Administration 

Tømreren Mads til Løkke: Hvordan skal vi få rollatoren med op på taget?

Sidste år fik Mads Lambæks makker i tømrerfirmaet to diskusprolapser. Han oplever hver dag, at kolleger klager over smerter på grund af hårdt arbejde og kalder det urealistisk at hæve pensionsalderen yderligere. (Foto: Foto: Mads Lambæk, privat. )

Mads Lambæks kolleger må ofte melde sig syge, fordi stramme tidsplaner og hårdt fysisk arbejde får deres ryg og knæ til at værke. Regeringens planer om at hæve pensionsalderen vil bare skubbe flere over i sygestatistikken og på overførselsindkomst, siger tillidsrepræsentant.

Håndværkerhumor kan godt fortrænge smerter i kroppen et stykke tid.

Og derfor bliver der på mange byggepladser gjort tykt grin med statsminister Lars Løkke Rasmussens (V) planer om at hæve pensionsalderen yderligere, fortæller tillidsmand Mads Lambæk fra det store jyske byggefirma Hustømrerne.

- Ude i skurvognene gør vi tit grin med regeringens planer om, at vi skal arbejde, til vi fylder 70 år eller mere. Hvordan forestiller Løkke sig lige, at vi får rollatoren med op på taget? Det bliver svært og kan jo slet ikke lade sig gøre, siger han.

I løbet af kort tid præsenterer VLAK-regeringen sin plan for at hæve pensionsalderen yderligere. Men Mads Lambæk kalder det helt urealistisk, at hans kolleger skal kunne blive længere tid på arbejdsmarkedet.

- Med de stramme tidsplaner, arbejdspresset og det hårde fysiske arbejde er der ganske enkelt ikke ret mange håndværkere, der kan holde til arbejde på en stor byggeplads, til de er langt oppe i årene. Det er ikke en smart idé, og jeg er overbevist om, at folk kommer til at fylde i sygestatistikker og havner på overførselsindkomst, fastslår han.

Makker fik to diskusprolapser

Den århusianske tillidsrepræsentant i en stor tømrervirksomhed med godt 120 timelønnede håndværkere oplever dagligt, at kolleger melder sig syge på grund af smerter eller må til fysioterapeut for at få løsnet op for en dårlig ryg eller nakke.

- Sidste år fik min makker på 39 år to diskusprolapser i ryggen og måtte forlade erhvervet. Mange af mine kolleger døjer med dårlig ryg og knæ. Vi får jævnligt sygemeldinger, hvor folk lige må tage en dag eller to væk fra byggepladsen for at komme på højkant igen, fortæller Mads Lambæk. 

Han nikker genkendende til en helt ny undersøgelse fra hans fagforbund 3F, der viser, at næsten fire ud af ti 3F'ere har været været sygemeldt en eller flere gange indenfor det seneste år på grund af dårligt helbred. Hver sjette 3F'er vurderer også selv, at de har et dårligt helbred.   

Stramme tidsplaner gør ondt i kroppen 

Den statistik ser han meget gerne rettet op på, og han fremhæver, at firmaer skal arbejde meget mere seriøst med arbejdsmiljø og sundhed, hvis det skal lykkes.

- Hos Hustømrerne er vi så heldige, at de går sindsygt meget op i arbejdsmiljø. Vi får lov at købe og bruge stort set alle de hjælpemidler, der findes, siger han og beretter om hejsevogne, der kan løfte tunge gipsplader og vinduer og dermed ikke belaster håndværkernes kroppe. 

- Men det halter nok lidt med, at folk altid bruger hjælpemidlerne. Vores tidsplaner er tit for stramme, og så springer man nogle gange lidt over, hvor gærdet er lavest og gør ikke altid det rationelle, siger han og forklarer, at det nogle gange går hurtigere at tage en plade på ryggen end at hente hjælpemidlerne. 

Derfor skal der først og fremmest være realistiske tidsplaner, hvis sundheden skal rettes op.

- Folk på akkord har en tendens til at tage de hurtige løsninger. Jeg skal ikke lyde hellig, for sådan er jeg også selv, men det skader jo kroppen indimellem, siger Mads Lambæk.     

Mindre kage - mere motion 

Derudover skal der en kulturændring til hos håndværkerne, og den kommer ikke hen over natten, noterer Mads Lambæk.  

- Man behøver jo ikke leve usundt, fordi man er håndværker. Hvis vi kigger i skraldespandene rundt om i kantinerne er der i hvert fald meget usundt. For eksempel kageaffald. Der er nogle traditioner, som der skal ændres på, og det tager tid, siger han.

- Nu er øllerne kommet væk fra arbejdspladserne, og der er totalforbud mod alkohol på alle byggepladser. Rygeforbuddet er også strammet op, så det går i den rigtige retning, siger han og tilføjer, at der for øjeblikket er ti-tolv kolleger tilmeldt et rygestop-kursus hos Hustømrerne.

- Forebyggelse er vigtig, og her i virksomheden arbejder man meget med det. I samarbejde med Aarhus kommune er der lige lavet tiltag omkring nogle elastikøvelser. Første gang kom der femten men næste gang kun fire folk, så det er altså svært at komme igennem med noget over for håndværkere og kræver en lang tidshorisont, siger Mads Lambæk.

Firmaet tilbyder også de ansatte et gratis medlemskab af et fitnesscenter i Aarhus, men det er de færreste, der benytter sig af det.

- Man kan ikke tvinge folk ned i et fitnesscenter, siger han.

Sundhedsforsikringer en gevinst

Men han bakker hundrede procent op omkring 3F's tiltag for at mindske uligheden i sundhed og kalder det uretfærdigt, at ufaglærte og kortuddannede i gennemsnit dør langt tidligere end akademikere.

- Et af de vigtigste fremskridt er, at vi har fået sundhedsforsikringer ind i overenskomsten, så vi via den er kollektivt sikret ret til at gå til for eksempel fysioterapeut.  De sundhedsordninger er folk rigtig glade for, og jeg bruger dem selv jævnligt, siger han.

Han har selv arbejdet siden han var 17 år og mærker indimellem, at kroppen gør ondt.

- Jeg er kun 44 år og mærker på min egen krop, at om tyve år, er den nok ved at være i bund.

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Donald Trump i profil sammen med sin kone
Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden