Administration 

Bagsiden af nyt koncept: Rengøring via hjemmesider dumper timeløn med 55 kroner

Cleady-direktør David Furland Ree afviser kritikken af, at lønnen gennem Cleady er lavere end overenskomsten. Folk er ikke ansat hos os, siger han. (Foto: Pressefoto Cleady og Iris.)

Hundredvis af mennesker gør rent til en løn, som hver eneste time ligger 55 kroner under overenskomsten. Skarp kritik fra både arbejdsgivere og fagbevægelse af de deleøkonomiske firmaer Happy Helper og Cleady.  

Når unge mennesker via firmaet Happy Helper tørrer støv af eller støvsuger i lejligheder, er det til en løn, som ligger langt under, hvad rengøringsassistenter på overenskomst får. Folkene får i gennemsnit 55 kroner mindre i timen end rengøringsassistenter på overenskomst. 

Det viser en opgørelse foretaget af Avisen.dk, som har gransket firmaerne Happy Helper og Cleady. Begge er såkaldte deleøkonomiske virksomheder. De tilbyder via hjemmesider at være bindeled mellem folk, der gerne vil have gjort rent og folk, der vil gøre rent. 

Ifølge en opgørelse foretaget af Avisen.dk tjener en hjælper fra Happy Helper i gennemsnit 128 kroner i timen.

Til sammenligning er den samlede bruttoløn for en nyansat på overenskomst 183 kroner pr. time. En ansat på overenskomst får nemlig også feriepenge, indbetaling til pension og andre sociale goder.

Forskellen i løn mellem en rengøringsassistent på overenskomst og en 'happy helper' er ikke mindre end 55 kroner - hver eneste time. 

I den etablerede rengøringsbranche bryder man sig ikke om, at folk arbejder til lønninger under overenskomsten. Det oplyser Malene Jæpelt. Hun er sekretariatsleder i brancheforeningen Danske Service, hvis medlemmer blandt andre er virksomheder inden for rengøring og vinduespolering.

- Vi går ind for ordnede forhold i branchen, og alle vores medlemmer har tegnet overenskomst. Alle dem, der gør rent eller pudser vinduer, skal have fair vilkår, siger Malene Jæpelt. 

Regnestykket bag rengøring til 55 kroner mindre i timen

Rengørings-assistenter hos Happy Helper får  i gennemsnit 128 kroner* for en times rengøring.

Til sammenligning er mindstebetalingen for rengøring for en nyansat på overenskomst 142 kroner i timen. Dertil kommer sociale goder i form af blandt andet feriepenge, indbetaling til pension og løn under sygdom. Det har alt i alt en værdi på 41 kroner pr. time. En rengøringsassistent på overenskomst får dermed samlet set 142 kroner plus 41 kroner lig med 183 kroner i timen. Det fremgår af overenskomsten mellem DI, 3F og Serviceforbundet. 

Forskellen mellem en person, der arbejder via Happy Helper, og en ansat på overenskomst kan således opgøres til 183 kroner minus 128 kroner lig med 55 kroner.  

Iøvrigt er det sådan, at når en ansat på overenskomst skal bevæge sig rundt mellem flere forskellige steder for at gøre rent, får han 105 kroner i timen i godtgørelse og dækket udgifterne til transporten. Folk hos Happy Helper derimod får ingen løn, mens de bevæger sig rundt mellem arbejdssteder og må selv dække transportudgifter. 

Kilde: Avisen.dk på baggrund af oplysninger fra overenskomsten mellem DI, 3F og Serviceforbundet samt HappyHelper.dk. 

*Note: Avisen.dk har undersøgt, hvad 200 mennesker hos Happy Helper, forlanger i timen ifølge deres opslag på HappyHelper.dk. De 200 er fordelt på 11 forskellige postnumre i større byer. De 200 havde i gennemsnit en timepris på 133 kroner. Herfra skal trækkes 5 kroner pr. time til en obligatorisk ansvars- og ulykkesforsikring. Dermed bliver timelønnen 128 kroner. 

 

 

Kritik: Udnytter de svageste

Folk, der arbejder via platformen Cleady, gør også rent til en løn langt under overenskomsten. De får mellem 120 og 135 kroner pr. time.

Aflønningen af rengørings-folkene fra Cleady og Happy Helper får skarp kritik fra Morten Eriksen. Han er formand for fagforeningen Landssammenslutningen for Rengøring og Service under Serviceforbundet.

- Når folk arbejder for de her lønninger, er der tale om, at man udnytter dem, der står svagest på arbejdsmarkedet. Det er uværdigt og undergraver rengøringsbranchen, siger Morten Eriksen og fortsætter:

- Folk, der arbejder via de her platforme, må nøjes med at stå på sidelinjen af arbejdsmarkedet. De får blandt andet ingen feriepenge, ingen opsparing til pension og optjener ingen ret til dagpenge. Det kan på længere sigt få alvorlige konsekvenser for eksempel i form af, at man som pensionist bliver fattig. 

Kritik af sammenligning

Kritikken fra arbejdsgivere og fagbevægelse preller af på Adam Sebastian Hjorth, som er medejer af Happy Helper.

- Det er ikke fair at lave en direkte sammenligning mellem honorarerne til vores hjælpere og til rengøringsassistenter på overenskomst. Vores hjælpere er kun på deltid og bruger det som en supplerende indkomst. Dem på overenskomst er ofte på fuld tid og har det som et fast job, siger Adam Sebastian Hjorth. 

En lignende kritik lyder fra David Furland Ree, som er direktør for Cleady.

- Når folk er på overenskomst, er de ansat, og så er der nogle ting, der skal overholdes. Der er ikke nogen, der er ansat hos os. Så det kan på ingen måde sammenlignes, siger David Furland Ree.   

Adam Sebastian Hjorth ryster på hovedet af kritikken af Happy Helper for udnyttelse.

- “Udnyttelse” er et karikeret udtryk. Jeg forstår simpelthen ikke det ordvalg, når man tager i betragtning, at der er tale om unge studerende, som har et deltidsjob til cirka 128 kroner i timen, hvor de selv kan sætte lønnen og selv bestemme, hvor og hvornår de vil arbejde, siger Adam Sebastian Hjorth.

Ofte lav løn

Lønnen for arbejde via deleøkonomiske platforme er for de flestes vedkommende ret lav. Det fortæller lektor ved Københavns Universitet og forsker i arbejdsmarked og digitale platforme Anna Ilsøe.

- Studier af udvalgte udenlandske platforme peger i retning af, at løndannelsen her er polariseret. Det vil sige, at hovedparten, der tager opgaver via platformene, går for en forholdsvis lav timebetaling. I Danmark vil det typisk være mellem 100 og 150 kroner i timen, hvoraf opgavetageren selv skal betale pension med mere. En mindre gruppe får en betydelig højere løn, mens der kun er meget få i midtergruppen, forklarer Anna Ilsøe. 

retten holbæk
Krimi

Kvinde snød tre mænd på dating-apps

spies
Rejser

Ferieform dømt død igen og igen: Nu kommer næste trussel

film
Film og TV

Mørket falder på: Nu overtager film byens gavle

barn læser
Bøger

Skærmene får kamp til stregen: 120.000 bøger på vej

tivoli
Underholdning

Julen kommer tidligt: Vind en tur i Tivoli

retten svendborg
Krimi

Politiet lagde en fælde: Så vendte to mænd tilbage

nykøbing fc
Sport

Stadion lukket: Nu skal kommunen finde syv millioner

politi dansk
Krimi

Politiet efterlyser kvinde efter uroligheder i København

Ung foran pc
Krimi

Derfor søger unge ind i de sadistiske online-netværk

Mia Kristina Hansen
Nyheder

Dåsemad er ikke nok: Husk også naboen

Demo
Nyheder

Slut med fly og benzinbiler: København siger stop

retten viborg
Krimi

Mand snød 14 kvinder på datingsider

barn græder
Nyheder

Millioner på vej til nogle af Danmarks mest udsatte

bamsetjek
Underholdning

Har din bamse ondt? Her står lægen klar

magasin
Nyheder

IT-angreb hos Magasin: Nu er der nyt

politi dansk
Krimi

Politiet tager særlige midler i brug før derby

politi dansk
Krimi

87-årig ville støtte børn: Så blev kortet spærret

hacker
Nyheder

Hackere har kronede dage: Mange virksomheder står dårligt rustet

håndværker
Nyheder

Hvor længe kan vi holde til at arbejde?

Storebælt
Nyheder

Nu får dronerne svært ved at gemme sig

politi dansk
Krimi

Fire personer trak mand ind i bil: Nu søger politiet vidner

folkeskole
Nyheder

Minister advarer: Lærernes autoritet bliver undergravet

børn på smartphones
Nyheder

Børn helt ned til otte år kan se voldeligt indhold på sociale medier

Anne Linnet og Xander Linnet
Kendte

Mor og søn har en særlig julegave klar

politi dansk
Krimi

Født og opvokset i Danmark: Nu skal han ud

politi dansk
Krimi

En tur hjem fra byen kan blive ekstra dyr

Profiler fra OB, Bulldogs og Odense Håndbold bakker kampagnen op.
Sport

Odense vil have borgerne til at træne en særlig muskel

politi dansk
Krimi

Blottede sig for pige og kvinder: Nu er han sigtet

politi dansk
Nyheder

Politiets nye registerfejl rammer hundredvis af grove straffesager

bog
Bøger

Kierkegaards gamle kærlighed gemmer sig i sjælden bogsamling

elever i demo
Nyheder

13.000 unge gik på gaden: Nu kræver de svar

elbil
Biler

Tusindvis af elbiler kan få en ny chance

drinks
Krimi

J-dag på vej: Hold godt øje med din drink i byen

retten i Næstved
Krimi

30-årig får otte års fængsel og skal udvises

Kollegiet
Film og TV

30 år senere: Kærligheden blomstrer på de samme gange

brev
Nyheder

Nu slad­rer postkassen, når du får brev

politi dansk
Krimi

Flextrafik-chauffør tog på kvindelig passager

politi dansk
Krimi

Røveri i Netto: Har du set denne mand?

Rasmus Munk
Mad og drikke

Dansk restaurant tager kæmpe spring på verdensrangliste

CTA
Underholdning

GTA 6 skaber kaos: Nu frygter kæde udsolgte hylder

retten århus
Krimi

Medbragte kniv og dødsliste til samtale med læge

Jacob Sherson
Nyheder

Professor tabte til AI: Nu frygter han fremtiden

villa
Nyheder

Boligejere får snart en dyr overraskelse fra Skat

ondt i håndled
Nyheder

De har ondt på jobbet: Men få beder om hjælp

Ronaldo
Sport

Ronaldo stopper: En legende siger farvel

hacker
Krimi

Russiske hackere tager skylden for angreb på kølediske

Hjemløs
Nyheder

Kulden kommer: Nu vil regeringen finde millioner til hjemløse

kassedame
Nyheder

Unge elsker deres fritidsjob: Men der er en bagside

Riemer
Sport

Riemer ryster posen: Tre kan få debut

mekaniker
Biler

En lille bule kan koste dage: Nu vil forsikringsgigant ændre det

vvs mand
Nyheder

Din gamle vaskemaskine kan give dig skatterabat

Rasmus Wallbridge
Nyheder

Nu skal alle sten vendes i Rasmus-sagen

Retten i Randers
Krimi

23-årig dræbte familiemedlem med flere knivstik

Nuuk
Nyheder

22 børn blev fjernet fra alt de kendte - nu er det 75 år siden

ai
Nyheder

AI kan hjælpe patienter, men her er faldgruberne

Mikkel Kesslers Landejendom
Kendte

Kesslers landejendom falder igen i pris

fartvogn
Krimi

Fartsyndere i politiets søgelys: Klip og konfiskationer

Vinterstuen
Kongelige

Christian 4.s hemmeligheder får nyt liv på Rosenborg

Mathieu Herbaut
Nyheder

Dansk firma scorer aftale med verdensstjerne i gaming

æble
Sundhed

Flere læger på vej: Nu skal forskellene udlignes

børn med mobiler
Debat

DEBAT: Krig og kriser er flyttet ind på børneværelset: Vi skal tale med dem om det

genbrugsbyggecenter
Nyheder

26 millioner skal lokke flere mænd ud af ensomheden

rensning af grund i dragter
Nyheder

Gift fra fortiden skal spærres inde bag jernmur

træ og pige
Nyheder

Grib spaden: Her kan du plante fremtidens skov

ældre går en tur
Nyheder

Uden dem skulle danskerne knokle seks timer ekstra

læsøfærgen
Nyheder

Politiet gik om bord på to færger - og alt var godt

aktier
Nyheder

Din opsparing kan blive billigere at investere

bil frost
Biler

Frost på ruden? Det kan blive dyrt

pige i sofa trist
Nyheder

"Jeg ville ønske du aldrig var blevet født"

broarbejdere
Nyheder

5.500 ton skal i luften: Det sker 84 gange

Ai
Nyheder

Glem 'tag dig sammen': Børnene har fundet på noget bedre

politi dansk
Krimi

Fra kager til brændeovn: Politiet fik travlt

kølesystem
Nyheder

Hackere kan ramme hårdt: Nu lyder to advarsler

Mødrehjælpen
Nyheder

35.000 børn fik julehjælp - nu er mere på vej

mand i lære
Nyheder

Grov tone: De vil gerne sige fra, men frygter konsekvenserne

elever med lærer
Nyheder

Elever får ordet: Nu skal skolelederne lytte

legogræskar
Underholdning

Græskar-amok i LEGOLAND: Gæsterne slår vild rekord

ung med dankort online
Nyheder

Unge vender lånene ryggen: Hos andre vokser gælden

elever hylder lærer
Nyheder

Er din idrætslærer Danmarks sejeste? Så se her