Man kan godt mærke, at lunten er kort. Og det er ikke for at undskylde nogen, men man ved jo også, at tonelejet kan være anderledes, når man er presset, siger Eva Nissen Quist til fagbladet.

Og det er ikke kun i Kalundborg, at bølgerne har gået højt i løbet af efteråret. Over to ud af fem af de adspurgte i HK Kommunals rundspørge har været udsalt for trusler. Og næsten 11 procent har fået trusler om vold.

Støtte kan gøre en forskel 

For sagsbehandlerne er der god grund til at være opmærksom på, om arbejdspresset øges.

Søvnbesvær, uro, nedtrykthed og ængstelighed er nemlig nogle af de svære symptomer, der kan ramme, hvis de igennem længere tid føler sig presset i deres arbejde. Det forklarer cand.psych. og ph.d. Lars Peter Andersen fra Arbejdsmedicinsk Klinik på Regionshospitalet i Herning til Avisen.dk.

I værste tilfælde kan det føre til sygemelding, påpeger han. Men det kan undgås, hvis kollegaerne støtter hinanden, eller hvis ledelsen er proaktiv i forhold til at mindske risikoen for at medarbejderne bliver for belastet, forklarer han.

- Ledelsen kan eksempelvis lave konkrete politikker og procedurer, hvis en sagsbehandler har været udsat for trusler eller tilbyde fast supervision i forhold til, hvordan man skal forholde sig til de her borgere, siger Lars Peter Andersen.

Det er især vigtigt, at de berørte medarbejdere ikke får følelsen af at stå alene med problemet, men er bevidste om, at der er er et problem, som skal løses i fællesskab på arbejdspladsen, påpeger han.

Teamleder rejste

I Kalundborg har hjælpen ikke altid været lige ved hånden. 

- Vores teamleder rejste for cirka halvandet år siden, og siden har vi ikke haft den faglige sparring, vi har haft brug for. Vi har været så udbrændte, at det har været svært selv at prioritere, hvilke opgaver vi skulle få brugt med, og hvilke vi måtte lade sejle, siger Eva Nissen Quist til HK Kommunalbladet.

Men nye tiltag er på vej i Kalundborg.

Borgerservice, som ydelseskontoret hører under, flytter i starten af 2017 sammen med Jobcentret. Håbet er, at det skaber mere faglig sparring, når sagsbehandlerne i Borgerservice kommer tættere på kollegerne i Jobcentret.

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død

en UTV-bil
Krimi

Mistænkt flugtbilist kørte i UTV

en facade med et logo for skat
Nyheder

Skattestyrelsen leder efter ejere til 20,5 millioner kroner

bøger på stribe
Bøger

Kendt forlag går konkurs

en mand og et sommerhus
Kendte

Køb Seebachs sommerhus

en politimnd
Nyheder

Betjent kaldte barn snotunge og får kritik af DUP

en DSV-lastbil
Nyheder

Alt om DSV's vilde historie