Administration 

Taxamanden: Urimelige konkurrenceforhold handler om lønnen

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

DER VAR godt nok gang i stemningen i taxien, da fire mand skulle hjem fra den årlige skovtur på Dyrehavsbakken en sen nattetime i mini-ferien.

- Bossen inviterer altid på skovtur i Bededagsferien. Så er han sikker på, at halvdelen ikke kan komme, og så bliver det billigere.

De grinede gemytligt – VVS-manden, maleren og to andre håndværkere fra et entreprenørfirma i København. Der var røget nogle bajere indenbords, men de yngre gutter var hærdebrede og fuldstændigt i stand til at styre deres brandert.” Som så ofte i vogn 24 er der altid plads til både at have det sjovt – og tage en snak om de mere seriøse sider af livet. Denne gang om arbejdslivet i den virkelige virkelighed.

ARBEJDSLØSHEDEN FALDER fortsat, og nu begynder arbejdsgiverne for alvor at ømme sig, fordi det bliver sværere og sværere at få faglært arbejdskraft. Paradoksproblemet vedligeholdes mentalt og faktisk af et af de helt store, kollektive hyklerier på det danske arbejdsmarked. Der findes næppe en politiker eller et politisk parti, som ikke ønsker flere uddannede håndværkere i dette land. Veluddannede. Men når det kommer til stykket, skubber forældredrømmen og tidsånden flere og flere ind på de gymnasiale uddannelser. Nogle tekniske skoler har kæmpet en hård kamp for at ændre udviklingen. Men i de velbjergede kommuner nord for København trives hykleriet i fuld flor.

- Vi kan ikke blive studenter alle sammen, siger de grund-borgerlige borgere og forældre her, når jeg har saglige snakke i taxien.

Og så nikker vi begge, inden jeg sætter dem af foran villaen. Vi er enige i middelstanden. For endnu har jeg ikke mødt en advokat, som var pærestolt af sin søn, murersvenden. Jeg kender smagen i munden. Jeg har selv ”produceret” en socialrådgiver, en cand. mag. – og en skolelærer.

I BORGERSKABETS højborge fortsætter glidningen mod de såkaldte ”højere” uddannelser. Det er for eksotisk at være blikkenslager på Brogårdsvej. Her på egnen tales der dansk og engelsk, når vi er familie og venner. Og meget ofte polsk, når villaens smukke kviste skal pakkes ind i zink.

- Jamen, det er jo talt selvforskyldt, siger faglig konsulent Allan Leegaard fra ”Rør & Blik”, da jeg ringer til ham for flere oplysninger.

I de sidste 20 år er indtaget af lærlinge nærmest halveret på hans felt

- Man kan sige meget, men de er fanneme arbejdsomme, siger VVS-svenden på bagsædet. Når de har fået en opgave, kører de på, indtil de har løst opgaven, så godt de kan. Ikke så meget pis!

DE ANDRE gutter nikker på vegne af andre håndværksfag. De møder ikke mindst de polske kolleger og firmaer hver dag i de store entrepriser, hvor der arbejdes efter overenskomsterne. - Men ofte er de bare ikke dygtige nok. Maleren på bagsædet fortæller om spartelarbejde, som hopper og buler – og så må bygherren have det gjort om.

Den faglige konsulent fra Rør & Blik sekunderer, da jeg taler med ham på telefon et par dage efter:

- Der er masser af gang i murhammeren i Metro-byggeriet, når der skal udbankes og fjernes beton, som er støbt forkert eller på det forkerte sted. Selvfølgelig skal der kunne bruges arbejdskraft fra andre lande, men det nytter jo ikke noget, når der er så stor forskel på kvaliteten i den uddannelse, håndværkerne har fået. Hvis de altså har fået nogen. Nogle gange bliver det også for meget for arbejdsgiveren. F.eks. har bygningsstyrelsen lige stoppet et hold af spanske håndværkere på Udvidelsen af Niels Bohr Instituttet i København. Det var helt ude i hampen.

- Men arbejdsomheden, som de danske kolleger siger?

- Jo, de går til makronerne. I hvert fald når det drejer sig om den tid, de bruger på arbejdet, siger faglig konsulent, Allan Leegaard. Problemet er bare, at når vi så går rigtigt grundigt til værks og analyserer på, hvad der så kommer ud af de rigtig mange arbejdstimer, så kan de udenlandske håndværkere ofte hverken følge med i kvalitet eller i produktivitet pr. arbejdstime. Det er ikke uvilje mod dem, jeg taler ud fra. Det er snusfornuft.

OG SÅ GÅR det op for mig, at al fokus på urimelige konkurrenceforhold har handlet om lønnen.

Den faglige konsulent bekræfter, at der ikke – længere – er uddannelsesmæssige krav til udenlandske håndværkere i Danmark. Der er selvfølgelige krav til autorisation af visse dele af arbejdet på f.eks. el- og VVS-området. Det skal godkendes af installatører og mestrer.

Men alt det øvrige arbejde kan udføres lige vel af en murer, maler eller blikkenslager, som har fået sine kompetencer ved at kigge sin kollega over skulderen. Og hvor kommer skuldrenes uddannelser fra?

Gutterne i taxaen kan jeg sætte af i højt humør efter den velfortjente sommerfest.
De har masser af arbejde, og der var job til flere, hvis vi tog de faglige uddannelser og praktikpladser mere alvorligt. Imens brillerer det borgerlige Danmark med at falde på røven for taxier, som ikke er taxier, babysitter-ordninger, som skal erstatte udvidede åbningstider daginstitutionerne – og håndværkere, som ikke er uddannede til det, de laver.
Og børnene? De skal for Guds skyld være akademikere. Det er et studie værdigt – et studie i hykleri!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

en mand smiler bredt
Nyheder

Michelin-kok runder

vild uge af med trofæ

en prins ser misfornøjet ud
Kongelige

Prins Joachims kro

leverer igen underskud

Pengesedler og mønter
Nyheder

Tusinder kan hente solidt

tilskud til indkomsten

en luftballon
Nyheder

Otte meldes dræbt

i luftballonstyrt

portræt af dorthe kollo
Kendte

Dorthe Kollo: 
Derfor sælger jeg

en lystyacht i havoverfladen
Kendte

Milliardærs luksusyacht bjærget

reningskrans og skilt med badning forbudt
Nyheder

Her må du ikke bade

smilende ældre kvinde
Kendte

Efter Forræder: 
Drukner i frække tilbud

tre polotikere bag høje borde
Krimi

Udelukker Sass fra partiet

farvede bobler på blå baggrund
Nyheder

Spil med Avisen:

Helt gratis

politi logo på bil
Krimi

Chauffør i lastvogn

med giga brandert

Nyheder

Nationaldag fejres

med sælfangst og flag

mange mennesker i begravelsesoptog
Nyheder

Iran anholder 22 for

relation til spiontjenester

to mænd hilser på hinanden med håndtryk
Nyheder

Vance: Soldater

nødvendige i Los Angeles

Nyheder

Novo med nyt

vægttabsmiddel 

Irina Olsen i sort, udringet kjole på en rød løber
Kendte

Dansk tv-kendis erkender: 
De sidder ikke, som de plejer

Holger Rune slår til en tennisbold
Sport

Nedtur: Rune ude af Wimbledon-opvarmning

En hånd holder en sprøjte
Nyheder

Amerikanske hjertelæger anbefaler Wegovy

To cyklister på almindelige cykler
Sport

Forventer trafikkaos i weekenden 

Kandis-Johnny står på en scene med sin guitar og smiler til kameraet
Kendte

Kandis overrasker:

Laver musik med danske stjerner

Kran løfter en bil væk fra en trappe og ned på gaden
Helt vildt

Se videoen: 
Her tager 81-årig bilen
ned ad ikonisk trappe

Billede af brødstykker
Nyheder

Spis det ikke: 
Brød kaldes tilbage

ET æsel i pap og mette frederiksen
Nyheder

Mette F fejret med æselgavekort og kram

billede af hånd med lottokupon
Nyheder

Familie vandt lotto-millioner sammen

keld og hilda - popægteparret i Tivoli
Kendte

Se videoen: Rørende

farvel til Keld og Hilda

Krimi

Beslaglægger rutebus:
Chauffør med tårnhøj promille

portræt af smilende mand
Kendte

Rasmus Bjerg: 

Vildt vægttab

Nyheder

Kronprinsen lover 

at overholde Grundloven

sangeren robbie williams omgivet af sin stab
Nyheder

Robbie Williams:

Anmeldere vildt uenige

mand og kvinde taler fortroligt sammen
Nyheder

Otte partier kræver

undersøgelse af Løkke

badegæster på strand
Nyheder

Solrig weekend:

Lokalt 30 graders varme

politibiler på rad og række
Nyheder

Sporvogn brager

ind i pizzeria 

en mand kigger på fotografen
Kendte

Melvin Kakooza

indgår forlig

en mand smiler
Kendte

Andreas Mogensen springer

ud som teaterstjerne

tre personer stillet op til fotografering
Kendte

Keld og Hilda Heick hyldes: 

- Jeg tror, det bliver svært

to personer smiler til fotografen
Kendte

Tv-vært scorer millioner

en bygning set fra gaden
Nyheder

Kendt restaurant lukker

et bjerg
Nyheder

Canada får lov til at udvinde kritisk metal i Grønland

lys og genstande
Krimi

Slog 13-årig ekskæreste ihjel: - Min hjerne kortsluttede

Toppen af hospital set fra park
Krimi

Seks børn kørt på hospitalet

Kvinde med tallerken i hånden vinker
Kendte

TV-kok fundet død:

Blev blot 55 år

Kvinde på talerstol
Nyheder

Efter meetoo-sag:

Fagboss får nyt job

skilt med retten på Frederiksberg
Krimi

Frisør hvidvasker sig
til tre års fængsel

Bandidos-rygmærke på rocker
Krimi

Bandidos-folk forsøgt dræbt med skud og bombe

Håndværkere og demonstranter
Nyheder

Demonstranter fjernet

af håndværkere

Mand og kvinde sidder i havemøbler
Kendte

Flytter sammen med datter og svigersøn

Mand i jakke og slips ser bekymret ud
Nyheder

Løkke meldt til politiet

Folk fylder sandsække
Nyheder

Danskere advares om orkan

Trump smiler mens to mænd fremviser fodboldtrøjer
Nyheder

Trump har godkendt angrebsplan mod Iran

Brændende bygning
Krimi

Brand i kolonihavehus:

Person fundet død

kvinde i blomstret kjole og håret i en top
Kendte

Efter skilsmisse:

Lejlighed for 13 millioner

billede af tekst på pc-skærm
Nyheder

Mere hjælp til selvkontrol

på de sociale medier

to portrætter af mænd sat op mod hinanden
Nyheder

Amerikansk centralbank

upopulær hos Trump

mand og kvinde i galla- hun i gult
Kendte

Dar Salim: 

Scorer millioner

politi og folk i beskyttelsesdragter
Krimi

Søn fængslet for vanrøgt

efter 77-årig mors dødsfald

Hånd fyldt med rosiner
Nyheder

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

Nyheder

Trump: Iran er

i store problemer

Efterlysningsbillede af ung mand
Krimi

Efterlyst:

Har du set ham

gående mand i hvid skjorte, jakke og slips
Nyheder

Løkke: Fonseca-

penge er ikke ulovligt

Politibil
Krimi

Politiets teori:
Mand dræbte kvinde og derefter sig selv

Claus Elming smilende og afslappet med hænderne bag ryggen til en premiere
Kendte

Tv-vært kvæstet efter styrt: 
Måtte cykle til hospitalet

nærbillede af wammen
Nyheder

Svinger sparekniven: 

Tusindvis af offentlige jobs ryger

Nyheder

Alle dumper:
Stor kiosk-aktion afslører massiv svindel 

En mobiltelefon viser EuroMillions-app'en.
Helt vildt

Historisk lottogevinst: 
Vinder 1,8 milliarder

Lagakagehusets facade
Nyheder

Kendt bagerkæde med dundrende underskud

Sort-hvid billede af to fodboldspillere
Sport

Fodboldlegende er død

Nyheder

Vulkanudbrud rammer ferieparadis

Billede af Øresundsbroen fra landsiden mod vand
Nyheder

Øresundsbroen er verdens dyreste

To storke i en rede
Nyheder

Ynglesucces:
Højeste antal storkeunger
i 40 år

Politibetjente ved afspærring
Krimi

Mand og kvinde fundet døde

Par på den røde løber
Kendte

"Sommerdahl"-skuespiller død:

Blev blot 61 år

Portræt af kvinde, der smiler til kameraet
Krimi

Postbud myrdede og skar hovedet af kæresten

forbryderfoto af mand
Nyheder

Superstjerne indlagt efter overdosis i fængsel

Mand sidder i stol og kigger ind i kameraet.
Kendte

Færdig på TV2

to politibetjente bag afspærring
Krimi

71-årig kvinde dræbt:

Mand anholdt på golfbane

billeder fra ulykke på motorvej
Nyheder

Ulykke på motorvej:

Campingvogn og

bil kolliderer

tallerken med kaffe, ost og rød peber
Mad og drikke

Tilbagekaldes: 

Spis den ikke

kvinde i gallakjole på den røde løber - blå kjole
Kendte

Trine Dyrholm:

Scorer flot pris

portræt af mand med stort smil
Kendte

Vildt:

Boldsen bliver skolelærer