Administration 

Blogger: Politikere giver børn fra underklassen fuckfinger - går kun op i skattelettelser

Jan Hoby er næstformand i LFS (Landsforeningen for Socialpædagoger) og 100% socialist og feminist. Han er født i 1962 og opvokset i arbejderkvarteret Bispebjerg. Fra den tidlige ungdom har han været organiseret socialist. Jan vil hovedsageligt blogge om arbejderbevægelsens, primært fagbevægelsens, udfordringer set fra en aktivistisk og venstreorienteret fagbureaukrats udkigspost. Men han vil også tage emner som kritisk pædagogik, børns hverdagsliv og forskning inden for disse områder op.

JØRN BLEV berømt som hovedpersonen i tv-dokumentaren ’Er du mors lille dreng?”, og han er blevet symbolet på en socialfaglig indsats til dumpekarakter.

Han blev født af forældre, der slet ikke besad forældreevne, og som fik lov til at påføre ham varige skader, mens pædagogerne så på, fordi der skal så uendeligt meget til, før nogen tager børnenes parti i det her samfund. Børn tilhører nemlig forældrene, og på det punkt er vores moderne samfund kun en tynd fernis over årstusindgamle strukturer, hvor børnene tilhører familien under ledelse af patriarken, som kan gøre med kone, børn og trælle, som han har lyst til.

Dansk lovgivning slår stadig fast, at børn er forældrenes ejendom, og at alle bestræbelser skal rette sig mod at holde barnet i familien eller at få barnet hjem til familien igen.

DE SENESTE ÅR har budt på reformer og forbedringer, men ideologisk set er der stadig større fokus på forældrenes retssikkerhed end på barnets, og det er ikke lykkedes os som samfund at skabe chancelighed for de børn, der bliver født i de allermest udsatte familier uden forældreevne; de børn kan stadig se frem til et liv, der er præget af de svigt, de blev udsat for som små.

Tiltag, der markedsføres som forbedringer som netværksanbringelser og "tæt på familien"-indsatser misbruges af økonomisk nødlidende kommuner til at spare på indsatserne over for de mest truede børn, og socialrådgiverne får besked på at tage børn hjem af økonomiske årsager og må ikke bruge de dyre specialiserede tilbud og henvises i stedet til mere eller mindre blakkede private bosteder uden tilstrækkelig faglighed.

Der er klokkeklar evidens for, at de første 12 måneder i et barns liv er helt afgørende. Faktisk er spædbarnets tre første måneder de allervigtigste i vores alles videre rejse i livet. Oplever barnet ikke her tryg, sikker og vedvarende tilknytning, er det ekstremt svært at rette op på og vil give barnet varige problemer med at knytte sig til andre mennesker og til at forstå deres signaler.

VI VED OGSÅ fra omfattende forskning, at man faktisk ret hurtigt kan se på et lille barn, hvis det ikke trives. En erfaren pædagog eller en psykolog kan ret hurtigt aflæse, om spædbarnet reagerer rigtigt på øjenkontakt og berøring. Forældre, der selv er blevet set, hørt og spejlet, kan også.

Men systemet fra folketinget til kommunalbestyrelsen og ned igennem det kommunale ledelseshierarki, interesserer sig bare ikke for de helt små børn. Selv om alle snakker om Heckmann- kurven, tidlig indsats og jo tidligere indsats, jo bedre i disse år, er der langt fra ord til handling og flere ressourcer. Det er faktisk kun sundhedsplejersken, der møder de helt små børn, og sundhedsplejersken kommer kun ind i familien, hvis hun er inviteret af forældrene. Vi fremhæver i Danmark altid vores sundhedsplejerskesystem som det gode eksempel på den tidlige indsats. Men noget tyder på, at det ikke er nok – eller ikke godt nok – for det har ikke rykket, og børnene får typisk hjælp alt for sent.

Samfundet bliver nemlig først for alvorlig interesserede i børnene, når de ikke lever op til det, de ”skal kunne” op gennem barndommen. Ser man på den seneste opgørelse fra Ankestyrelsen, kan man se, at kun 11 procent af de børn, der bliver fjernet fra hjemme, bliver det, mens de er under tre år. Kun seks procent bliver fjernet i børnehavealderen. Det stiger til 16 procent i 7 til 11 års alderen, hvor barnet begynder i skolen og viser sig ikke at kunne undervises. De børn er typisk blevet favnet af pædagogerne i børnehaven. Og så eksploderer anbringelsestallet til 46 procent mellem 15 og 17, når misbrug og kriminalitet støder til. Og her er det alt, alt for sent.

DET ER PROVOKERENDE igen og igen at opleve situationer, hvor små børn lider, fordi deres forældre ikke er i stand til at give dem omsorg og tryghed. Men det er endnu mere provokerende at være vidne til politikerne i folketing og kommunalbestyrelse, der mod bedre viden, årti efter årti, forsætter med systematisk politisk omsorgssvigt af børn, fordi kernefamilien er ukrænkelig.

Det sørgelige er, at vi kender alle risikofaktorerne og kunne i princippet gribe ind og give familien ekstra støtte før fødslen - eller tage en beslutning om at anbringe med det samme. Men hvorfor vurderer vi ikke systematisk forældres muligheder for at blive gode nok forældre, hvis vi ved at de er i risikogruppen? For vi kender tegnene på det at være i risikogruppen:

· 40 procent af de børn, der ender med at blive anbragt, har mindst én forælder, der har været anbragt som barn.

· 44 procent af de anbragte børns forældre har eller har haft et stort forbrug af alkohol, hash, narkotika eller angstdæmpende/beroligende medicin.

· Anbragte børns forældre har markant oftere end andre forældre levet et liv præget af vold og kriminalitet.

· Anbragte børns forældre er typisk godt kendte af systemet i forvejen på baggrund af massive problemer, socialt, psykologisk og økonomisk – som Jørns far og mor også var.

SÅ HVORFOR skal flere børn gennemgå det, som Jørn har gennemgået? Hvorfor har vi ikke magtet at knække kurven på 20 år?

Selvfølgelig er det provokerende, når sociale myndigheder "griber ind", eventuelt med påtvungne hjælpeforanstaltninger eller beslutninger om fjernelse af barnet fra forældrenes varetægt. For hvem ønsker som forældre at blive udsat for det. Men hvad fanden er alternativt? Det er et maltrakteret menneske.

Jeg var i otte år ansat på Skodsborg Observations- og behandlingshjem for småbørn frem til 2001. Så jeg har mødt alt for mange børn, der som Jørn har betalt en høj pris for, at småbørn ingen værdi har i dette land.

Det er dog min oplevelse, at der i Jørns levetid trods alt er sket lovgivningsmæssige forbedringer, der giver myndighederne lidt større mulighed for at sætte undersøgelser i gang uden forældrenes samtykke, forpligter sagsbehandleren til at se og tale med børnene etc . Men det er langt fra nok.

TIL GENGÆLD er de økonomiske rammer for arbejdet blevet ekstremt meget ringere, og de gode steder med høj fagkundskab lukker ned, fordi kommunerne ikke vil og kan betale!
Det er blot politikernes fuckfinger og besked til børn fra underklassen. Jeres liv betyder ikke en skid. Men det gør skattelettelser og deres børn.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

PC
Nyheder

Kritisk sikkerhedsopdatering til PHP: Hackere var på spil før den globale alarm

dansk politi
Krimi

Hun var bange for ham: Alligevel gik hun til politiet

Værterne
Nyheder

Støtter du Knæk Cancer? Her er skattefidusen

Ørnen Phoenix
Sport

Fodboldklubbens levende maskot er kommet i modvind

grafik
Nyheder

Sover du dårligt eller føler dig presset? Ny hjælp er gratis

veninder snakker
Nyheder

Smerter og gener? Her kan du få hjælp

Naturen Vakler
Nyheder

Et næsehorn balancerer på kanten i Faxe Kalkbrud

retten i Nykøbing F
Krimi

50 liter farligt stof: Nu falder hammeren

pædagog med barn
Nyheder

100 millioner kroner skal hjælpe Danmarks børn

kanin med dreng
Dyreliv

Den klassiske kaningodbid er ikke så sund, som du tror

pc ansøgning julehjælp
Nyheder

Julen er knap begyndt: Tusindvis beder allerede om hjælp

Fårup Sommerland
Underholdning

Farvel til en gammel kending i Fårup Sommerland

udgravning
Nyheder

Arkæologer gjorde opsigtsvækkende fund under vestjysk mark

familie spiser sammen
Nyheder

Danskerne savner ofte at spise sammen med andre

dansk politi
Krimi

Kvinde stod under bruseren: Mand afsløret i smugfotografering

dansk politi
Krimi

Flammer i frisørsalon: Politiet har en alvorlig mistanke

fest for fyrede
Nyheder

Flere danskere mister jobbet: Nu bliver de inviteret til fest

retten i helsingør
Krimi

Plejefar misbrugte små børn: Nu er dommen faldet

Skuespillerne
Film og TV

Efter 22 år vender kendt skuespiller tilbage

dansk politi
Krimi

Kastede molotovcocktail gennem vindue: Kender du denne teenager?

magasin
Nyheder

Magasin advarer kunder: Ramt af alvorligt IT-angreb

McClean
Sport

Derry City går offentligt imod egen spiller efter terapi-udtalelse

Still fra serien
Film og TV

Michael Falch er tilbage: Se første smugkig af kultklassikeren

dansk politi
Krimi

Seks mænd anholdt efter hjemmerøveri i Fredericia

Mydefence
Nyheder

To unge sigtet for spionage: PET advarer danskerne

Pærfekt på Kultorvet
Nyheder

Samme hår, samme ansigt: Hvor blev forskelligheden af?

Ronaldo
Sport

Cristiano Ronaldo får bøde: Beløbet er næsten komisk

Nina Palesa Bonde
Nyheder

Vil du være med til at dømme? Så læs med

juletræ
Nyheder

Julen nærmer sig: Nu kan familier søge 700 kroner

Gordon Ørskov Madsen, Formand for Danmarks Lærerforening
Nyheder

Hver tredje lærer ramt: Mange er væk i månedsvis

lungetest
Nyheder

Tusindvis fik tjekket lungerne: Resultatet vækker bekymring

retten i Glostrup
Krimi

12-årig pige overværede drab: Nu er retssagen startet

hånden op
Nyheder

Væk med mobilen - og få bedre karakterer

Marketingchef Annette Bramsen (TV) og kædedirektør Rikke Krause (TH) glæder sig til at folde universet fra årets julefortælling ud i SuperBrugsen og Kvickly. Coop Danmark
Film og TV

Julen begynder tidligt: Nu kan børnene samle løs

kongeparret
Kongelige

Mary overraskede med kongeligt smykke efter 93 år

retten esbjerg
Nyheder

Udnyttede familiens tillid: Nu er han dømt

penge sedler danske
Nyheder

Børn gravede i jorden og fandt en overraskelse

turbokylling
Nyheder

Kyllingekrig i supermarkederne: Her dumper de stort

trøje fodbold
Sport

Farvel til rødt og hvidt: Se Danmarks nye landsholdstrøje

Jakob Mark
Nyheder

Minister vil gøre det billigere at have børn i daginstitution

brudepar
Film og TV

Træt af Tinder? Nu kan du blive gift

dansk politi
Krimi

Satte ild til bil: Ved du noget?

køkken kvinde vælger mad
Nyheder

Kødglade ældre får hjælp fra uventet kant

Sektlederen
Krimi

Sektleder dømt for drab på 190 børn og én voksen

Alpaka
Krimi

Dyrehold afsløret: Fem dyr måtte aflives

dansk politi
Krimi

Mand stukket flere gange med kniv: Nægter at fortælle mere

testcenter covid
Nyheder

Covid-smitte: Din ægtefælle kan spille en større rolle end dine gener

folkeskole elever
Nyheder

"Jeg smadrer dig!": Lærere møder grov tone

politi dansk
Nyheder

Politiet slog til: 57 cyklister gik i fælden

hund med refleks
Dyreliv

Din bedste ven kan være næsten usynlig i mørket

skov plantes
Nyheder

Har du jord? Så kan der være penge at hente

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

mand ved pc
Advertorial

Annonce

Studieprøven eller PD3: Hvilken danskprøve skal du bruge til en videregående uddannelse?

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul