Administration 

Stress-epidemi hærger: Op mod halvdelen af medarbejderne ramt

For mange vidensarbejdere bliver de psykiske belastninger i arbejdet for store. (Foto: Jens Nørgaard Larsen, Scanpix)

Akademikernes Hovedorganisation har tilkaldt en sværm af de fremmeste eksperter inden for psykisk arbejdsmiljø for at få gjort noget ved medlemmernes alarmerende stressproblemer.

Voksende stressproblemer blandt vidensarbejdere får nu Akademikernes Centralorganisation (AC) til at gå nye veje for at fremme trivslen blandt medlemmerne.

Tre ud af fire akademikerne oplever, at deres arbejdsplads er præget af stress, og op mod halvdelen føler sig stressede i hverdagen, har en nylig undersøgelse vist. Det har været en alarmklokke, der får akademikernes hovedorganisation til at erkende, at dens hidtidige indsats for et bedre psykisk arbejdsmiljø ikke har været tilstrækkelig.

Derfor nedsætter man nu et ekspertpanel med 15 af de eksperter, der har den største viden på området enten fra forskning eller behandling.  

Psykologformand i spidsen

Som formand for panelet er udpeget formanden for Dansk Psykologforening, Eva Secher Mathiasen, som i de senere år har deltaget meget aktivt i debatten om den voksende mistrivsel blandt danske lønmodtagere. Den har blandt andet vist sig i flere og flere tilfælde af angst og depression.

Medlemmer af AC's ekspertpanel

Eva Secher Mathiasen - Formand for Dansk Psykologforening (formand)

Malene Friis Andersen - Cand.psych. aut., ph.d., postdoc Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø.

Hans Jørgen Limborg - Cand.techn.soc., ph.d., Team Arbejdsliv.

Nanna Eller - Dr. med., overlæge på Arbejds- og miljømedicinsk klinik, Bispebjerg og Frederiksberg Hospital.

Martin Mølholm - Adjunkt, ph.d.i diskursarkæologi, Institut for Kommunikation & Psykologi, Aalborg Universitet.

Yun Katrine Ladegaard - Projektleder & ph.d. stipendiat, Institut for Psykologi, Københavns Universitet.

Rasmus Willig - Cand.scient.soc., ph.d. lektor, Institut for Samfundsviden- skab og Erhvervsøkonomi, RUC.

Pernille Pedersen -Cand.scient.pol, ph.d., postdoc Institut for Ledelse, Politik og Filosofi, CBS.

Bo Netterstrøm - Dr. Med., seniorforsker, Medicinsk doktorgrad ved det sundhedsvidenskabelige fakultet på Københavns Universitet. Nu officielt pensioneret men stadig aktiv inden for området.

Christian Gaden Jensen - Cand.psych., ph.d., Post doc. I Sundhedspsykologi, Institut for Psykologi, Københavns Universitet.

Liv Starheim - Cand.psych, organisationspsykolog med eget firma og ansættelse på Metropol.

Michael Pedersen - MA in Business Administration and Philosophy, ph.d., Lektor på Institut for Politik, Filosofi og Ledelse, CBS.

Janne Gleerup – Adjunkt ph.d. Forsker i arbejdsmiljø på RUC.

Ole Busck – Lektor, Forsker i arbejdsmiljø på Aalborg Universitet.

 

Steen Hildebrandt - Cand. merc., ph.d. og professor emeritus i organisations- og ledelsesteori på Institut for Marketing og Organisation, Aarhus Universitet og adjungeret professor på CBS og Aalborg Universitet.

Ekspertpanelet skal ifølge AC se på, hvordan det psykiske arbejdsmiljø forbedres for vidensarbejdere, så vi i år 2030 har et langt lavere stressniveau, bedre forebyggelse og bedre ledelse på arbejdspladserne både i den private og offentlige sektor.

Med ekspertpanelet vil AC placere psykisk arbejdsmiljø tydeligere på den politiske dagsorden, og det kommer også til at fylde ved de offentlige overenskomstforhandlinger i 2018, varsler forbundet.

Alvorligt

Nanna Eller, overlæge på Arbejds- og miljømedicinsk klinik på Bispebjerg Hospital, er en af de eksperter, der er udpeget til at sidde i ekspertpanelet, og hun mener, det er påkrævet at få gjort noget ved arbejdsvilkårene for vidensarbejdere.

Når Nana Eller møder akademikere, der er bukket under for arbejdet, er det alvorligt.

- Når man taler med de stressramte, kan man høre, at det er et problem med meget høje krav fra arbejdspladsen, og at det kræves, at man står til rådighed med hud og hår, siger hun.

For nogle er stressen invaliderende, og selv hvis de stressramte kommer på benene igen og tilbage i arbejde, viser de sig mange gange at være varigt mærkede.

- Belastninger på det psykiske område vil typisk føre til relativt lange sygemeldinger og lange forløb for at komme tilbage til arbejdet. På et tidspunkt vil de fleste komme i arbejde igen på fuld tid, men det er også meget almindeligt, at vi hører, at der bliver ved med at være en vis sårbarhed. At man ikke i samme omfang som før kan sige ’OK, så gør jeg det’ og ’Den dér kan jeg også lige tage’, fortæller Nana Eller.

Vigtigt at kunne sige fra

Som udgangspunkt er vidensarbejdere meget engagerede og vil gerne yde noget. Men de arbejder også i et miljø, hvor holdningen er, at man ikke piver, og at man skal kunne klare mosten for at bruge sin uddannelse, påpeger hun.

- Jeg tror, det er meget vigtigt at få aftabuiseret de her problemer og få gjort det mere lovligt at sige, at nu kan jeg altså ikke klare mere, siger Nana Eller.

Malene Friis Andersen, forsker på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA), er også med i panelet og bifalder projektet. Hun mener, at hun med sin baggrund kan bidrage med masser af viden om, hvad der øger henholdsvis stress og trivsel på vidensarbejdernes arbejdspladser.

- I panelet kommer vi fra forskellige miljøer, og det er mit håb, at vi kan samle og bringe den efterhånden ret store viden, der findes på området, i spil for alvor, siger Malene Friis Andersen.

Balancen er vigtig

Der er meget positivt at sige om vidensarbejderne og deres arbejde, mener Malene Friis Andersen. Det er medarbejdere, der er engagerede, dedikerede og som identificerer sig med deres arbejde. Men fordi deres arbejde sjældent er bundet til tid og sted lurer også en risikofaktor som det grænseløse arbejde, der kan undergrave grænserne mellem arbejdsliv og privatliv, påpeger hun.

- Vi har alle brug for at restituere. Det afhænger ikke af det job, man har. Og alle har brug for andre arenaer i sit liv end arbejdet, siger forskeren.  

Helt grundlæggende går det galt for akademikere, når der ikke er balance mellem på den ene side de krav, de stilles over for, og de ressourcer, de har i form af tid, kvalifikationer og indflydelse, påpeger hun.

- Behovet for tillidsfulde relationer til både leder og kolleger er også noget, der går igen i vores undersøgelser. Det peger på vigtigheden af, at der er den rigtige kultur på arbejdspladsen. Det er jo svært at sige til den enkelte, at vedkommende bare skal blive bedre til at sige fra, hvis der ikke er en kultur, der understøtter den form for drøftelse. Den kultur er vi først nødt til at arbejde med, siger Malene Friis Andersen.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen