Administration 

Kritik: Nemlig.com bruger falske selvstændige

"Stefan Plenge er min chef." Sådan siger en selvstændig vognmand om Nemlig.com's administrerende direktør, der her ses til venstre. Vognmanden føler ikke, at han har noget at skulle have sagt, når net-supermarkedets dagligvarer skal fragtes fra lageret til kunderne. (Foto: Scanpix)

Nemlig.com betaler selvstændige vognmænd for at bringe dagligvarer ud til kunderne. Men vognmændene føler sig som ansatte, bare til en dårligere løn. 3F kritiserer net-supermarkedet for at medvirke til løndumping.

Pension, feriepenge og barnets første sygedag må du selv sørge for. Diesel, buler i bilen og forsikringer er også på din regning.

Sådan er vilkårene for de chauffører, der bringer dagligvarer ud for det danske net-supermarked Nemlig.com.

Selvom du arbejder i Nemlig.com-uniform, er du ikke ansat. Du er selvstændig og dermed underleverandør.

Det er misbrug af manden bag rattet, mener fagforeningen 3F og en arbejdsmarkedsforsker.

"Det er en de facto underminering af den danske model. Det kan være stewardesser, der kun bliver betalt, når de er i luften. Eller som her vognmænd, der kun bliver betalt, når de er ude på ruten," siger professor Henning Jørgensen fra Aalborg Universitet.

Ikke beskyttet af overenskomst

Selvstændige vognmænd er - i modsætning til mange chauffører - ikke beskyttet af en overenskomst.

"Modeller som den her er skadelige og kan i sidste ende betyde, at Danmark bliver tvunget til at indføre en lovbestemt mindsteløn som i Tyskland," siger arbejdsmarkedsforskeren.

LÆS OGSÅ: Kom 10 min. for tidligt på job: Daniel fik bøde på 500 kr.

Fagforeningen 3F mener, at vognmændene kun er selvstændige på papiret.

"Firmaer som Nemlig.com bruger de her falske selvstændige for at slippe for at lave reelle ansættelser. Det forringer løn- og arbejdsvilkårene. I bedste fald bliver vognmændene arbejdende fattige, og i værste fald får de en bundløs gæld," siger Jan Villadsen, der er formand for 3F's transportgruppe.

At være vognmand for Nemlig.com kræver groft sagt kun et kørekort og et momsregistreret firma, men vognmanden skal enten købe eller lease en varebil for at få en kontrakt.

LÆS OGSÅ: Nemlig.com-chauffører får bøder for at komme for sent

Falsk eller reel?

3F mener, at Nemlig.com medvirker til løndumping. Vognmænd, der kører for Nemlig.com, får nemlig kun en timepris på 271 kroner plus moms.

Ifølge 3F's beregninger er det for lavt til, at vognmænd og chauffører kan få en ordentlig løn, fordi de arbejder gratis i op til flere timer om dagen, og samtidig selv skal dække udgifter til blandt andet brændstof, værkstedsregninger og forsikringer.

LÆS OGSÅ: Nemlig.com-chauffører kører kilometervis gratis

Ifølge jurist Karen-Margrethe Schebye, der har over 30 års erfaring i arbejds- og ansættelsesret, er det svært at afgøre, om et firma bruger falske eller reelle selvstændige.

"Jo længere et firma bevæger sig over mod at kræve noget, der ligner lønmodtagerforhold for underleverandørerne, desto mere lugter det af, at firmaet forsøger at omgå reelle ansættelser og ansattes krav om ordnede løn- og arbejdsvilkår," siger hun og bruger et lavpris-flyselskab som eksempel.

"Ryanair ansætter ikke piloter. De underskriver tilsyneladende kun kontrakter med selvstændige piloter, der dog udelukkende arbejder for selskabet og derfor reelt har samme forhold til selskabet som en ansat. Det har skabt en masse debat i luftfarts-kredse, fordi det ser ud som om, at flyselskabet på den måde omgår reelle ansættelsesforhold," siger Karen-Margrethe Schebye.

LÆS OGSÅ: Nemlig.com-chauffør: Jeg fik en sort 50'er i timen

Avisen.dk har interviewet flere vognmænd, som kun samarbejder med Nemlig.com.

"De skriver kun under på kontrakten, fordi arbejdsløsheden er så høj. Det ville være tudetosset at gøre, hvis de havde et alternativ. Firmaer som Nemlig.com udnytter den aktuelle situation på arbejdsmarkedet," siger Jan Villadsen fra 3F.

"Når han siger hop, så hopper jeg"

Vognmændene selv mener, at styrkeforholdet mellem dem og Nemlig.com er så skævt, at deres selvstændighed kan ligge på et meget lille sted.

"Hvis du kører for Nemlig.com, er du ikke selvstændig. Du er stavnsbunden. Det er for eksempel Nemlig.com, der bestemmer, hvornår du leverer dagligvarerne, og hvor egnede dine chauffører er," siger Karim Bouabdallati, der har samarbejdet med Nemlig.com i slutningen af 2010.

LÆS OGSÅ: Karim fik bødesmæk på 361.706 kr. af Nemlig.com

En anden vognmand, der samarbejder med Nemlig.com på andet år, har aldrig følt sig som chef i egen butik.

"Stefan Plenge (Nemlig.com's administrerende direktør, red.) er min chef. Sådan ser jeg det. Når han siger hop, så hopper jeg," siger vognmanden, der ønsker at være anonym af frygt for, at Nemlig.com annullerer hans kontrakt.

Nemlig.com: De fleste kunder er tilfredse

Ifølge folderen "SORT & HVIDT" fra Skat til transportbranchen, er det myndighedens erfaring, "at risikoen for sort eller illegal arbejdskraft er større, når arbejdet udføres gennem et eller flere led af underleverandører".

Avisen.dk har spurgt Nemlig.com's administrerende direktør, hvorfor han ikke ansætter egne chauffører, når det kan mindske risikoen for sort arbejde og forbedre løn- og arbejdsvilkårene.

LÆS OGSÅ: Reklamesøjle om Nemlig.com-chauffører: De virker søde

Stefan Plenge skriver følgende i et skriftligt svar til Avisen.dk:

"Vi har valgt forretningsmodellen med selvstændige vognmænd, fordi vi mener, at den giver vores kunder den bedste service. Faktisk svarer 95 procent af vores kunder, at de er er meget tilfredse med vores chauffører."

Stefan Plenge undlader at kommentere kritikken fra 3F og de to vognmænd.

"Så evnesvagt"

 

Ifølge Karim Bouabdallati, der ejer vognmandsfirmaet DPE, forlangte Nemlig.com's administrerende direktør flere gange, at DPE fjernede chauffører fra ruterne, selvom de ikke var Nemlig.com-ansatte.

 

Avisen.dk er i besiddelse af en mail fra den 30. november 2010. I mailen skriver direktør Stefan Plenge til en af sine egne ansatte, at han vil af med en af DPE's chauffører.

 

Udover at DPE skal betale en stor mængde bøder på kroner 500 stykket, fordi denne chauffør ikke meldte sig forsinket, skal denne chauffør heller ikke køre for os mere. Nu må du simpelthen skrue bissen på over for DPE, så de forstår vigtigheden af at få oplært deres chauffører korrekt.

 

Det er simpelthen så evnesvagt, at man ikke forstår noget så simpelt som at køre ruten i den rækkefølge, vi har lagt den.

 

Med venlig hilsen

Stefan Plenge

Snapchat
Krimi

Anholdt: Solgte kokain på Snapchat

gul græsplæne
Nyheder

Gul græsplæne: Sådan redder du haven i sommervarmen

dansk politi
Nyheder

Flyttedag hos politiet: Ny politigård tages i brug

Unge drikker
Nyheder

Læge: Her er myten om alkohol og varme sommerdage

dansk politi
Krimi

Falske bankrådgivere forsøgte at svindle 25 ældre borgere

Retten i Viborg
Krimi

Mand dømt: Lod som om han var ekskonen

dansk politi
Krimi

Iraner udvist: Forsøg på anal voldtægt

dansk politi
Krimi

De lyder som banken - men vil have dit kort ved døren

Lars Andersen
Krimi

Aktivist anholdt: Lagde statsministerens personlige oplysninger på Facebook

retten i Sønderborg
Krimi

Behandlingsdom: Satte ild til skraldespande

Dennis Knudsen
Kendte

Stjernefrisør er endt i en voldsom SoMe-storm

dansk politi
Nyheder

Politiet hjælper misbrugere: Flere hundrede har sagt ja tak

lastbil
Krimi

Kæmpe bøde til vognmand: Chauffør kørte ulovligt

Byggeri
Nyheder

Kontrol med udenlandske arbejdere: Regeringen vil have ID-kort

Jesper Stagegaard og Jakob Martin Strid
Nyheder

Vilde dyr og ny legeplads - i børnehøjde

hæk
Nyheder

Red de små fugleunger - vent med hækken

Livreddere
Nyheder

Dyp kroppen i vand i varmen: Livredderne melder klar

Aqua
Underholdning

Anmelderne hadede dem mens fans verden over sang med på Barbie Girl

KBH Uni
Nyheder

Vil gøre op med svindel: Bedre kontrol af udenlandske studerende

Hjort
Nyheder

Spiser du vildtkød: Så skal du huske dettte

Psykisk udfordring kvinde
Sundhed

Ensomhed og angst: Ventetiderne skal ned

kongen i spinaten
Kongelige

Kongen jokker i spinaten - i bogstaveligste forstand

Spillere
Sport

Fodbold er sjovt men pas på VM-svindlerne

Roger Waters
Kendte

Roger Waters genindspiller verdenskendt hit

overblik
Nyheder

Dagens overblik 26. juni

NAbohjælp skilt på dør
Krimi

Pas på tyvene når du lufter ud i varmen

motorvej
Krimi

Skubbet ud af bil på motorvej: Blev slæbt hen ad vejen i selen

Legetøj
Nyheder

Advarer forældrene: Dit barns legetøj kan være farligt

test sættet
Sundhed

Unge kan nu bestille gratis hjemmetest for klamydia og gonorré

Deltagerne
Nyheder

Festival på Himmelbjerget: Her bygger de for livet

Bilister på vej
Nyheder

Her er årsagerne til de fleste trafikulykker

Spilleautomater
Advertorial

Annonce

Online casino i Danmark: hvorfor bliver spillerne?

 Jacob Mark
Nyheder

Minister: Alle skal kunne bo i København

Molslinjen
Nyheder

Populær færge sejler hver anden tur på strøm

gravhundehvalp
Dyreliv

12 gravhunde får en ny chance

Roskilde Festival
Nyheder

Roskilde kan være overvældende: Her kan du få en timeout

Parkeringsskilt
Nyheder

Advarer elbil-ejere: Her får du måske en bøde

Ida Auken
Nyheder

Spiralsagen: Nu kan grønlandske kvinder søge om erstatning

dansk politi
Krimi

To personer fundet døde: Politiet efterforsker sagen

Bork Festival
Nyheder

Festival har brug for flere frivillige hænder

retten i Århus
Krimi

Dødsulykke i Tilst: 20 årig varetægtsfængslet

Politi tysk
Krimi

Danske bilister kan ikke slippe for tyske bøder

Jan C Olsen i jakkesæt og slips
Iværksætteri

De stærkeste danske virksomheder går til udlandet

Selvkørende bil
Nyheder

Selvkørende biler skal gavne københavnerne

Facebook
Nyheder

Konkurrencerådet: Facebook behandlede ikke dansk butik ordenligt

Havneværter
Nyheder

Havneværterne passer på de nye studenter

Program
Nyheder

Alkoholfri festival var et flop

Radiator
Nyheder

CEPOS: Danske familier kan spare op mod 4.400 kr. om året 

TikTok
Krimi

22-årig fra Solrød får tre måneders fængsel for digital stalking

Crocs
Nyheder

Dresscode: Er det ok med joggingtøj, klipklapper og shorts på jobbet? 

Modtagerne af dusøren
Nyheder

Tre unge stoppede voldtægt på festival: Nu er de hædret

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Minister: Kønsopdelt svømning skal stoppe nu

Niels og Benjamin Hav
Kendte

Benjamin Hav i poetisk samarbejde med sin far

retten i Sønderborg
Krimi

25-årig dømt: Politiet fandt over 15 kg narko

Flyver i Kastrup
Nyheder

Klimaråd: Det skal være dyrere at flyve

København rådhus
Nyheder

AI kommer - men jobbene bliver

sol og strand
Nyheder

DMI slår alarm: Op til 35 grader på vej

Asbest
Nyheder

Arbejdsmiljø: Nu kan chefen straffes med fængsel

Bob Dylan
Kendte

Legende gæster Horsens til oktober

overblik
Nyheder

Dagens overblik 25. juni

 mayonnaise
Nyheder

Smid denne mayonnaise ud

Katrine Daugaard
Debat

DEBAT: Når kommunerne bliver konkurrenter med statens kreditkort

dansk politi
Krimi

Fuld bilist kørte zigzag mellem skolebørn

kvinde græder
Krimi

Voldtægtsmareridt i Køge: Nu skal han i forvaring

Isabella med hue
Kongelige

Kongelig student strålede om kap med solen

Morten Bødskov
Nyheder

Minister er rystet over lønsvindel i landbruget

Hacker
Nyheder

Danskerne har lav tillid til staten ved angreb

Monika Rubin
Nyheder

Lovforslag: Slut med at udnytte sårbare mennesker

Retten i Næstved
Krimi

Hjemmerøveri og drabsforsøg: Skød gennem hoveddør

Studenter kørsel
Nyheder

Politiet har et ekstra øje på studenterne

skilpadde
Dyreliv

Tamme skildpadder ender ulovligt i danske søer

venner hygger
Sundhed

Kære studenter: Hold fast i dine gamle klassekammerater 

badesø med gæster
Nyheder

Badesøer kan være farlige: Bør tjekkes nu

fængselsbetjent i Nyborg
Nyheder

Det er blevet mere sikkert at arbejde i et fængsel

Præst
Sundhed

Hospitalspræst: Vi moderne mennesker er vant til at kunne styre alting

overblik
Nyheder

Dagens overblik 24. juni 

Dreng leger med vandet
Nyheder

International hæder til København

bål
Underholdning

Kæmpe Sankt Hans fest i Tivoli

Sebastian Dorset og Suzan Hecht
Kendte

Kendis-par har ikke travlt: Forlovet i 11 år