Administration 

David Trads: Den brun-sorte højrefløj lyder som München i 1924!

David Trads langer ud efter Dansk Folkeparti og Inger Støjberg i nyt blogindlæg.

David Trads er journalist og forfatter.

Nedenstående artikel er baseret på faktiske nye citater fra danske politikere, hvor jeg blot har udskiftet alle referencer til islam med jødedommen. Det minder om en nat i München i mellemkrigsårene:

Cheanne Nielsen, den unge partisoldat, bevæger sig op på talerstolen, tager mod til sig, rømmer sig og beskriver de jøder, der er kommet til Danmark:

”De kommer hertil. De sviner. De svindler. De stjæler. De voldtager. De dræber.”

Den fyldte sal i Herning bryder ud i taktfaste klapsalver. Kvinden fniser kort. Stemningen er helt i top. Endelig en, der siger det, som de fleste tænker, påpeger et folketingsmedlem.

Vi er til landsmøde i Dansk Folkeparti, et højreparti med opbakning fra hver femte dansker. Op til mødet har Martin Henriksen, udlændingeordfører, varmet godt op med et af de krav, som partiet har til de finanslovsforhandlinger, som Venstre-regeringen har igangsat:

Et forbud mod, at jøder går med kalot:

”Danmark bliver et mere og mere jødisk land, og det er ikke positivt set med vores øjne. Kalotten er med til at dele befolkningen op i os og dem og signalerer derudover en afstandtagen til det danske samfund og de værdier, som Danmark hviler på,” fastslår Henriksen.

Forbuddet skal gælde lærere og elever, forklarer han. Det gælder al religiøs hovedbeklædning. Et diskret kristent kors er ok, en lille davidsstjerne eller en halvmåne i halskæden kan også gå:

”Det er den markante kalot, vi går efter,” siger han.

Axel Ahrentsen, kulturordføreren, er ikke bare bekymret over de mange jøder, som er kommet til landet:

”Der er kun en ting, der er værre end rettroende jøder, og det er konvertitter. De vil absolut vise, hvor dygtige jøder de er, og det skal ske i offentligheden så tit som muligt og overalt. De vil prale, de vil bryste sig af deres jødiske nyvundne tro.”

Marie Krarup, forsvarsordføreren, er stærkt optaget af at definere danskheden. Hun mener, at de mange jøder i landet er et problem, for de forstår ikke, hvad danskhed er. Hendes eget bud er klart:

”Dannebrog er danskhed. Dannebrog med korset i! Hvornår er man dansk? Når man selv siger det, eller når andre siger det? Jeg har ofte mødt andengenerationsindvandrere, der med kalot og jøde-sprog med accent påstår, at de er danske. De nydefinerer dermed danskhed til at bestå af jøde-sprog, jødedom og hårde konsonanter. Men har de ret til det? Nej. Hvis ikke majoritetsdanskerne kan acceptere dem som danske, så ER de ikke danske trods dansk pas og opvækst indenfor Danmarks grænser. Ghetto-danskhed er ikke danskhed. Så hold op med det vrøvl om at være danskere på en ny, jødisk måde. Man er kun dansker, hvis man vil være det på den gamle måde med Dannebrog med kors i og et sprog med bløde konsonanter!”

Diskussionen om ’danskhed’ er blusset op efter, at det for nyligt kom frem, at Langkaer Gymnasiet, som har en markant overvægt af jødiske elever, er begyndt at opdele dets elever, så der nu er klasser med kun jødiske elever og andre med halvt danske og halvt jødiske elever.

Inger Støjberg, udlændingeminister, forstår godt beslutningen:

”Jeg forstår godt den gymnasierektor, der sammensætter sine gymnasieklasser, så etnisk danske elever ikke kommer i mindretal. Det har ikke et hak med apartheid at gøre. Det er et spørgsmål om, at danske elever selvfølgelig skal gå i en klasse, hvor man kan have et helt almindeligt dansk ungdomsliv med alt hvad det indebærer. Det er grundlæggende en falliterklæring for integrationen i Danmark, at der er folkeskoler og gymnasier, hvor koncentrationen af jødiske elever er så høj.”

Særligt gymnasiets elevrådsformand, Jens Philip Goldstein, har påkaldt sig højrefløjens vrede. Drengen, hvis mor er dansk og far er israelsk jøde, er født i Danmark, har gået i børnehave, folkeskole og gymnasium her, men er han dansk?

Dansk Folkepartis Martin Henriksen er langt fra sikker:

”Jeg kender ham jo ikke, så det kan jeg jo dårligt svare på… Man kan ikke sige, at fordi man henter hele verden til Danmark, og de så får nogle børn i Danmark, så bliver de børn danskere. Det er simpelthen en forfladigelse af debatten, som er direkte uforskammet over for de generationer, der har været med til at opbygge det her land.”

Marie Krarup er heller ikke overbevist om Jens Philip Goldstein er dansker. Da hun i et radioprogram sidder ved siden af ham, bliver hun bedt om at svare, men hun prøver at vige udenom:

”Hør her, jeg vil ikke sidde her og vurdere, om du er dansk eller ej.”

Hvorfor ikke?

”Jamen, hvorfor skal jeg det? Så kan I bagefter sidde og harcelere over det. Jeg vil gode kende dig noget nærmere, før jeg skulle afsige dommen.”

Hvad mangler du af viden?

”Jeg vil godt vide, hvilken religion, du har. Om du sætter Toraen højere end Grundloven?”

Drengen svarer, at han slet ikke er religiøs. Det anfægter ikke Krarup.

Bertel Haarder, kirkeminister, er også i tvivl, da han bliver spurgt, om Jens Philip Goldstein er dansk?

”Jeg kender ham ikke, og jeg ved ikke, hvor han kommer fra. Hvis han for eksempel går ind for, at Toraen og Halacha skal gælde i Danmark, så er han ikke kun dansk. Så er han også noget andet.”

Men hvem er mest dansk? Jens Philip Goldstein eller Martin Henriksen?

”Jeg tror, det er svært at benægte, at Martin Henriksen er fuldblodsdansker. Den anden kender jeg ikke, men hvis han er imod dansk lovgivning, grundloven og dansk kultur, så tyder noget på, at han også er noget andet end dansk.”

Kenneth Kristensen Berth, som er Dansk Folkepartis EU-ordfører, er så bekymret for de mange jøder i Danmark, at han i en tv-debat med Abraham Levin, tv-journalist og forfatter til bestselleren ’Hvor taler du flot dansk’, sår tvivl om hans danskhed:

”Nu ved jeg jo ikke, om Abraham Levin har haft gang i et eller andet med Irgun eller Zionismen – for hvis han bliver dømt efter terrorparagraffen, så kan han jo godt…”

Mogens Camre, grand old man i Dansk Folkeparti, er også i topform med et særligt angreb på de jødiske kvinder:

”Nu er det jo en kendsgerning, at mange kvinder i den kultur er undertrykte, og de er fejlernærede, fordi mændene gerne vil have, at de skal vise deres rigdom ved, at deres koner er store og tykke.”

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné