Administration 

Syge Jens Jørgen uden indtægt i seks måneder: Jobcentret gav mig en pistol for panden

Den 61-årige Jens Jørgen Iversen har siden han var 15 år været ude på arbejdsmarkedet. (Foto: Foto: LO/privatfoto)

Den 61-årige Jens Jørgen Iversen kæmper en hård kamp med jobcentret. Han måtte i 2012 trække sig tilbage fra arbejdsmarkedet efter 30 år som brolægger.

Den 61-årige Jens Jørgen Iversen har siden han var 15 år været ude på arbejdsmarkedet. Men i 2012 måtte han opgive sit job som brolægger i København, som han havde haft i 30 år.

Kroppen kunne ikke længere holde til de tunge løft af brosten, kantsten og fliser. Han var slidt ned, og det var ikke længere sjovt at gå på arbejde fyldt op på smertestillende medicin. Knæene, ryggen og ikke mindst hofterne gjorde forbandet ondt.

Jens Jørgen Iversen fik i 2013 nye hofter, og han kom siden i revalidering som gårdmand, en slags vicevært i et boligområde i Valby. Men i 2014 satte jobcentret en stopper for det, da de vurderede, at han ikke kunne blive selvforsørgende. Det havde jobcentret forlangt, han skulle blive, hvis de skulle forlænge hans revalidering.

- Jeg arbejdede 2,5 timer om dagen i fem dage i ugen, og jeg kunne bare ikke klare mere. Jeg kunne egentlig godt lide jobbet i Valby, og jeg var meget ked af, at det skulle stoppe. Jeg følte, at jeg fik en pistol for panden af jobcentret, og at de var ligeglade med mit revalideringsforløb, fortæller Jens Jørgen Iversen til Avisen.dk.

Uden indtægt i seks måneder

Jens Jørgen Iversen fik omgående stoppet sin revalideringsydelse og stod pludselig uden en indtægt. Jobcentret ville afklare Jens Jørgen Iversens arbejds- og funktionsevne, men der skulle gå hele seks måneder, inden hans sag blev forelagt rehabiliteringsteamet, som indstillede ham til et ressourceforløb.

At der skulle gå så mange måneder, kalder Jens Jørgen Iversen noget svineri. Han føler, at jobcentret syltede hans sag.

- Jeg havde det ad helvede til med at vente så længe. Det var først, da min sagsbehandler kontaktede jobcentret, at der kom skred i tingene. Heldigvis har min kone en indtægt, og vi har friværdi i huset, så vi klarede, at jeg var uden indtægt. Heldigvis har kommunen efterfølgende betalt en godtgørelse på seks måneders ressourceforløbsydelse for den periode, jeg var uden penge, siger Jens Jørgen Iversen.

Tab dig - og få et job

Selv om Jens Jørgen Iversen har lægernes ord for, at han kun kan arbejde 12,5 timer om ugen, vurderede jobcentret alligevel, at han på sigt kunne gå op i tid, hvis bare han fik de rigtige behandlingsforløb og den rigtige vejledning under ressourceforløbet. Det skulle indeholde smertebehandlingsforløb, målrettet træning, tilbud om sundhedssamtaler med henblik på vægttab og et rygestopkursus.

- Jeg fik jo direkte at vide, at hvis jeg bare holdt op med at ryge og tabte mig, ville jeg kunne komme i job igen, siger han.

Jens Jørgen Iversen har fået afvist sin ansøgning om fleksjob, og hans ressourceforløb er blevet forlænget i flere omgange. Senest til 31. januar 2018. Han magter ikke flere kampe med jobcentret, og hans smerter er kun blevet værre. Allerhelst ønsker han sig en førtidspension, men når sagsbehandlerne er så tunge at danse med, er det yderst tvivlsomt, om han får den, vurderer han.

Den tidligere brolægger havde håbet på at kunne gå på efterløn som 60-årig, men den mulighed løb ud i sandet, da ordningen blev udfaset i tilbagetrækningsreformen fra 2011.

Når Jens Jørgen Iversen i december runder 62 år, kan han søge en seniorførtidspension, som kan søges fem år inden folkepensionsalderen.

Andre får i hoved og i røv

Som så mange andre borgere, der er lagt i benlås af jobcentrene, lever Jens Jørgen Iversen en tilværelse, hvor han ikke ved, hvad der venter i morgen. Uretfærdig er det ord, der slår ham, når han skal sætte ord på sin kamp mod jobcentret. Siden 2013 har han haft 33 sagsbehandlere. 

- Det kan da ikke være rigtigt, at man ikke kan få hjælp, når man har bidraget til samfundet, siden man var 15 år. Når man ser på dem, der vælter ind over grænsen og får i hoved og i røv, er det utroligt, at jeg ikke kan få noget, når jeg står med håret i postkassen, siger han.

Jens Jørgen Iversens historie står ikke alene. Tusindvis af borgere landet over oplever, at det er mere end svært at blive indstillet til et fleksjob eller en førtidspension. Derfor er 113 fagforbund fra hovedorganisationerne LO, FTF og AC gået sammen i et fælles udspil, hvor de blandt andet foreslår, at det skal blive lettere at få en førtidspension.

– Vi er interesserede i at få så mange som muligt i arbejde, men det skal ikke være på bekostning af menneskers helbred og liv. Belastede borgere skal ikke igennem et forløb, som forringer deres livskvalitet, det skal kun ske, hvis der er realistiske udsigter til, at borgeren kommer i arbejde, sagde LO-næstformand Ejner K. Holst forleden i en pressemeddelelse.

Regeringen sidder i disse måneder og kigger på mulige justeringer af fleksjob- og førtidspensionsreformen fra 2013, som har fået massiv kritik.

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død

en UTV-bil
Krimi

Mistænkt flugtbilist kørte i UTV

en facade med et logo for skat
Nyheder

Skattestyrelsen leder efter ejere til 20,5 millioner kroner

bøger på stribe
Bøger

Kendt forlag går konkurs