Administration 

AMU-rigmand: Købte penthouse i Thailand

'Villa Starlight' består af 925 kvadratmeter vild luksus med udsigt over over golfbanen og Den Thailandske Golf. TV-programmet Hammerslag har været forbi for at filme den thailandske perle, som ejes af anpartsselskabet Prestige Living. TUC-ejer Morten Mathiesen kontrollerer selskabet og sidder i spidsen for bestyrelsen. (Foto: Foto: Udsnit af brochure fra Villa Starlight)

Business-brødre scorer kassen på Danmarks største køreskole, som nærmer sig 100 millioner i årligt tilskud fra staten. Indviklet selskabskonstruktion spænder ben for myndighedernes kontrol, vurderer brancheøkonom.

I en 925 kvadratmeter luksus-penthouse i Thailand kan Morten Mathiesen nyde udsigten over golfbanen - og frugterne af sit arbejde som medejer af Danmarks største AMU-køreskole.

I hvert fald lidt endnu, for det asiatiske paradis er nu udlagt til anparter, som ifølge en brochure forventes solgt videre til "en rig araber" om få år.

Er der noget, Morten Mathiesen har forstand på, er det at tjene penge.

Sammen med sin bror Karsten Frost Mathiesen har han stiftet og udviklet køreskole-koncernen TUC, som på får år har lagt sig solidt i spidsen som den største modtager af offentlige tilskud til AMU-kurser.

Men det er ikke kun god forretningssans, der har givet virksomheden vind i sejlene, lyder det fra en højt betroet tidligere medarbejder.

"De har med kirurgisk præcision fundet et hul i systemet, som de ved hjælp af benhårde forretningsmetoder har udnyttet, det bedste, de har lært," siger Anders Christiansen, der er tidligere regionschef i TUC, og i dag arbejder som selvstændig konsulent i transportbranchen.

TUC nærmer sig i år et rekordtilskud på 100 millioner kroner i støtte til AMU-kurser. Koncernen er samtidig den aktør i AMU-systemet, som tegner sig for flest sager, hvor myndighederne har krævet tilskud betalt tilbage, fordi det er brugt i strid med reglerne.

Fortid i Mærsk

Morten Mathiesen har en fortid i rederigiganten Mærsk og i det højt estimerede konsulenthus McKinsey. I 2006 stiftede han sammen med sin bror Karsten Frost Mathiesen et holdingselskab, der fortsat udgør grundstenen i TUC-koncernen.

To år forinden havde den borgerlige regering sluppet markedskræfterne løs og givet private firmaer adgang til at udbyde tilskudsberettigede arbejdsmarkedsuddannelser - de såkaldte AMU-kurser.

Siden er det gået stærkt, og i dag kontrollerer brødrene Mathiesen sammen med tredjemanden Henrik Bo Jacobsen en håndfuld AMU-godkendte køreskoler på Sjælland, Fyn, Jylland.

Opskriften er simpel: Køb alt, hvad der er mindre end dig selv.

"De har vokset sig store ved at gå ind og opkøbe alt, hvad der kunne købes, på det helt rigtige tidspunkt," siger Jan Aage Hansen, der er næstformand i Transporterhvervets Uddannelsesråd (TUR).

Men de har ikke kun investeret i køreskoler. At der også hører et privat jobcenter til koncernen, gør det let at finde ledige, som trænger til en tur på køreskole.

"En bank ville aldrig låne dem penge"

Økonomikonsulent Flemming Jørgensen fra foreningen Danske Erhvervskoler har gennemgået regnskaberne for selskaber i TUC-koncernen.

Han karakteriserer køreskolerne som "et lukket system", som udnytter lovens muligheder for at holde mængden af tilgængelige oplysninger på et minimum.

Den snørklede konstruktion gør det muligt at køre penge, tilskud og tilladelser rundt i systemet - og gør det samtidig svært for myndighederne at følge med i, hvad der faktisk foregår, vurderer Flemming Jørgensen.

”I forhold til ministeriets mulighed for kontrol er det et problem. En bank ville forlange 100 gange større indsigt, hvis de skulle involvere sig økonomisk med en virksomhed af denne størrelse,” siger han.

Tog systemet med paraderne nede

Myndighedernes kontrol med de offentlige kursusmillioner er blevet sat på prøve i takt med TUC's hastige vækst. Ud af 23 sager, hvor myndighederne har løftet pegefingeren og krævet tilskud tilbagebetalt, tegner TUC sig for fem.

"Vi må konstatere, at systemet er blevet taget med paraderne nede - og i det hele taget er indrettet lidt amatøragtigt i forhold til at håndtere en business-orienteret koncern som denne her," siger næstformand i TUR, Jan Aage Hansen.

Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen, som har til opgave at kontrollere AMU-systemet, har flere gange truet med at inddrage TUC's godkendelse som udbyder af AMU-kurser.

Begår aldrig samme fejl to gange

Flere kilder vurderer dog over for Avisen.dk, at en stor del af køreskolens opskrift på succes, er aldrig at begå den samme fejl to gange.

"De har hele tiden været lidt klogere end de fleste. De er i hvert fald kloge nok til aldrig at begå den samme forseelse, som de én gang er blevet dømt for. På den måde undgår de det røde kort," siger Jan Aage Hansen.

Flemming Jørgensens analyse viser, at koncernen havde en bruttofortjeneste på 47 millioner kroner i 2011. Der er ikke udbetalt udbytte af virksomhederne i de seneste to år, men som hovedaktionærer står det ejerkredsen frit for at belønne sig selv i form af løn til direktionen og bestyrelseshonorarer.

Præcis hvor mange penge, TUC's bagmænd belønner sig selv med, er ifølge økonomikonsulenten umuligt at gennemskue ud fra regnskaberne.

AMU-højdespringeren
  • TUC-koncernen består af et netværk af private køreskoler og tilknyttede virksomheder.
  • Tre personer går igen i bestyrelser og direktioner i alle selskaber: Morten Krøyer Mathiesen, Karsten Frost Mathiesen og Henrik Bo Jacobsen.
  • Bruttofortjenesten i koncernens selskaber udgjorde 47 mio. kr. i 2011.
  • Der er ikke udbetalt udbytte af virksomhederne gennem de seneste to år.
  • Det står imidlertid hovedaktionærerne frit for at belønne sig selv i form af løn til direktionen, bestyrelseshonorar osv.
  • I 2010 modtog koncernens selskaber 67 mio. kr. i AMU-tilskud. I 2011 steg tilskuddet til 86 mio. kr. - og i første halvår af 2012 er der modtaget 48 mio. kr.
  • Udover direkte tilskud til AMU-kurser har koncernen indtægter i form af deltagerbetaling og aktiviteter for kommmuner og jobcentre. Den reelle omsætning fra AMU-aktiviteten i 2011 vurderes derfor at være omkring 100 mio. kr.

 

KONCERNEN

  • Det største holdingselskab er 'Uddannelsesselskabet af 31.10.2006 ApS'
  • TUC A/S
  • Strandens Uddannelsescenter ApS
  • Ducas ApS
  • TUC Syd A/S
  • MM Invest af 31.10.2006 ApS
  • KM Invest af 31.10.2006 ApS
  • M Invest og Ejendomme ApS
  • TUC Fyn ApS
  • AMU-Center Midtjylland
  • Dansk Vognmandsskole A/S
  • Employment Care ApS
  • Prestige Living ApS

 

Kilde: Rapporten "Privat AMU-udbydere inden for Transportområdet", Flemming Jørgensen, november 2012.

motorvej
Krimi

Skubbet ud af bil på motorvej: Blev slæbt hen ad vejen i selen

Legetøj
Nyheder

Advarer forældrene: Dit barns legetøj kan være farligt

test sættet
Sundhed

Unge kan nu bestille gratis hjemmetest for klamydia og gonorré

Deltagerne
Nyheder

Festival på Himmelbjerget: Her bygger de for livet

Bilister på vej
Nyheder

Her er årsagerne til de fleste trafikulykker

Spilleautomater
Advertorial

Annonce

Online casino i Danmark: hvorfor bliver spillerne?

 Jacob Mark
Nyheder

Minister: Alle skal kunne bo i København

Molslinjen
Nyheder

Populær færge sejler hver anden tur på strøm

gravhundehvalp
Dyreliv

12 gravhunde får en ny chance

Roskilde Festival
Nyheder

Roskilde kan være overvældende: Her kan du få en timeout

Parkeringsskilt
Nyheder

Advarer elbil-ejere: Her får du måske en bøde

Ida Auken
Nyheder

Spiralsagen: Nu kan grønlandske kvinder søge om erstatning

dansk politi
Krimi

To personer fundet døde: Politiet efterforsker sagen

Bork Festival
Nyheder

Festival har brug for flere frivillige hænder

retten i Århus
Krimi

Dødsulykke i Tilst: 20 årig varetægtsfængslet

Politi tysk
Krimi

Danske bilister kan ikke slippe for tyske bøder

Jan C Olsen i jakkesæt og slips
Iværksætteri

De stærkeste danske virksomheder går til udlandet

Selvkørende bil
Nyheder

Selvkørende biler skal gavne københavnerne

Facebook
Nyheder

Konkurrencerådet: Facebook behandlede ikke dansk butik ordenligt

Havneværter
Nyheder

Havneværterne passer på de nye studenter

Program
Nyheder

Alkoholfri festival var et flop

Radiator
Nyheder

CEPOS: Danske familier kan spare op mod 4.400 kr. om året 

TikTok
Krimi

22-årig fra Solrød får tre måneders fængsel for digital stalking

Crocs
Nyheder

Dresscode: Er det ok med joggingtøj, klipklapper og shorts på jobbet? 

Modtagerne af dusøren
Nyheder

Tre unge stoppede voldtægt på festival: Nu er de hædret

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Minister: Kønsopdelt svømning skal stoppe nu

Niels og Benjamin Hav
Kendte

Benjamin Hav i poetisk samarbejde med sin far

retten i Sønderborg
Krimi

25-årig dømt: Politiet fandt over 15 kg narko

Flyver i Kastrup
Nyheder

Klimaråd: Det skal være dyrere at flyve

København rådhus
Nyheder

AI kommer - men jobbene bliver

sol og strand
Nyheder

DMI slår alarm: Op til 35 grader på vej

Asbest
Nyheder

Arbejdsmiljø: Nu kan chefen straffes med fængsel

Bob Dylan
Kendte

Legende gæster Horsens til oktober

overblik
Nyheder

Dagens overblik 25. juni

 mayonnaise
Nyheder

Smid denne mayonnaise ud

Katrine Daugaard
Debat

DEBAT: Når kommunerne bliver konkurrenter med statens kreditkort

dansk politi
Krimi

Fuld bilist kørte zigzag mellem skolebørn

kvinde græder
Krimi

Voldtægtsmareridt i Køge: Nu skal han i forvaring

Isabella med hue
Kongelige

Kongelig student strålede om kap med solen

Morten Bødskov
Nyheder

Minister er rystet over lønsvindel i landbruget

Hacker
Nyheder

Danskerne har lav tillid til staten ved angreb

Monika Rubin
Nyheder

Lovforslag: Slut med at udnytte sårbare mennesker

Retten i Næstved
Krimi

Hjemmerøveri og drabsforsøg: Skød gennem hoveddør

Studenter kørsel
Nyheder

Politiet har et ekstra øje på studenterne

skilpadde
Dyreliv

Tamme skildpadder ender ulovligt i danske søer

venner hygger
Sundhed

Kære studenter: Hold fast i dine gamle klassekammerater 

badesø med gæster
Nyheder

Badesøer kan være farlige: Bør tjekkes nu

fængselsbetjent i Nyborg
Nyheder

Det er blevet mere sikkert at arbejde i et fængsel

Præst
Sundhed

Hospitalspræst: Vi moderne mennesker er vant til at kunne styre alting

overblik
Nyheder

Dagens overblik 24. juni 

Dreng leger med vandet
Nyheder

International hæder til København

bål
Underholdning

Kæmpe Sankt Hans fest i Tivoli

Sebastian Dorset og Suzan Hecht
Kendte

Kendis-par har ikke travlt: Forlovet i 11 år

retten i Sønderborg
Krimi

Rumænsk mand på indbrudstur: Står bag 58 indbrud

Girafmor og kalv
Dyreliv

Dyrepasserne var på plettet: Lille giraf-kalv reddet i zoo

retten i Sønderborg
Krimi

Narkosælger får 13 år og udvises af Danmark for altid

Retten i Odense
Krimi

Bandeopgør: Teenager udsat for seksuelt overfald

Mand ked af det
Sundhed

Bedre hjælp til selvmordstruede

Frugt pakning
Nyheder

Forskning løser stort transport-problem for frugt og grønt

venner hygger
Sundhed

Kære studenter: Hold fast i dine gamle klassekammerater 

Vold
Krimi

Unge og gruppevold under lup 

Kulturmødet
Underholdning

Nu indtager kulturen igen Mors: Du er inviteret med

bål
Nyheder

Lille killing mistede livet i Sankt Hans bål: Dyrenes Beskyttelse kommer med klar opfordring

Kvinde træner
Sundhed

Millioner på vej til kvinders sundhed

Hormuz-strædet
Nyheder

Disse brancher er mest sårbare på oliens pris

Slottet Rosenborg
Nyheder

Populært slot fejrer stort jubilæum

dansk politi
Krimi

Butikstyve stjal for næsten 13.000 kroner 

overblik
Nyheder

Dagens overblik 23. juni

dansk politi
Krimi

Solgt kokain: Nu skal de lang tid i fængsel

dansk politi
Krimi

Politiklagemyndigheden: Video-spark efterforskes som voldssag

Efetrlyste Jamie
Krimi

Politiet efterlyser denne mand: Mistænkt for overfald med glasflaske

retten i Herning
Krimi

Bandekonflikt: Fire nye anholdelser

mennesker i solen
Nyheder

Det er tørt derude: Pas på når du griller og tænder bål

Dronning margrethe
Kongelige

Stok og højt humør i Tivoli

Morten Bødskov
Nyheder

Bødskov går efter menneske-smuglerne i ny video

dansk politi
Krimi

 Video skaber debat: Sparker betjent mand i hovedet?

ulve
Nyheder

Borgerforslag: Fang ulvene og send dem væk

Jazz spiller
Underholdning

Masser af jazz for store og små

dansk politi
Krimi

Vil du klage over politiet: Sådan gør du