Administration 

Nye tal: Rekordfå danske familier hyrer au pair-piger

De brodne kar blandt danske værtsfamilier har ikke så let spil som tidligere, hvis de vil misbruge au pairen, mener projektleder i Kirkernes Integrations Tjeneste, Hans Henrik Lund. (Foto: Foto: Linda Kastrup/Scanpix)

Danske velhaverfamilier dropper den udenlandske au pair i takt med, at deres lommepenge stiger. Foreløbig er der kun givet 505 opholdstilladelser til au pair i år. Det er blevet sværere at snyde med den billige arbejdskraft, lyder en af forklaringerne.

Lommepenge på 4.150 kroner om måneden. Flybilletter. Forsikringer. Fri kost og logi.

Smertegrænsen for, hvad en rig dansk familie i whiskybæltet vil betale for at få en au pair pige til at passe børn, støvsuge og vaske tøj, er tilsyneladende ved at være nået.   

Nye tal fra Udlændingestyrelsen viser, at antallet af opholdstilladelser til au pairs er styrtdykket i 2017. Kun 505 au pairs, heraf 422 fra Filippinerne, har fået ophold i Danmark i årets første fem måneder. Det er rekordfå. 

Og laver man en fremskrivning for hele 2017, vil det betyde, at kun cirka 1.200 au pairs kommer til landet for at stryge skjorter, gøre rent og passe børn hos travle børnefamilier i fortrinsvis hovedstadsområdet og Nordsjælland. 

For bare fem år siden kom der dobbelt så mange au pairs til Danmark om året. Men siden nye regler trådte i kraft i 1. juli 2015, dropper familierne au pairen.

De nye regler gav au pairs en lønforhøjelse fra 3.200 kroner om måneden i begyndelsen af 2015 til nu 4.150 kroner. Samtidig blev værstfamilier forpligtet til at betale blandt andet rejseudgifter til og fra Danmark og 5.000 kroner til danskundervisning.

Voldsomt fald 

Det er bemærkelsesværdigt, at antallet af au pairs falder så markant, vurderer migrationsforsker på Roskilde Universitet Helle Stenum.

- Det er et voldsomt fald i opholdstilladelser til au pairs. Der kan være mange grunde til faldet, og det bør undersøges hvorfor, siger hun men vil ikke selv spekulere i årsagerne.

Projektleder i Kirkernes Integrations Tjeneste, KIT, Hans Henrik Lund, er ikke i tvivl om, at opstramningerne omkring au pair-ordningen fra 2015 er en af forklaringerne på, at antallet af au pairs i Danmark falder nærmest måned for måned.

- Det er blevet dyrere for en dansk familie, fordi der er en masse lovbestemte udgifter forbundet med at få en opholdstilladelse til en au pair, siger han.

Men udover at en dansk velhaverfamilie skal punge ud med flere lommepenge og betale forsikringer og så videre, er der nu også klarere regler for arbejdstid, ugeplaner og indhold i arbejdet, anfører Hans Henrik Lund. 

Snyd og misbrug er blevet svært   

- I dag er der langt bedre og tryggere arbejdsforhold for au pairs end tidligere. Før var det for billigt og for nemt at omgås reglerne, men nu er det blevet sværere for værtsfamilierne at snyde og misbruge au pairs som billig arbejdskraft, siger Hans Henrik Lund.

KIT og FOA rådgiver au pairs om rettigheder i forbindelse med deres ophold i Danmark, og Hans Henrik Lund er overbevist om, at rådgivningen kombineret med strammere regler for ophold også har hjulpet.

- De brodne kar blandt danske værtsfamilier har ikke så let spil i dag som tidligere. Der er også faldet nogle domme og store bøder i sager, hvor au pairs er blevet groft udnyttet, der afholder nogle fra at hoppe ud i et forsøg på at snyde. De grove tilfælde af misbrug er også blevet sværere, fordi au pairs bliver rådgivet og informeret om rettigheder i dag, siger han.

Det er Hans Henrik Lunds vurdering, at familier, der i dag bruger au pair-ordningen, har mere reelle hensigter end tidligere.

- Dem, der for nogle år siden bare udnyttede au pairs som billig arbejdskraft, er sorteret fra i dag. Så ordningen fungerer langt bedre nu efter to år med stramme regler, fastslår han.

Samtidig pointerer Kirkernes Integrations Tjeneste, at ikke alt er fryd og gammen.

- Vi har stadig mange henvendelser. For fem år siden handlede det om egentligt misbrug, men nu handler det ofte om rettigheder, fritid og feriepenge, der ikke er blevet udbetalt, siger han.

Behov for yderligere stramninger 

SF var sammen med S, R, Enhedslisten og DF med til at bakke op om opstramninger af au pair-ordningen i 2015, mens V, LA og K holdt sig udenfor.

SFs arbejdsmarkedsordfører Karsten Hønge er da også godt tilfreds med, at der i dag er færre au pairs i Danmark.

- Det tyder på, at de velhaverfamilier, der ville snyde, er blevet færre. Det er godt, at toppen af misbruget er taget af, men for os handler det faktisk ikke om antallet men om, at au pairs skal ligestilles med resten af arbejdsmarkedet. Så der er klart brug for yderligere opstramninger af ordningen, siger han.

Karsten Hønge fremhæver blandt andet, at au pairs, der udsættes for seksuelle krænkelser, også skal være omfattet af ligebehandlingsloven, ligesom der skal være mere snor i udrejse for au pairs, hvis opholdstilladelse slutter.

- Vi ser gerne at tallet af au pairs falder yderligere. Det skal være mindre attraktivt at have en au pair end i dag, hvor nogle af dem stadig udnyttes. For os handler det om at give au pairs ordnede arbejdsforhold, pointerer han.  

Det grå marked  

Hos Kirkernes Integrations Tjeneste erkender Hans Henrik Lund, at  de velhaverfamilier, der tidligere brugte au pairs til børnepasning og rengøring, stadig har et behov for arbejdskraft. Nogle af dem kan benytte sig af tidligere au pairs, der lever under jorden herhjemme, efter at deres opholdstilladelse er ophørt. 

- Det grå marked kan meget vel være blevet større. Mange opholder sig udokumenteret i landet, og det er nok ikke så svært at få hjælp fra den kant, siger projektleder Hans Henrik Lund.  

 

cyklister i kBH
Nyheder

Langer ud efter turister men bryder selv reglerne

EU flag
Nyheder

Danmark slår resten af EU: Ledige kommer hurtigst i job

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret