Politiet har anholdt og sigtet en 38-årig mand for tre tilfælde af blufærdighedskrænkelse i Kalundborg.
Sagerne stammer fra juni og august, og manden er nu løsladt efter afhøring.
En 38-årig mand er blevet sigtet for tre tilfælde af blufærdighedskrænkelse i Kalundborg, efter at politiet gennem flere måneder har efterforsket anmeldelser om en mand, der blottede sig for piger og kvinder i byen.
Manden blev anholdt onsdag af nærberedskabet i Kalundborg. Ifølge politiet har han erkendt alle tre forhold.
- Vi har efterforsket sagen siden sommer. Vi modtog flere anmeldelser, hvor der var ting, der pegede på, at det kunne være den samme gerningsmand, og ham lykkedes det os så at identificere og anholde i går, siger kriminalassistent Per Hansen.
Blottede sig for 11-årig pige
De første to episoder fandt sted i juni. På Lundevej blev en 11-årig pige udsat for, at manden henvendte sig til hende og blottede sig. Det samme skete for en 22-årig kvinde på Nytorv. I august blev en 52-årig kvinde udsat for en lignende episode på Fjordvej. Her blottede manden sig og fulgte efterfølgende efter kvinden på cykel.
Politiet håber, at anholdelsen vil skabe større tryghed i byen.
- Det er jo en adfærd, som skaber en utryghed blandt piger og kvinder i byen. Manden har erkendt, at det er ham, der stod bag de tre forhold, og vi håber nu, at vi har sat en stopper for hans opførsel, siger Per Hansen.
Efterlyser flere anmeldelser
Den 38-årige blev løsladt efter afhøringen, da politiet vurderede, at der ikke var grundlag for at kræve ham varetægtsfængslet. Han skal senere møde i retten.
Politiet opfordrer samtidig andre kvinder, der har oplevet lignende episoder i Kalundborg, til at henvende sig, hvis de endnu ikke har anmeldt forholdene.