Administration 

Året, der gik: Kommunale bollebreve, tæsk til Joachim B. og sengepraktik

Jørn Neergaard Larsen (V) er en af de nye hovedpersoner i dansk politik, der kom frem i 2015. (Foto: Foto: Scanpix/Arkiv)

Vi ser tilbage på et år med kommunale bollebreve, sengepraktik, kærestepenge, stressede børnehavebørn, fattige stewardesser, Løkke og ulykke.

Året 2015 er næsten forbi. Et år, hvor Ryanair smækkede med døren og sagde farvel, Lars Løkke Rasmussen sagde goddag igen, kunderne sagde grimme ord til kassedamerne og kommunerne sagde "arbejd, arbejd" til danskere med leukæmi, psykisk sygdom og kroniske smerter.

Men året får ikke lov til at luske ubemærket ud ad bagdøren. Her på Avisen.dk vil vi traditionen tro slutte af med et festfyrværkeri af en kavalkade over nogle af de artikler om arbejdsliv, politik og socialstof, som blev læst og debatteret mest.

Provokerende flyboss og fattig stewardesse

Det var blandt andet året, hvor Ryanair kom på et kort visit i Danmark. Det irske flyselskab skabte i starten af året både overskrifter og vild debat, fordi det billige selskab med den provokerende flyboss nægtede at indgå overenskomst som andre flyselskaber med base i Danmark ellers gør.

Artiklerne om stewardessen, som ikke kunne leve af sin løn og derfor måtte bede mor og far om penge, og andre artikler om dårlige løn- og arbejdsforhold, blandt andet nul løn under sygdom og ferie, blev flittigt læst. Det samme gjorde udmeldingen fra Liberal Alliances Joachim B. Olsen om, at alle vi andre skal blande os uden om Ryanair-ansattes arbejdsforhold.

Fagbevægelsen endte dog med at vinde sagen over Ryanair, som forduftede hjem til Irland på en billig flybillet.

Spiddet af et rustent søm - eller af grimme ord

I det hele taget var det året, hvor spørgsmålet om en fair løn for at flyve og køre rundt med passagerer for alvor blev kastet op. Også taxaselskabet Uber delte danskerne - og denne fantastiske billedserie, der viser, hvordan Uber er blevet modtaget i andre lande klikkede mange nysgerrige læsere sig ind på.

Ryanair var ikke det eneste irske firma, der lavede ballade i Danmark i det forgangne år. Historien om metromedarbejderen Vitor fra et irsk vikarbureau, som fik spiddet hånden af et rustent søm under en skideballe fra chefen, er også blandt årets mest læste artikler på Avisen.dk.

Men grimme ord kan også spidde og gøre ondt - og nyheden om, at syv ud af ti butiksansatte er blevet svinet til ved kassen, var også blandt læsernes favoritter i 2015.

Hvad kommer der ud af munden på Neergaard?

Forsommeren 2015 var domineret af valgkampen. Og mens det blev en gammel kending, Lars Løkke Rasmussen (V), der genvandt statsministerposten, blev posten som beskæftigelsesminister indtaget af et helt nyt ansigt i politik. Venstre hentede nemlig direktøren for Dansk Arbejdsgiverforening, Jørn Neergaard Larsen, ind i den politiske arena. Hans tidligere udtalelser om arbejdsmarkedet og arbejdsløse vakte interessen hos mange af Avisen.dk's læsere.

Og selvom Neergaard var færdig som direktør for arbejdsgiverne, var han ikke færdig med de provokerende udtalelser. I løbet af sensommeren og efteråret præsenterede den nye regering nemlig det efterhånden meget omtalte kontanthjælpsloft - og i den forbindelse anførte en retorikforsker, at Neergaard og de andre fører os bag lyset med bedragerisk sprogbrug - blandt andet ved at få det til at lyde som om, arbejdsløse selv kan vælge at tage et job. Den artikel er også med på årets hitliste.

På kontanthjælpsloftet sidder nissen uden råd til julegrød

En ting er regeringens snak. Noget andet er regeringens handling. Kontanthjælpsloftet får konsekvenser i praksis får især enlige med børn. Nyheden om, at de mister tusindvis af kroner, fik også Avisen.dk's læsere op ad stolen.

Det samme gjorde nyheden om, at de ikke-jobparate kontanthjælpsmodtagere, som for manges vedkommende har fysiske, psykiske, sociale eller misbrugsproblemer, også risikerer at blive afkrævet 225 timers arbejde om året.

Thulesens bakgear og Holst' korte ministerkarriere

Læserne rasede i kor med efterårsstormene, da regeringen indgik en finanslovsaftale med de andre blå partier. Og raseriet ramte Dansk Folkepartis hidtil så populære formand Kristian Thulesen Dahl. De danskere, som havde håbet på at et stort, stærkt DF ville være et værn mod nedskæringer på svage borgere, var dybt skuffede. De mange protester fra blandt andet Ældre Sagen fik Thulesen Dahl til at klodse bremsen i og skifte til bakgear som en mand, der netop har indset, at han selv er den spøgelsesbilist på Helsingørmotorvejen, som politiet advarer imod.

Finansloven skal derfor trevles op og strikkes om i det nye år.

Med den nye regering kom også en ny forsvarsminister - men Carl Holst nåede knap nok at varme ministertaburetten op under ballerne, før han pænt måtte hoppe af den igen, da skandalen om hans pengebrug som regionsformand begyndte at rulle. Men Holst er ikke den første politiker, det er sket for. Vores liste over tidligere ministerskandaler er også blandt årets mest læste artikler.

Bolle-brev fra kommunen

Behandlingen af arbejdsløse er et tema, som Avisen.dk's læsere følger flittigt med i hvert år. 2015 var ingen undtagelse.

For eksempel læste mange med, da vi fortalte om kontanthjælpsmodtagere, som må nøjes med et gebis eller skralde for at få mad nok.

Artiklerne om den gensidige forsørgerpligt - kærestepengene - for ugifte ligger også højt på listen med årets største hits. For eksempel sagen om kommunen, der skrev "I boller sammen" til en borger, og sagen om de to førtidspensionister Mikkel og Martin, der pludselig blev ramt af reglerne for kontanthjælpsmodtagere.

Uhelbredelig leukæmi eller selvmordstruet? Ingen pension til dig!

Men hvor kærestepengene er på vej ud, har et andet udtryk til gengæld bidt sig fast: Sengepraktik. 2015 var nemlig også året, hvor der kom rigtigt mange sager frem om kommunernes og jobcentrenes behandling af ikke kun arbejdsløse, men også meget syge, uarbejdsdygtige borgere.

Og artiklerne om de sager har Avisen.dk's læsere virkelig taget til sig, læst, raset over og debatteret på Facebook. Carina med uhelbredelig leukæmi blev nægtet førtidspension og i stedet sendt i ressourceforløb. Det samme gjorde selvmordstruede, psykisk syge Jette. Og scleroseramte Kristina, der allerede havde været igennem 17 arbejdsprøvninger.

Og kronisk syge, smerteplagede Hanne, der måtte arbejdsprøves i en seng. Og Lotte, trods så stærke rygsmerter, at hun kun kan sidde op i et kvarter af gangen - hun valgte at søge sengepraktik hos en minister. Og Irene, som trods kroniske smerter efter en trafikulykke fik at vide af kommunen, at hun bare kunne finde et job.

Ikke kun læserne var forargede. Også flere læger protesterede over, at jobcentre og kommuner ignorerer lægernes advarsler i sagerne om de syge borgere. Overlæge Steen Hupfeldts protest blev også læst af rigtigt mange i 2015.

Joachim B. og Frank Hvam

2015 var heller ikke året, hvor Joachim B. Olsen stoppede med at udtale sig om arbejdsløse. Blandt andet fik han sagt, at det er noget sludder, at folk bliver fattigere af lavere dagpenge. Men læserne tog det genmæle - især provokerede en udtalelse om, at man selv vælger at være på førtidspension, mange. Både Joachim B. og læserreaktionerne tiltrak mange læsere.

Mens Joachim B. er en velkendt figur i debatten om ledige, blandede en ny stemme sig også i 2015. Komikeren Frank Hvam havde nemlig også en holdning om arbejdsløse - og den faldt i mange læseres smag.

73-årig revser forældre for at hente børnene for sent

Men danskere i job kæmpede også med dårlige forhold - og opråbene fra sosu-Camilla, sygeplejersken Heidi og pædagog-Lene om stress, chikane og nedslidning var også populære blandt læserne. Det samme galt nyheden om, at Arbejdstilsynet skulle massefyre.

Men stress er ikke kun noget, voksne får. I hvert fald var en forskers udmelding om, at børn bliver stresset i børnehaven, også et hit på Avisen.dk. Det var dog ikke kun forskere og pædagoger, der udtalte sig om børnehaver. 73-årige Klavs fik også mange læsere op af stolen med sin udmelding om, at det burde forbydes at hente sine børn 16.30. Også 66-årige Lone blandede sig i debatten om familiekabalen, der kan synes umulig at få til at gå op nu om dage. Hun er en anden læserfavorit fra året, der gik.

Bæ, lort og latterlig tilbudsjagt

Der er dog også mere underholdende artikler blandt jeres favoritter fra året, der gik.

For eksempel ville mange gerne læse postarbejdernes afsløring af de skøreste og klammeste ting, de har fundet i posten - blandt andet lort og levende ål. Den søde danske betjent, som legede med en flygtningepige på motorvejen på et foto, der gik verden rundt i efteråret, var også populær hos læserne. Det samme gælder billedserien af den afgående LO-formand, Harald Børsting.

Noget, der også var populært, var tilbudsdagen Black Friday. Mens mange danskere gik shop-amok, nøjedes den sindige nordjyde Niels Hausgaard med uimponeret at konstatere, at konceptet var fuldstændigt latterligt. Og det var mange læsere enige med ham i.

Således fik vi endevendt året, der gik. Nu vil vi lade 2015 slippe for yderligere tiltale og kaste vores udelte opmærksomhed på 2016. Lad os håbe, det nye år fortjener det.

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk