Mindst 35 mennesker er døde ved et skolekollaps i den pakistanske by Peshawar torsdag morgen.
Over 50 personer er kommet til skade, og flere er i kritisk tilstand.
Politiet undersøger nu, hvorfor bygningen styrtede sammen.
Mindst 34 børn og en lærer har mistet livet, efter at taget over to klasselokaler på en skole i Pakistan styrtede sammen midt under undervisningen. Det oplyser nyhedsbureauet Associated Press (AP).
Ulykken skete torsdag morgen den 15. oktober på Al-Khair-skolen i byen Peshawar i det nordvestlige Pakistan. Over 50 personer er desuden kommet til skade, og flere af de sårede er i kritisk tilstand. Dødstallet er steget i løbet af dagen, mens redningsmandskabet har arbejdet på ulykkesstedet, og det kan fortsat stige.
Ifølge de seneste oplysninger ved artiklens udarbejde er mindst 35 mennesker omkommet. Det lokale pakistanske medie Dawn havde tidligere rapporteret om 33 døde.
Skolens ejer anholdt
Politiet har anholdt skolens ejer efter ulykken, oplyser Dawn.
Ifølge politiet var skolebygningen strukturelt svag, men det er endnu ikke fastslået, hvorfor taget styrtede sammen. Skolens ejer har ifølge de lokale oplysninger peget på regn som årsag til kollapset.
Myndighederne skal nu undersøge de nærmere omstændigheder omkring ulykken.