Volvo har aldrig lagt skjul på sit sikkerhedsideal: ingen må nogensinde miste livet i en Volvo – og EX90 kommer tættere på at realisere det mål end nogensinde før.
Ifølge Volvo selv er EX90 "designed to be the safest Volvo car we have ever made". Det skyldes ikke bare gode intentioner, men en imponerende kombination af teknologi og ingeniørkunst.
Volvo EX90 er udstyret med en af de mest omfattende sensorpakker på markedet:
* LiDAR-enhed monteret på tagets forreste kant – en lavprofil, “tåreformet” enhed, der giver bilen "eyes on the sky" og kan opdage fodgængere op til 250 meter væk – selv i mørke eller dårligt vejr.
Det ligner noget fra en London-taxi, men radar-agregatet på taget er med til at gøre Volvoen så sikker. Foto: Per Kuskner
* Til sensorpakken hører også 8 kameraer, 5 radarer og 16 ultralydssensorer, som tilsammen skaber et 360° overblik, hvor hver type sensor kompenserer for andres begrænsninger.
* Indvendig radar i kabinen registrerer næsten millimeter-store bevægelser – f.eks. fra en sovende baby – og sikrer, at bilen advarer, før den låser sig eller slukker klimaanlægget, hvis nogen stadig er ombord.
* Driver Understanding-systemet overvåger førerens opmærksomhed og adfærd via indvendige kameraer. Reagerer føreren ikke, kan bilen gradvist bremse ned og standse helt – og aktivere advarselsblink for at advare andre trafikanter.
Alt dette er samlet i det, Volvo kalder en "invisible shield of safety" – et teknologisk skjold, der vokser i evne via softwareopdateringer.
Lakeringen er den lækre Denim Blue (12.560 kr. ekstra). Foto: Per Kuskner
Nå, men væk fra ulykker og tilbage til bilen som sådan. Volvo EX90 er en fuldstørrelses elektrisk crossover SUV (klassificeret som “full-size luxury crossover SUV”) med syv sæder som udgangspunkt.
Den kan også i topmodellen fås med seks sæder, som giver god fleksibilitet for familier – fra hverdagsbrug til weekendture. Bagerste sæderække er dog som altid begrænset til store børn og ikke voksne til de længere ture, her må man bøje hovedet en anelse, er man over 170 cm.
Når bagerste sæderække er lagt ned, er her virkelig meget bagagerumsplads – næsten 700 liter.
Avisen.dk testede über-modellen Ultra med firehjulstræk til 962.000 Billigste udgave er en baghjulstrukken version til 736.000 kr..
Og det er billigt for så stor en luksuriøs bil (i begge udgaver faktisk). Men de lempelige afgifter gør, at man kan holde sig under en million, hvor billigste benzin-model i 90-serien koster langt mere.
Selv om Volvoen er stor og tung, føles den let og agil på vejen med masser af saft og kraft takket været det store batteri på 111 kWh, der leverer strøm til to elmotorer, der sørger for firehjulstrækket og en flot rækkevidde på 620 km. (WLTP) En rask motorvejs-tur henover Sjælland og ned til Sydfyn gav dog en noget mindre rækkevidde, men stadig omkring de 500 km., og det er godkendt.
Det går tjept på ladestationen. Det 111 kWh store batteri lapper strøm i sig lynhurtigt. Foto: Per Kuskner
Man sidder højt i Volvoen, har fint overblik og nyder den luftaffjedrede undervogn. En virkelig god rejsevogn, som gør sig bedst på landevejene. I indre by er den noget stor at tumle rundt, men med 117 advarselssignaler og lamper, så kører man ikke på noget – eller nogen. For sikkerheden omkring Volvo EX90 gælder også cyklister og andre bløde trafikanter.
Herinde er alt meget enkelt og intuitivt for føreren. Det lille display foran rattet giver – sammen med et stort headup-display i forruden – et godt overblik over de mest benyttede funktioner og informationer under kørslen. Foto: Per Kuskner
Også bagsædepassagererne er der kælet for med luftdyser og alskens stik til opladning m.m. Foto: Per Kuskner
Specifikationer Volvo EX90 Twin Engine AWD, Ultra
Foto: Per Kuskner
Motor: Twin Engine Performance 408 hk.
Acc. 0-100 km/t: 5,9 sek.
Rækkevidde: 620 km.
Ladehastighed: 10-80% på 30 min. (250 kW DC)
Træk: 2.200 kilo (med bremse)
Pris: Fra 735.706 kr. Testmodel 961.882 kr.
Garanti: 5 år
Hvorfor?
Fordi du får en sublim rejsekammerat, som ovenikøbet passer på dig og familien som få andre kan.
Hvorfor ikke?
Fordi du kan få store SUV'er på el og med 7 sæder , der koster 2-300.000 kr. mindre.