Københavns Politi efterlyser en mand på 30-40 år, der mistænkes for hæleri af et armbånd til et sekscifret beløb.
Smykket var tidligere meldt stjålet, og politiet håber nu på hjælp fra offentligheden.
Københavns Politi har offentliggjort overvågningsbilleder af en mand, der mistænkes for hæleri af et særdeles kostbart armbånd.
Manden besøgte den 18. august en smykkebutik på Strøget i København, hvor han ønskede at få vurderet et armbånd med en værdi på et sekscifret beløb, men under vurderingen opdagede personalet noget mistænkeligt. Armbåndets serienummer afslørede nemlig, at smykket tidligere på året var blevet meldt stjålet. Butikken kontaktede derfor politiet.
Politiet håber på hjælp
Nu forsøger politiet at identificere manden ved hjælp af billeder fra butikkens overvågning.
- Der er tale om et meget dyrt armbånd, som vi gerne vil finde, så det kan komme tilbage til dets ejer, siger politikommissær Mathias Holm.
Han håber, at manden selv henvender sig, men opfordrer også borgere til at hjælpe med identifikationen.
Den efterlyste beskrives som 30-40 år, 175-185 centimeter høj, brun i huden og almindelig til kraftig af bygning. Han har kort, sort hår med skin fade i siderne og et stort, sort fuldskæg. Ved besøget i smykkebutikken var han iført en hvid Nike-sports-T-shirt, sorte Nike-shorts og lyse sneakers. Han bar desuden et armbåndsur, en vielsesring på venstre hånd og et Van Cleef & Arpels-armbånd på højre hånd.
Her ses manden. Foto: Københavns Politi
Borgere, der genkender manden eller har oplysninger om hans identitet, opfordres til at kontakte politiet på telefon 114.