Administration 

Blog: Mette F., du svigtede borgerne som beskæftigelsesminister

"Husk, hvilken fundamentalt manglende lydhørhed hun udviste over for de syge og deres repræsentanter fra blandt andre handicaporganisationerne og patientforeningerne, da lovforslagene var til høring", skriver Lisbeth Riisager Henriksen i en ny blog på Avisen.dk.

Cand.mag., forfatter og redaktør af bogantologierne "Hvad i alverden er meningen?" (2011) og "Et liv i andres hænder" (2014).

I NÆSTE UGE udkommer Socialdemokratiets formand Mette Frederiksen (S) med bogen ”Mette F.”.

Her kritiserer hun embedsapparatet i ministerierne for manglende vilje og evne til at agere kritisk og at gøre ting på nye måder. Blandt andet kritiserer hun Beskæftigelsesministeriet for, da hun var beskæftigelsesminister, at være præget af de ti foregående år under Claus Hjort Frederiksen (V) og Inger Støjbergs (V) beskæftigelsespolitik, og at det skulle betyde manglende loyalitet over for Mette Frederiksen. Hun kritiserer også Finansministeriet for at spille en for stor og dominant rolle i de enkelte ressortministres politik. Det fremgår for eksempel af en nyhed i Avisen.dk.

På mig virker det besynderligt, at netop hun – som står bag nogle af de største og mest benhårde politiske forringelser i mange år på områder som førtidspension, fleksjob, sygedagpenge, kontanthjælp, refusionssystem og klagesystem – skulle anklage embedsværket for at være illoyalt. Ingen er vel i tvivl om, at hun som beskæftigelsesminister havde en kolossalt stor magt og nærmest enerådigt bestemte alt, også over embedsværket. Det er i øvrigt en selvmodsigelse at bede embedsmændene om både at efterleve deres primære loyalitetspligt over for ministeren og at være ”mere kritiske og selvstændige”.

Det klinger, som om hun nu tørrer ansvaret for sine onde reformer af på ”embedsmandskulturen” og på den daværende finansminister Bjarne Corydon (S) under deres fælles tid under daværende statsminister Helle Thorning-Schmidt (S). Hvis hun virkelig mener, at beskæftigelsespolitikken efter Støjberg i 2011 var så ringe, hvorfor videreførte hun den så selv og gjorde den endog endnu ringere? Man fornemmer, at hun vasker hænder op til et muligt nærtstående folketingsvalg og kører sig selv i stilling.

NEJ, METTE FREDERIKSEN var ikke en god beskæftigelsesminister! Hun svigtede alle dem, som hun var minister for, og viste i stedet sin dedikation til finansministerens såvel som til den radikale regeringspartners konkurrencestatspolitik og økonomisme – foruden, naturligvis, især til magtens taburet. Hun har efterladt et kæmpe efterslæb af forringelser for de sygdomsramte og mennesker med handicap såvel som for almindelige arbejdsløse.

Jeg har opsamlet de vigtigste politiske forringelser af vilkårene for mennesker med handicap i en ny artikel i Kritisk Debat. Det er især forringelser fra 2012 og frem. Den rummer også lidt om den onde retorik og fratagelsen af syge menneskers retssikkerhed.

Bemærk, hvor mange forfærdelige beslutninger, hun alene traf i sin tid som beskæftigelsesminister.

Husk, hvilken fundamentalt manglende lydhørhed hun udviste over for de syge og deres repræsentanter fra blandt andre handicaporganisationerne og patientforeningerne, da lovforslagene var til høring.

Og husk, hvordan hun fortsatte med at ignorere kritikken, da konsekvenserne af reformerne efterfølgende blev kritiseret i årene herefter!

Og se og lyt så til alle de mange, mange mennesker og medier, der i dag fortæller om de opsummerede, onde konsekvenser af alle disse forringelser. Bemærk for eksempel konsekvenserne af de absurde og uværdige ressourceforløb. Det er den slags velfærdsforringelser og disrespekt for den menneskelige værdighed, som mange af os vil huske hende for, når hun stiller sig frem og taler om sine meritter.

I DAG ER mennesker med handicap med behov for hjælp blevet til en selvstændig underklasse af mennesker, som samfundet svigter med det politiske flertals fulde viden, overlæg og velsignelse. Det er i høj grad Mette Frederiksens personlige og politiske ansvar, at afviklingen af velfærdssamfundet og af medmenneskelighed i de politiske beslutninger er kommet så langt ud ad et sidespor.

Jeg tænker her på fraskrivningen af de tidligere grundfæstede samfundsværdier som barmhjertighed/solidaritet med og kompensation til de udsatte, ligebehandling og ligestilling af alle borgere, at de stærkeste skuldre skal bære de tungeste læs – og respekten for menneskerettighederne! Hun afviklede også fællesskabet for hele befolkningen og erstattede det med et fællesskab for dem, der kan arbejde!

Den afvikling kan hun ikke frasige sig sit ansvar for, blot fordi Hjort Frederiksen og Støjberg dengang selv efterlod en anstødelig beskæftigelsespolitik og havde forberedt de onde reformer, som Mette Frederiksen gennemførte. Og for resten bliver dét ansvar heller ikke mindre af, at den nuværende beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen (V) har ageret endnu mere kynisk og asocialt.

For øjeblikket kan man ikke se forskel på Mette Frederiksen på den ene side og Claus Hjort Frederiksen, Inger Støjberg eller Jørn Neergaard Larsen på den anden. Kynismen og svigtene over for de sværest stillede er lige stor. Hvorfor ser du kun splinten i din broders øjne, Mette F.?

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose: Sol og sommer på vej 

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner

to mænd ved en begravelse
Kongelige

Prins Harrys dystre fremtid – indgår ikke i Williams planer

tog med folk om bord og af
Nyheder

Nyt tiltag på Roskilde Festival gør det mere trygt

grafer på en computer
Nyheder

Vores pensionskonti klarer sig fint

e strand i Danmark
Sundhed

Slut med rygning på strande og i parker

senatet i washington
Nyheder

Trumps lovpakke overlever med minimalt flertal

en færge i rum sø
Krimi

Ulykke: Mand faldt over bord fra færge

en bowlingkugle vælter kegler
Nyheder

Rygter om konkurs:

Bowling-kæde

foretager mystisk lukning

to poser chips
Nyheder

Populære chips tilbagekaldes

en cykelrytter
Sport

Mads P. rammer dreng

på vej mod DM-guld

en pige sidder på skødet af sin mor politi står rundt om
Krimi

Drama i indkøbscenter

endte lykkeligt

en kop caffe latte
Helt vildt

Lotto-millionær

købte hundedyr

kaffemaskine, men ...

en model af et hjerte
Sundhed

Kamp mod livstruende

sygdom skærpes

et hangarskib
Nyheder

199 meter hangarskib er ankommet til København

stor menneskemængde i gader
Nyheder

Titusindvis trodser Orbán

- deltager i Budapest Pride

person holder basketballkort
Helt vildt

Michael Jordan-kort solgt

for 16 millioner kroner