Tivoli fejrede lørdag sin 183-års fødselsdag.
Samtidig blev det nye japanskinspirerede område Hikari officielt indviet.
Området rummer blandt andet to nye forlystelser, fem spisesteder, butikker og japanskinspireret kunst og arkitektur.
Der var både fødselsdag, kendisser og premiere i Tivoli lørdag. Forlystelseshaven fejrede sin 183-års fødselsdag og benyttede samtidig dagen til officielt at indvie Hikari, Tivolis nye japanskinspirerede område.
Indvielsen blev markeret med japansk trommeshow, musik, flag og snoreklip, mens gæster kunne prøve områdets nye forlystelser og smage på maden fra de fem nye spisesteder. Hikari har erstattet Tivolis tidligere Asien-område og fylder omkring 2.000 kvadratmeter.
Her klipper parkens direktør Susanne Mørch Koch snoren:
Området er Tivolis egen fortolkning af en japansk bygade med neonlys, små gader, streetfood, butikker, kunst og forlystelser.
Blandt gæsterne ved indvielsen var skuespiller Caspar Phillipson, tidligere Kender du typen?-ekspert Niels Folmann, skuespiller Sicilia Gadborg samt realityprofilen Peter Birch.
Se fotogalleriet nederst i artiklen.
Helt nye forlystelser
Blandt nyhederne er familieforlystelsen Hotel Hikari, et hurlumhejhus med blandt andet spejllabyrinter, illusioner og en vortex-tunnel. Den anden nye forlystelse er Tyfonens Øje, hvor gæsterne slynges rundt, mens centrifugalkraften presser dem mod væggen.
Den eksisterende rutsjebane Dæmonen er samtidig blevet en del af det nye univers med ændret scenografi.
Tivolis direktør Susanne Mørch Koch fortalte ved indvielsen, at ambitionen ikke har været at bygge en kopi af Japan.
- Ikke for at bygge et Japan i Tivoli. Men for at lade os inspirere af verden og fortolke den på vores egen måde. Sådan har Tivoli udviklet sig i mere end 180 år, sagde Susanne Mørch Koch.
Tivoli oplyser, at der blandt andet er brugt gamle japanske døre, vinduer og vintagegenstande i området, mens mere end 60 tons teglsten er fragtet fra Japan til København.
Hikari er nu åbent for Tivolis gæster.
Skuespiller Caspar Phillipson snuppede en selfie med Tivolis kendte karakterer Pjerrot, Harlekin og Columbine. Keld Navntoft
Realitystjernen Peter Birch kiggede også forbi i det gode vejr. Keld Navntoft
Blandt gæsterne var den tidligere Kender du typen?-ekspert Niels Folmann, som i dag er direktør for Classic Car House, og Claus Gregersen, administrerende direktør i Chr. Augustinus Fabrikker og medlem af Tivolis bestyrelse. Keld Navntoft
Skuespiller Sicilia Gadborg nød lørdagen i parkens nye japanske område. Keld Navntoft