Administration 

Socialpædagoger om svigt af Jørn: Jeg er både rystet og vred

- Kommunen har kendt Jørn hele hans liv og vidst, at han havde brug for hjælp, også selv om han var fyldt 18 år, mener socialpædagogernes formand, Benny Andersen. foto: SL. (Foto: Foto: Socialpædagogerne og TV2.)

Jørn blev svigtet som spæd - og tabt af systemet, da han blev voksen. Jørn er ikke den eneste, siger socialpædagogernes formand, Benny Andersen.

- Jeg er både rystet og vred.

Formanden for Socialpædagogernes Landsforbund, Benny Andersen, er dybt berørt over fortællingen om 19-årige Jørn Toft Jensens liv, som TV2 torsdag aften ruller op i dokumentaren 'Mors lille dreng på egne ben'.

Det er et gensyn med drengen Jørn, der i 1998 blev fjernet fra sine biologiske forældre og kom i plejefamilie, da han var spæd. Siden fik han diagnoserne autisme og ADHD og kom på specialskole.

Da han nærmede sig 18-års fødselsdagen, understregede hans plejeforældre ifølge TV2-dokumentaren over for Aarhus kommune, at Jørn stadig behøvede hjælp, selv om han på papiret nu var voksen og på vej til at flytte hjemmefra. Misbrugsmiljøet var på det tidspunkt ved at få tag i den i forvejen udsatte teenagedreng. Men trods advarslerne fra plejeforældrene, psykologer og pædagoger kom hjælpen alt for sent.

- Det er dybt kritisabelt, at man på den måde kan se bort fra al den viden, man får undervejs i forløbet. Kommunen har kendt Jørn hele hans liv, man har kendt hans diagnoser og vidst, at han selvfølgelig havde brug for hjælp, også selv om han var fyldt 18 år. Alligevel får han nærmest lov til at gå i hundene, siger Benny Andersen, der har haft lejlighed til at se dokumentaren før torsdagens udsendelse.

Jørn er ikke den eneste

Socialpædagogernes formand føler sig overbevist om, at Jørn ikke er den eneste, som har oplevet at blive 'tabt' af systemet i overgangen fra børneliv til voksentilværelse. En undersøgelse blandt en gruppe familieplejere organiseret i Socialpædagogernes Landsforbund viser, at også andre kommuner undlader at have de nødvendige tilbud parat.

- Fire ud af 10 familieplejere svarer, at de oplever, at børn ikke får et fagligt rigtigt tilbud, når de nærmer sig voksenalderen. Jørn er ikke den eneste, hvor man nærmest siger: Ude af øje, ude af sind, erklærer Benny Andersen.

I TV2-dokumentaren er det tydeligt, at Jørn slet ikke magter at håndtere sin hverdag, efter at han er flyttet på institution. Han har ingen kontakt til pædagogerne og får ikke noget mad. I stedet udvikler han et hashmisbrug og kommer ud i kriminalitet. 

Netop dét udstiller de problemer, der er med overgangen fra den velkendte hverdag i plejefamilien til det nye liv på institutionen uden nære relationer til medarbejderne, mener socialpædagogernes formand.  

- Der er ingen drenge, der vælger at blive misbrugere eller kriminelle. Når det sker for Jørn, er det, fordi han ikke i tide har fået hjælp. Man risikerer, at alt det arbejde, der er gjort, indtil han fyldte 18 år, er spildt, siger Benny Andersen.

Det skal gøres bedre

Han håber, at fortællingen om Jørn Toft Jensen kan bane vejen for, at kommunerne fremover satser på en helhedsorienteret indsats over for udsatte unge, der skal til at tage de første skridt ind i voksenlivet.

Kommunerne skal tage ansvar for den svære overgangsfase, hvor der er forskellige lovgivninger i spil, og i højere grad lade plejefamilierne være en del af løsningen, lyder anbefalingen fra Socialpædagogernes Landsforbund.

- Det kan og skal gøres bedre. Vi kan ikke være andet bekendt. Det koster penge, men det er endnu dyrere at lade være. Jeg tror på, at Jørns historie vil være med til at ruske op i kommunerne, siger Benny Andersen. 

I en skriftlig kommentar erkender Aarhus Kommunes socialchef, Lotte Henriksen, at 'overgangen fra barn til voksen er en stor omstilling'. Og det både gælder for en ung mand som Jørn, der har et stort behov for faste rammer, og for den forvaltning, der skal finde nye løsninger og afgørelser.

 - Nogle gange går det ikke lige så gnidningsfrit, som vi godt kunne tænke os, og det må vi erkende er tilfældet for Jørn, skriver Lotte Henriksen.

Erkendelsen har fået Socialforvaltningen til at sætte fokus på, hvordan man sikrer en bedre koordinering i den svære overgang fra fra tilværelsen som barn til voksenlivet, tilføjer hun.

Lotte Henriksen finder dog en del af den skarpe kritik, der bliver rettet mod forvaltningen i TV2s dokumentar, for 'misvisende'.

- Udsendelsen giver seerne det indtryk, at Socialforvaltningen igennem længere tid intet gjorde for at finde et tilbud til Jørn, og at der slet ikke var kontakt mellem Socialforvaltningen, Jørn og hans plejefamilie hen over sommeren 2016. Det er et billede af sagen, som Socialforvaltningen har svært ved at genkende, skriver Lotte Henriksen.

Hun tilføjer, at forvaltningen i perioden juni-august 2016 har afholdt syv møder og 11 telefonsamtaler med Jørn og eller plejefamilien. Derudover havde plejefamilien flere gange i perioden kontakt med deres familieplejekonsulent. Emnet for alle disse møder var ifølge socialchefen Jørns aktuelle situation og fremtid. 

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge