Administration 

Syge Laila får 121 kr. om måneden: Jeg håber, de ændrer den elendige reform

Henter afspiller ...
- Jeg har aldrig tidligere følt mig som et offer, men det gør jeg af og til nu. På den måde har mine dårlige oplevelser i beskæftigelsessystemet ændret mig mentalt, fortæller Laila Andersen. Foto: Privatfoto.

Laila Andersen stod frem i Avisen.dk, hvor hun fortalte, at hun kun modtager 121 kroner om måneden fra kommunen i sit ressourceforløb. Det har fået 61 organisationer til at bruge hende som case i deres oplæg til Værdig Reform.

Den 21. oktober kunne Avisen.dk fortælle historien om den nu 58-årige Laila Andersen, der kun får 121 kroner om måneden efter skat fra Frederikshavns Kommune i et ressourceforløb.

- Det er meget uretfærdigt. Jeg har været på arbejdsmarkedet i 34 år, og i alle de år betalte jeg selv ind til mine pensionskasser. Jeg troede, at det ville komme mig til gode, men det gør det så slet ikke, sagde hun dengang til Avisen.dk.

Årsagen er, at får hun får 8.709 kroner efter skat i midlertidig invalidepension. De penge bliver krone for krone modregnet den kommunale ydelse. På den månedlige udbetaling fra kommunen står der derfor kun 121 kr. Og derfor mærker Laila Andersen i dag ikke meget til sin pensionsopsparing.

Læs historien: Syge Laila straffes for egen pension: Får 121 kr. om måneden fra kommunen

- Den respons jeg har fået har været ”Gud er systemet virkelig sådan, jamen det kan jo også ske for mig”. På den måde er der adskillige, der er blevet overrasket over det. Der er ikke nogen, der regner med, at man kan risikere at blive modregnet, siger hun i dag til Avisen.dk.

HVORDAN GIK DET

I anledning af årsskiftet vender Avisen.dk tilbage til nogle af de mennesker, vi har skrevet om tidligere på året.

Hvordan er det gået dem?

Hvordan har de det i dag?

De spørgsmål søger vi svar på. Du kan læse artiklerne på Avisen.dk hen over nytåret.

Historien om Laila er den sidste i serien.

Og respons har der været. Endda masser af respons, efter hun for første gang stod frem i Avisen.dk den 21. oktober.

- Der har været meget mediebevågenhed. MP Pension og DR P4 lavede også noget med mig bagefter, siger hun.

- Jeg er også kommet med som en af de cases, der er beskrevet i oplægget til Værdig Reform, som er blevet fremlagt for folketingspolitikerne i Beskæftigelsesudvalget på Christiansborg, siger Laila Andersen.

Brugt som case til revurdering af reform

Laila Andersen har blandt andet en karriere som udviklingsmedarbejder og konsulent i Frederikshavn Kommune. Tidligere har hun også arbejdet som seminarielektor og projektleder.

Men tilbage i 2014 tog hendes liv en uventet drejning. Hun fik et voldsomt vrid i ryggen, da hendes barnebarn kom løbende og hoppede op i hendes arme. Hun fik voldsomme smerter og blev indlagt i 16 dage på Hjørring Sygehus.

Nogle nerver var kommet i klemme, og derudover havde hun både udposning og slitage på lænderyggen, og det var derfra det for alvor begyndte at gå nedad helbredsmæssigt for Laila Andersen.

- At være syg så længe er et stort knæk for ens selvværd og livskvalitet. Fordi jeg er afhængig af andre, og det har jeg aldrig været før. Jeg har altid elsket at arbejde. Det har givet mig så meget at have kollegaer og et job, som var spændende. Så på den måde er det også en slags sorgproces, fordi jeg ved godt, jeg aldrig bliver rask, siger hun.

Under normale omstændigheder ville hun få en ydelse, der svarer til kontanthjælp, fordi hun er i et ressourceforløb. Det vil sige et grundbeløb på 11.143 kr. Men i Laila Andersens tilfælde er den kommunale ydelse barberet helt ned, fordi hun også får en midlertidig invalidepension fra pensionskassen for Magistre og Psykologer.

De 121 kroner, hun nu får fra kommunen, er dem, der har bragt hende i spil som case til Værdig reform, som FOA, 3F, HK, BUPL og Dansk Magisterforening den 8. november afleverede til beskæftigelsesudvalget på Christiansborg på vegne af i alt 60 organisationer.

Værdig Reform indeholder en stor casesamling med mennesker, der er kommet i klemme i reformen af førtidspension og fleksjob.

Læs historien: Fagforbund vil ændre forhadte reformer: Christiansborg bød dem velkommen

Derudover indeholder Værdig Reform seks konkrete forslag til ændring reformen af fleksjob og førtidspension. Et af dem – forslag fem, som omhandler ordentlig kompensation for nedsat arbejdsevne, er det afsnit hvor Laila Andersen indgår i som case.

- På trods af, at det har været hårdt fysisk for mig og for mit helbred, må jeg sige, at jeg har været glad for at kunne bidrage med at gøre opmærksom på den uretfærdighed. I stedet for at gå med det inden i mig selv, så er det bedre at få frustrationerne ud, så det måske kan hjælpe i den store helhed. Så på den måde har det været positivt for mig, siger hun.

Reformerne skal revurderes til foråret, hvor efter politikerne vil justere den til den tid fem år gamle reform. Og her håber Laila Andersen, at der bliver lyttet til hende, og de over 40 andre historier i Værdig Reform.

- Jeg håber, at de ændrer den elendige reform og gør den til en værdig reform. Det er et uværdigt system. Man skal tro på mennesker. Jeg bryder mig ikke om at sige, at jeg har ondt, for det er jeg så træt af. Jeg vil meget hellere være rask og arbejde, siger Laila Andersen og fortsætter:

- Overliggeren skal ikke sættes efter, at enkelte måske vil snyde. Reformen bør vægte værdig, respektfuld og forstående behandling af os, der er syge. Vi har mistet den faglige identitet og alt det dejlige ved at arbejde. Så hvorfor skal vi også behandles dårligt af det menneskefjendske system?

Overvejede at droppe penge fra kommunen

Laila Andersen var til møde med et rehabiliteringsteam den 27. juni i år, hvor hun forventede at få tilkendt førtidspension. Men i stedet blev hun bevilliget endnu et ressourceforløb i tre år.

Hele forløbet betyder, at hun og hendes mand har måttet sælge deres hus og bor i sommerhuset.

- Jeg har mange smerter, og jeg er syg. Jeg har ingen kolleger, og vores økonomi er blevet dårlig. Alle de ting, er jeg utrolig ked af.  Derfor føles det som en yderligere straf, når kommunen knokler på for at beholde mig i sådan et billigt ressourceforløb, hvor alt bare bliver værre og værre, siger Laila Andersen.

Laila overvejer stadig at droppe de 121 kroner fra kommunen, for at kunne slippe ud af systemet. Men den beslutning er endnu ikke blevet effektueret.

- Jeg har endnu ikke besluttet mig for at droppe ressourceforløbsydelsen, fordi jeg skal til undersøgelse hos en reumatolog den. 30. januar 2018. Det er sådan mit liv, ser ud. Det er en evindelig venten på, hvad der vil ske. Ondt i maven, når der kommer post i e-boksen. Bekymringstanker: Hvad er det jeg fejler. Hvor er det, de smerter kommer fra. Kan man gøre noget ved det, så jeg kan få det bedre?

- Jeg har store håb og store forventninger til at få en udredning og afklaring. Men jeg er også bange for at blive skuffet, slutter hun.

HVORDAN GIK DET

I anledning af årsskiftet vender Avisen.dk tilbage til nogle af de mennesker, vi har skrevet om tidligere på året.

Hvordan er det gået dem?

Hvordan har de det i dag?

De spørgsmål søger vi svar på. Du kan læse artiklerne på Avisen.dk hen over nytåret.

Historien om Laila er den sidste i serien.

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge