Hovedbestyrelsen i Danmarks største fagforbund 3F har torsdag enstemmigt besluttet at sige nej til en fusion mellem hovedorganisationerne LO og FTF.
71 stemmer for nej og nul stemmer for ja. Sådan var resultatet efter en grundig debat i hovedbestyrelsen, erfarer Avisen.dk.
Dermed får 3F-formand Per Christensen ifølge et hovedbestyrelsesmedlem fuld opbakning til 'enten at stoppe eller afgørende ændre fusionsplanerne'.
Lagerarbejderne, håndværkerne og andre ufaglærte i 3F mener, at der er en svag faglig-politisk profil, en svag økonomi samt uløste opgaver med den lokale struktur i grundlaget for den nye hovedorganisation.
HK siger ja
På akkurat samme tid som 3F holdt hovedbestyrelsesmøde i København, holdt også Danmarks næststørste fagforbund, HK, møde om den mulige fusion.
Og her fik formand Kim Simonsen enstemmig og helhjertet opbakning til fusionen. Tidligere på ugen har både Dansk Metal og FOA holdt hovedbestyrelsesmøder, hvor fusionen har været på dagsordenen, og hvor der er blevet stemt ja.
En række mindre LO-forbund, Blik og Rør samt Malerforbundet, mener ligesom 3F, at det er en dårlig ide at fusionere med FTF.
Formanden for FOA, Dennis Kristensen, er ærgerlig over nej'et fra 3F.
- Jeg har respekt for, at hvert forbund anlægger deres vurderinger af, hvad der er bedst for fagbevægelsens fremtid. Jeg ærgrer dog samtidig mig, at vi i LO ikke i fællesskab kan se perspektiverne i at lægge kræfterne sammen, siger Dennis Kristensen.
Han erkender samtidig, at det er nemmere for FOA at sige ja til fusionen, fordi mange FOA-medlemmer i dag arbejder sammen med medlemmer af FTF-forbund. På sygehusene arbejder sosu'er tæt sammen med sygeplejersker, og i daginstitutioner er pædagoger og medhjælpere tætte kolleger i hverdagen.
Fredag 13. april bliver skæbnedag
Fredag er der hovedbestyrelsesmøde i LO og forretningsudvalgsmøde i FTF, hvor det skal besluttes, om man vil indkalde til ekstraordinære kongresser i Odense fredag 13. april om en eventuel fusion.
Det kræver to trediedels flertal af stemmerne på både LO og FTF kongresser at få et ja til fusionen, såkaldt kvalificeret stemmeflertal. Der er 400 delegerede på LO-kongressen, og 3F alene har 104 stemmer. Hvis 134 delegerede på LO-kongressen stemmer nej, falder fusionsplanen til gulvet.
Også i FTF er delte meninger om fusionen. Her er modstanden mest udbredt blandt grupper af privatansatte.
- Det er en historisk beslutning, vi står over for. Vi har talt om det her i 15 år. Det er ærgerligt, at vi ikke har kunnet nærme os hinanden, så der er altovervejende flertal i begge hovedorganisationer, siger FOAs formand, Dennis Kristensen.
/ritzau/