Administration 

Nemlig.com-chauffører kører kilometervis gratis

Ifølge en række chauffører og selvstændige vognmænd, der bringer dagligvarer ud for Nemlig.com, er det dem, der betaler prisen, når kunder klikker sig til billige leveringer i net-supermarkedet. (Foto: Scanpix)

Det danske net-supermarked Nemlig.com boomer. Men ifølge chaufførerne, der bringer dagligvarerne ud, er der en grund til, at leveringen er så billig.

"Levering fra kun kr. 9,-"

Sådan lyder knald-tilbuddet i Nemlig.com's net-supermarked.

I supermarkedet kan du putte kaffe og mælk i den elektroniske indkøbskurv og få dine indkøb bragt direkte til døren for mellem ni og 29 kroner.

Konceptet er en succes. Nemlig.com forventer en omsætning på over en milliard kroner i år.

Men den billige levering har en bagside.

De selvstændige vognmænd, som Nemlig.com har hyret til at bringe dagligvarerne ud, må arbejde gratis i flere timer om dagen.

De får ingen betaling, når de pakker bilen. De får ikke en krone, når en rute er slut, og de skal tilbage til Nemlig.com's centrale lager i Rødovre. Det tager en times tid at køre tilbage til lageret fra for eksempel Køge eller Helsingør i myldretiden.

Forsinkelser på grund af trafikpropper eller vejarbejde er også på egen regning.

"På en 12 timers arbejdsdag fik jeg typisk kun løn for syv timer," siger en anonym chauffør, der indtil for få uger siden bragte varer ud for Nemlig.com.

Han ønsker ikke at stå frem, fordi han er bange for, at det vil skade hans jobmuligheder. Avisen.dk kender hans identitet.

LÆS OGSÅ: Nemlig.com-chauffør: Jeg fik en sort 50'er i timen

Administrerende direktør i Nemlig.com, Stefan Plenge bekræfter over for Avisen.dk, at kontrakterne er udformet således, at vognmændene kun betales for den tid de kører på ruten.

Men han  slår fast, at  timeprisen er så høj, at vognmændene har råd til at sørge for, at chaufførerne ikke arbejder gratis, når de sidder fast i trafikken eller skal ud til lageret i Rødovre for at hente varer.

"Vi er under ingen omstændigheder med til at lave løndumping. Vi mener, at vi
har en rigtig fin timepris," siger Stefan Plenge.

3F: Lav timepris dumper lønnen

Nemlig.com's forretningsmodel er baseret på selvstændige vognmænd, der får en timepris på 271 kroner plus moms for at bringe dagligvarerne ud til kunderne.

Vognmanden underskriver en kontrakt, der blandt andet betyder, at han kun bliver betalt, når han er ude på en af Nemlig.com's ruter.

LÆS OGSÅ: 3F: Nemlig.com's regnemaskine er i udu

Men ifølge fagforeningen 3F er timeprisen ikke høj nok til, at vognmændene kan give chaufførerne en mindsteløn.

"Hvis en vognmands timepris er 271 kroner plus moms, og han kun får betaling i den tid, han eller hans chauffører er på ruten, så har han ikke råd til at give en overenskomstmæssig løn," siger Jan Villadsen, formand for 3F's transportgruppe.

Beregninger fra 3F viser, at en chauffør mindst skal have 178 kroner i timen før skat. Den timeløn skal dække blandt andet ferie og pension for chaufføren. Det betyder, at der vil være under 100 kroner tilbage til at dække vognmandens udgifter til bil, vedligehold, diesel, forsikring og egen løn.

LÆS OGSÅ: Nemlig.com-chauffør: Her er mit sorte regnskab

"En meget lyssky måde"

Og noget tyder på, at vognmændene sender regningen videre til chaufførerne.

Avisen.dk har interviewet flere end ti chauffører og vognmænd, der uafhængigt af hinanden bekræfter, at vognmændene som konsekvens af kontrakterne kun aflønner chaufførerne fra første til sidste kunde på en rute.

Langt de fleste fortæller om gratis arbejde hver eneste arbejdsdag, og flere chauffører fortæller, at de får ned til en sort 50'er i timen.

"En sort 50'er i timen lyder måske ikke så slemt, men når du arbejder gratis flere timer om dagen, er lønnen jo reelt lavere," siger en anonym chauffør til Avisen.dk.

3F mener, at Nemlig.com medvirker til løndumping. Transportgruppens formand vil nu tage kontakt til net-supermarkedet.

"Hvis de oplysninger, som Avisen.dk har fået, er rigtige, er det en meget lyssky måde at bringe dagligvarer ud på," siger gruppeformand Jan Villadsen.

"Flere bliver arbejdende fattige"

Ved at hyre selvstændige vognmænd slipper Nemlig.com for at betale for eksempel pension, ferie, barnets første sygedag og andre goder. Nemlig.com slipper også for regningen, når det kommer til biler, brændstof og forsikring.

Modellen er helt lovlig, men ifølge en ekspert er den problematisk, fordi den åbner op for løndumping.

"Det bliver et kapløb mod bunden. Der er ikke arbejde nok til alle, og derfor sælger de selvstændige vognmænd sig alt for billigt, og det rammer de lavtlønnede chauffører hårdest," forklarer Henning Jørgensen, der er professor ved Institut for Samfundsvidenskab på Aalborg Universitet.

Han medgiver, at underleverandørerne selv har skrevet under på Nemlig.com's kontrakter, men professoren vurderer, at det er deres desperation, der taler.

LÆS OGSÅ: LO-boss: Jeg vil ikke handle i Nemlig.com

"En model som den her, hvor et firma hyrer underleverandører, kan fremme working poor-tendensen. Firmaet sparer penge, men flere bliver arbejdende fattige, hvis underleverandørernes ansatte ikke har nogen overenskomst til at beskytte deres helt basale rettigheder," siger Henning Jørgensen, der forsker i det danske arbejdsmarked.

Nemlig.com: Vognmænd skal lønne ordentligt

Ifølge Nemlig.com's årsregnskab 2012/2013 har firmaet tjent knap 50 millioner kroner brutto. Året før lød bruttofortjenesten på knap 27 millioner kroner, næsten en fordobling på bare et år.

Nemlig.com afviser, at firmaet er med til at dumpe lønnen blandt chaufførerne.

Ifølge direktør Stefan Plenge er der eksempler på firmaer i transportbranchen, der giver selvstændige vognmænd en timepris på 160 kroner plus moms. Han understreger, at der ifølge Nemlig.com's egne beregninger er råd til at give en mindsteløn.

Avisen.dk må ikke se beregningerne.

"Vi har haft rig mulighed for at kunne sænke vores timeløn, hvis vi ville det, og så ville vi stadig have masser, der kørte for os. Men det har vi ikke noget ønske om. Vi ønsker, at det skal være folk, der har lyst til at komme på arbejde igen i morgen, og som ikke lige så snart, at der opstår et tilbud på den anden side af gaden, skifter derover," siger Stefan Plenge, der selv har stiftet Nemlig.com.

I løbet af få måneder vil Nemlig.com skrive ind i standardkontrakten, at den enkelte vognmand skal sørge for en ordentlig løn til sine ansatte.

"Vi kommer til at indføre det her i kontrakterne, således at vi væsentligt nemmere kan følge op på den enkelte vognmand. Altså hvad mindstelønnen skal være til en given medarbejder. Hvis der er nogle, der kører rundt og aflønner deres medarbejdere sort, så kommer vi til at slå hårdt ned på det," siger Stefan Plenge.

Han vil - af konkurrencemæssige årsager - ikke oplyse, hvor mange selvstændige vognmænd han har kontrakt med.

Avisen.dk's kilder skønner, at der er mellem 30 og 50 underleverandører med et ukendt antal chauffører.

Sådan står der i kontrakten

 

"X (vognmanden) får kun betaling for de timer, som NL's (Nemlig.com's) ruteregningsprogram har beregnet ruten til at tage."

 

"Der afregnes for hver 20 minutter. Slutter en rute f.eks. klokken 18.23, da får X (vognmanden) betaling til klokken 18.40."

 

"Al den tid X (vognmanden) og X's chauffører bruger på NL's (Nemlig.com's) koncept både i og uden for leveringsintervallerne er indregnet i timeprisen."

 

"X (vognmanden) og chaufførerne modtager derfor ingen ekstrabetaling for f.eks. læsning af varerne, aflevering af transportkasserne til NL (Nemlig.com) eller forsinkelser på ruten."

 

Kilde: Nemlig.com-kontrakt

Snapchat
Krimi

Anholdt: Solgte kokain på Snapchat

gul græsplæne
Nyheder

Gul græsplæne: Sådan redder du haven i sommervarmen

dansk politi
Nyheder

Flyttedag hos politiet: Ny politigård tages i brug

Unge drikker
Nyheder

Læge: Her er myten om alkohol og varme sommerdage

dansk politi
Krimi

Falske bankrådgivere forsøgte at svindle 25 ældre borgere

Retten i Viborg
Krimi

Mand dømt: Lod som om han var ekskonen

dansk politi
Krimi

Iraner udvist: Forsøg på anal voldtægt

dansk politi
Krimi

De lyder som banken - men vil have dit kort ved døren

Lars Andersen
Krimi

Aktivist anholdt: Lagde statsministerens personlige oplysninger på Facebook

retten i Sønderborg
Krimi

Behandlingsdom: Satte ild til skraldespande

Dennis Knudsen
Kendte

Stjernefrisør er endt i en voldsom SoMe-storm

dansk politi
Nyheder

Politiet hjælper misbrugere: Flere hundrede har sagt ja tak

lastbil
Krimi

Kæmpe bøde til vognmand: Chauffør kørte ulovligt

Byggeri
Nyheder

Kontrol med udenlandske arbejdere: Regeringen vil have ID-kort

Jesper Stagegaard og Jakob Martin Strid
Nyheder

Vilde dyr og ny legeplads - i børnehøjde

hæk
Nyheder

Red de små fugleunger - vent med hækken

Livreddere
Nyheder

Dyp kroppen i vand i varmen: Livredderne melder klar

Aqua
Underholdning

Anmelderne hadede dem mens fans verden over sang med på Barbie Girl

KBH Uni
Nyheder

Vil gøre op med svindel: Bedre kontrol af udenlandske studerende

Hjort
Nyheder

Spiser du vildtkød: Så skal du huske dettte

Psykisk udfordring kvinde
Sundhed

Ensomhed og angst: Ventetiderne skal ned

kongen i spinaten
Kongelige

Kongen jokker i spinaten - i bogstaveligste forstand

Spillere
Sport

Fodbold er sjovt men pas på VM-svindlerne

Roger Waters
Kendte

Roger Waters genindspiller verdenskendt hit

overblik
Nyheder

Dagens overblik 26. juni

NAbohjælp skilt på dør
Krimi

Pas på tyvene når du lufter ud i varmen

motorvej
Krimi

Skubbet ud af bil på motorvej: Blev slæbt hen ad vejen i selen

Legetøj
Nyheder

Advarer forældrene: Dit barns legetøj kan være farligt

test sættet
Sundhed

Unge kan nu bestille gratis hjemmetest for klamydia og gonorré

Deltagerne
Nyheder

Festival på Himmelbjerget: Her bygger de for livet

Bilister på vej
Nyheder

Her er årsagerne til de fleste trafikulykker

Spilleautomater
Advertorial

Annonce

Online casino i Danmark: hvorfor bliver spillerne?

 Jacob Mark
Nyheder

Minister: Alle skal kunne bo i København

Molslinjen
Nyheder

Populær færge sejler hver anden tur på strøm

gravhundehvalp
Dyreliv

12 gravhunde får en ny chance

Roskilde Festival
Nyheder

Roskilde kan være overvældende: Her kan du få en timeout

Parkeringsskilt
Nyheder

Advarer elbil-ejere: Her får du måske en bøde

Ida Auken
Nyheder

Spiralsagen: Nu kan grønlandske kvinder søge om erstatning

dansk politi
Krimi

To personer fundet døde: Politiet efterforsker sagen

Bork Festival
Nyheder

Festival har brug for flere frivillige hænder

retten i Århus
Krimi

Dødsulykke i Tilst: 20 årig varetægtsfængslet

Politi tysk
Krimi

Danske bilister kan ikke slippe for tyske bøder

Jan C Olsen i jakkesæt og slips
Iværksætteri

De stærkeste danske virksomheder går til udlandet

Selvkørende bil
Nyheder

Selvkørende biler skal gavne københavnerne

Facebook
Nyheder

Konkurrencerådet: Facebook behandlede ikke dansk butik ordenligt

Havneværter
Nyheder

Havneværterne passer på de nye studenter

Program
Nyheder

Alkoholfri festival var et flop

Radiator
Nyheder

CEPOS: Danske familier kan spare op mod 4.400 kr. om året 

TikTok
Krimi

22-årig fra Solrød får tre måneders fængsel for digital stalking

Crocs
Nyheder

Dresscode: Er det ok med joggingtøj, klipklapper og shorts på jobbet? 

Modtagerne af dusøren
Nyheder

Tre unge stoppede voldtægt på festival: Nu er de hædret

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Minister: Kønsopdelt svømning skal stoppe nu

Niels og Benjamin Hav
Kendte

Benjamin Hav i poetisk samarbejde med sin far

retten i Sønderborg
Krimi

25-årig dømt: Politiet fandt over 15 kg narko

Flyver i Kastrup
Nyheder

Klimaråd: Det skal være dyrere at flyve

København rådhus
Nyheder

AI kommer - men jobbene bliver

sol og strand
Nyheder

DMI slår alarm: Op til 35 grader på vej

Asbest
Nyheder

Arbejdsmiljø: Nu kan chefen straffes med fængsel

Bob Dylan
Kendte

Legende gæster Horsens til oktober

overblik
Nyheder

Dagens overblik 25. juni

 mayonnaise
Nyheder

Smid denne mayonnaise ud

Katrine Daugaard
Debat

DEBAT: Når kommunerne bliver konkurrenter med statens kreditkort

dansk politi
Krimi

Fuld bilist kørte zigzag mellem skolebørn

kvinde græder
Krimi

Voldtægtsmareridt i Køge: Nu skal han i forvaring

Isabella med hue
Kongelige

Kongelig student strålede om kap med solen

Morten Bødskov
Nyheder

Minister er rystet over lønsvindel i landbruget

Hacker
Nyheder

Danskerne har lav tillid til staten ved angreb

Monika Rubin
Nyheder

Lovforslag: Slut med at udnytte sårbare mennesker

Retten i Næstved
Krimi

Hjemmerøveri og drabsforsøg: Skød gennem hoveddør

Studenter kørsel
Nyheder

Politiet har et ekstra øje på studenterne

skilpadde
Dyreliv

Tamme skildpadder ender ulovligt i danske søer

venner hygger
Sundhed

Kære studenter: Hold fast i dine gamle klassekammerater 

badesø med gæster
Nyheder

Badesøer kan være farlige: Bør tjekkes nu

fængselsbetjent i Nyborg
Nyheder

Det er blevet mere sikkert at arbejde i et fængsel

Præst
Sundhed

Hospitalspræst: Vi moderne mennesker er vant til at kunne styre alting

overblik
Nyheder

Dagens overblik 24. juni 

Dreng leger med vandet
Nyheder

International hæder til København

bål
Underholdning

Kæmpe Sankt Hans fest i Tivoli

Sebastian Dorset og Suzan Hecht
Kendte

Kendis-par har ikke travlt: Forlovet i 11 år