Administration 

Sara blev syg af stress: Det er som om, min hud er flået af

Efterhånden som angsten og søvnløsheden tog over, mistede Sara grebet om sit arbejde og havnede på sygedagpenge. (Foto: Olafur Steinar Gestsson, Scanpix)

Det var redningen for Sara, at hun efter år med stress og søvnløshed læste om et kommunalt tilbud om stressbehandling. Det hjalp hende med at finde sin indre ro igen. Men hun bliver aldrig så god som ny igen, erkender hun.

I et halvt år holdt hun op med at sove. Fuldstændig. Det var ikke frivilligt, for hun gik skam i seng, men var alt for opkørt og aktiveret til at finde ro og måtte nøjes med at ligge og tælle ned til, at vækkeuret varslede en ny dag, som hun slet ikke var parat til.

- Det kan man jo slet ikke holde til. Så med den manglende søvn fulgte angsten. En lammende angst, der gjorde, at jeg kæmpede for at komme af døren og var bange for alt. For at skulle mødes med veninderne dagen efter, selv om jeg ellers er meget social. For at skraldemændene skulle vække mig klokken halv fem næste morgen. For, om jeg kunne bevare min identitet og i det hele taget klare mosten. Hvadsomhelst, fortæller Sara på 35.

Bange for at stå frem

Sara er ikke hendes rigtige navn. Det vil hun nemlig ikke have frem, fordi hun er selvstændig designer og efter fire års kamp for at komme ud af stressens ubarmhjertige klør er tilbage på fuld styrke på arbejdsmarkedet. Det skal ikke ødelægges af, at kunder vælger hende fra af frygt for, at hun er en sart plante, der ikke kan leve op til aftaler.

- Jeg beklager, men så enkelt er det. Men jeg synes, at min historie fortjener at blive fortalt, hvis den kan hjælpe nogle af de mange, der bukker under for stress i dag, siger Sara. 

Det var massivt og systematisk overarbejde gennem flere år, der lagde et solidt fundament for hendes egen stress. Arbejdet satte sig i perioder på 12 timer i døgnet.

- Jeg har haft en meget omskiftelig barndom, er blandt andet vokset op i Somalia, og har altid haft sådan en underliggende uro. Den arbejdede jeg mig ud af. Samtidig er jeg meget perfektionistisk med mine ting, og har knyttet en stor del af min identitet op på det, jeg laver. Men kroppen kan jo ikke holde til at arbejde i det gear, mener Sara.

Tanken var tom

Derfor var der heller ingen ressourcer at tære på, da kæresten blev syg og fik konstateret en tumor i baghovedet.

- Han er helbredt og har det godt i dag. Men mens alt stadig var kaos og uvished, var belastningen bare for meget for én, der i forvejen havde slidt sig ned på arbejde, husker Sara.  

Efterhånden som søvnløsheden og angsten tog over, mistede hun grebet om sit arbejde og havnede til sidst på sygedagpenge.

Derefter prøvede hun i flere år selv at finde tilbage til roen og balancen i sit liv med psykologhjælp, meditation og en buddhistisk tilgang til tilværelsen. Men hun savnede at møde andre, der som hende kæmpede for livet.

Jeg drænede mine omgivelser

På et tidspunkt i 2016 læste hun så om et nyt tilbud fra Københavns Kommune om stressforløb for stressramte borgere. Hun bad sin læge om en henvisning, og her fandt Sara vejen til sin indre ro.

- Det er tre timer om ugen i ni uger, og her kommer du sammen på hold med andre, der også kæmper for at få deres hverdag til at hænge sammen. Der var nogle dygtige psykologer tilknyttet, som lærte os nogle meget brugbare og værdifulde teknikker. Men man skal ikke underkende værdien af fællesskabet. Mennesket er et flokdyr, der har brug for hinanden til at finde tryghed, mener Sara.

Det var også en lettelse for hende, at hun med sine lidelsesfællers selskab kunne aflaste familie og venner.

- Der er grænser for, hvad man kan kræve af opmærksomhed og hjælp fra sine nærmeste. Deres hverdag skal jo også hænge sammen. Som stressramt gik jeg med konstant skyldfølelse over at dræne andre, fortæller hun.

Søvnløshed er som tortur

Ud over psykologsamtaler lærte hun mindfulness og forskellige meditationsteknikker under stressforløbet.

- Der sker noget unikt, når man samles om meditation i en større gruppe. Og for én, hvis hjerte normalt banker derudaf i højeste gear, er det fantastisk at mærke kroppen falde helt til ro. I bund og grund handler det jo bare om at trække vejret helt ned i maven og være fuldt ud tilstede i nuet, fortæller Sara.

I dag sover hun meget bedre. Alene dét at vide, at det også er et problem for andre stressramte, gjorde, at hun følte sig mindre forkert – og derfor kunne tage det lidt mere afslappet. Men skulle det knibe en enkelt nat, har nu fået et login til nogle meditationsprogrammer, som hjælper hende med at falde til ro. For soves skal der.

- I nogle lande er det jo en torturmetode at holde folk vågne, siger hun for at understrege problemets alvor.

Kroppen husker jo 

Hun ville ønske, at flere stressramte fik glæde af det kommunale behandlingstilbud, og at lægerne var flinkere til at henvise til det. For Saras vedkommende var det nemlig hende selv, der opsøgte viden om stressforløbet. 

- Jeg har det godt nu, selv om jeg aldrig bliver den samme som før. Jeg har ikke den samme robusthed. Det er som om, min hud er flået af. Kroppen husker jo og er på vagt over for nye faresignaler.  Men nu har jeg nogle teknikker, som jeg bruger hver dag, og som hjælper mig, fortæller hun.

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Donald Trump i profil sammen med sin kone
Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden