REMA 1000 og nemlig.com klarer sig bedst i en ny rangering af kyllingevelfærden i danske supermarkeder.
Salling Group ligger sidst, mens andelen af langsommere voksende kyllinger samlet er steget til omkring 40-45 procent.
Der er stor forskel på, hvilken kyllingevelfærd danskerne møder i supermarkedernes kølediske.
Det viser en ny rapport fra dyreværnsorganisationen Anima, der har undersøgt seks af landets største detailaktører. REMA 1000 indtager førstepladsen. Her kommer 85 procent af det samlede kyllingesalg nu fra langsommere voksende racer frem for de såkaldte turbokyllinger. Nemlig.com følger efter med omkring 80 procent.
I den modsatte ende ligger Salling Group, der står bag Netto, føtex og Bilka. Her er næsten to ud af tre solgte kyllinger fortsat turbokyllinger.
Salling Group havde ellers lovet at udfase ferske turbokyllinger inden udgangen af 2025, men har udskudt fristen til 2028.
Anima kritiserer udviklingen
Hos Anima glæder man sig over fremgangen, men kritiserer samtidig de kæder, der halter efter.
- Det er positivt, at næsten halvdelen af kyllingerne i køledisken nu er langsommere voksende. Det viser, at forandring er mulig, når supermarkedskæderne prioriterer det, siger Thorbjørn Schiønning, kommunikationschef i Anima.
Også Dagrofa har udskudt sin udfasning til 2028, mens Lidl ifølge rapporten har genindført ferske turbokyllinger efter tidligere at have fjernet dem fra sortimentet.
Turbokyllinger er avlet til at vokse meget hurtigt, hvilket ifølge Anima kan medføre alvorlige problemer med blandt andet knogler, bevægelse og vejrtrækning.