To saltvandskrokodiller - den største krokodilleart - er på vej fra Borneo i Malaysia til Krokodille Zoo ved Eskilstrup på Falster.
- Der trillede bare tårer ned ad kinderne. Det er så stort, siger René Hedegaard, indehaver af Krokodille Zoo, til Lolland-Falsters Folketidende.
Den ene af de to krokodiller er blandt de allerstørste saltvandskrokodiller i verden, der er opdrættet i fangenskab. Muligvis den største ifølge René Hedegaard.
- Vi har i forvejen Sobek, Europas største krokodille, men han kommer til at se lille ud, når kejser Maximus ankommer, siger han.
Maximus, som René Hedegaard har døbt ham, er 45 år gammel, omkring fem meter lang og vejer 700-750 kilo. Med følger Maximus' kone, en lige så gammel hun-krokodille på 3,3 meter. Hun er endnu ikke navngivet.
Siden sidste år har de helt store forberedelser været i gang med "tilladelser, transportforberedelser og millimeterpræcis planlægning".
- Den største udfordring har været bureaukrati og papirarbejde. Papirarbejdet er åndssvagt, hver gang jeg laver sådan et projekt, siger René Hedegaard til Folketidende og fortæller, at det først var fredag, de allersidste detaljer faldt på plads.
Inden længe rejser han selv til Borneo for at følge sine to nyeste familiemedlemmer på rejsen fra Sydøstasien til Nordeuropa. Og når de først ankommer til Danmark, skal der en kran til at få dem ind i deres nye hjem.