Administration 

Langer ud efter supermarkeder: ''Virksomhedspraktik er billig arbejdskraft''

De store virksomheders brug af virksomhedspraktik bliver nemt til 'billig arbejdskraft', mener Susanne Sommerlund, formand i HK Handel MidtVest. (Foto: Foto: Pressefoto/HK MidtVest)

Langt fra alle kommer i beskæftigelse lige efter endt virksomhedspraktik. Supermarkedsbranchen gør især brug af ordningen, og HK Handel mener, at det hurtigt kan udvikle sig til 'billig arbejdskraft'. Dansk Supermarked kalder det for en 'forsimpling'.

Langt de fleste virksomhedspraktikanter må sige farvel og ikke på gensyn, når deres praktikophold slutter. For blot 24 procent af praktikanter ender med at få et job ud af forløbet.

Det viser tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, STAR.

Artiklen fortsætter efter grafikken

Mange kommer ikke i beskæftigelse umiddelbart efter endt aktiveringsforløb

Det er især supermarkederne, der har mange virksomhedspraktikanter, viser opgørelsen.

Formanden for HK Handel MidtVest, Susanne Sommerlund, mener, at den store andel, der ikke var i beskæftigelse efter endt praktik, kan være et tegn på, at virksomheder udnytter ordningen til at få billig arbejdskraft.

- Man skal kigge mere på, hvor det giver mening at sende dem hen. Når jeg taler med ledige i virksomhedspraktik, siger de tit, at der ikke er mulighed for efterfølgende ansættelse. Der skal være en mulighed for at få et job. Ellers er det bare gratis arbejdskraft, siger Susanne Sommerlund til Avisen.dk.

- Jeg synes, at hvis man siger ja til at have virksomhedspraktikanter, skal man også kunne sige, at man har eller forventer at få ledige pladser. Jeg ved godt, ikke alle er egnede eller har flair for at arbejde i en butik, men man kan ikke bilde mig ind, at det er tilfældet for så mange, som man ser nogle steder, siger Susanne Sommerlund.

Avisen.dk har beskrevet en ny undersøgelse, der advarer mod, at virksomhedspraktik nemt bliver til meningsløse aktiveringsmøller.

Dansk Supermarked: 'En grov forsimpling'

At virksomhedspraktikanterne skulle være billig arbejdskraft, afviser man hos Dansk Supermarked. Det fortæller Christian Flø, der er HR-chef i Bilka og ansvarlig for mangfoldighed i Dansk Supermarked.

- Vi synes, det er en grov forsimpling, for man kan ikke putte alle ned i den samme hat og sige, alle er ens. Vi er nødt til at tage hensyn til den enkelte. Alle praktikanter kommer ud via kommunerne. De skal tættere på arbejdsmarkedet, men det er ikke altid for at komme direkte i job. For en stor del handler det om at få afklaret, om de overhovedet er klar til arbejdsmarkedet. Når politikerne og kommunerne gerne vil have os til at gøre det, hjælper vi også gerne, siger Christian Flø til Avisen.dk.

- Hvis man fik en til at sætte sig ned og regne på det, var det en underskudsforretning. Vi kan sagtens få butikkerne til at løbe rundt uden. Ud fra en økonomisk betragtning koster det både med optræning, tøj, opfølgning, og de er ikke altid de mest effektive, siger Christian Flø.

Han peger i stedet på, at det giver værdi for samfundet, og at man blandt virksomhedens andre ansatte er stolte af, at man har dedikeret sig til at hjælpe.

Arbejde er ikke altid målet

Af dem, der afsluttede virksomhedspraktik eller løntilskud hos Dansk Supermarked i andet kvartal 2016 var 1.342 ud af 1.698 ikke i beskæftigelse i tredje kvartal. Det svarer til lige omkring fire ud af fem.

Ifølge Christian Flø er det ikke altid målet, at en virksomhedspraktik skal munde ud i en fastansættelse. Mange arbejder få timer om ugen, og både for dem og kommunen handler det mere om, at tage det første skridt mod at komme tilbage på arbejdsmarkedet.

- Det gør en forskel for samfundet og den enkelte borger, at de kommer tættere på arbejdsmarkedet. Det er borgere med ADHD, autisme, angstdiagnoser, depression og flygtninge, der ellers ville gå derhjemme. Vores branche fylder meget, da det er nogle simple og velegnede opgaver til folk, der måske ikke er hundrede procent velfungerende på en arbejdsplads. De opgaver kan vi tilrettelægge, så der tages hensyn. Hos os kan de gøre tingene i deres eget tempo og med ganske få timer om ugen, siger Christian Flø.

Kig på lovgivningen

Susanne Sønderlund fra HK Handel anerkender, at virksomhedspraktik er et godt redskab -  hvis bare man bruger det efter hensigten. Her nytter det ikke, at ledige sendes i virksomhedspraktik i de samme brancher igen og igen.

- Det kan være et rigtigt godt redskab. Det handler om at opkvalificere de ledige, der kommer ud. Hvis man allerede har været i Bilka, skal man ikke have en praktik i Føtex - for så ved du allerede, hvordan det er at være i en butik, siger Susanne Sommerlund.

Avisen.dk beskrev lørdag et nyt forskningsprojekt fra Væksthuset, der viste, at virksomhedspraktik ikke gavner, hvis der ikke er udsigt til et job.

- Det er tydeligt, at praktikker uden formål, virker modsat på borgerne. Det er demotiverende og giver ikke mening for den enkelte, og det er dyrt for samfundet, sagde Charlotte Hansen, forskningschef i Væksthuset og en af forskerne bag undersøgelsen.

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose: Sol og sommer på vej 

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner

to mænd ved en begravelse
Kongelige

Prins Harrys dystre fremtid – indgår ikke i Williams planer

tog med folk om bord og af
Nyheder

Nyt tiltag på Roskilde Festival gør det mere trygt

grafer på en computer
Nyheder

Vores pensionskonti klarer sig fint

e strand i Danmark
Sundhed

Slut med rygning på strande og i parker

senatet i washington
Nyheder

Trumps lovpakke overlever med minimalt flertal

en færge i rum sø
Krimi

Ulykke: Mand faldt over bord fra færge

en bowlingkugle vælter kegler
Nyheder

Rygter om konkurs:

Bowling-kæde

foretager mystisk lukning

to poser chips
Nyheder

Populære chips tilbagekaldes

en cykelrytter
Sport

Mads P. rammer dreng

på vej mod DM-guld

en pige sidder på skødet af sin mor politi står rundt om
Krimi

Drama i indkøbscenter

endte lykkeligt

en kop caffe latte
Helt vildt

Lotto-millionær

købte hundedyr

kaffemaskine, men ...

en model af et hjerte
Sundhed

Kamp mod livstruende

sygdom skærpes

et hangarskib
Nyheder

199 meter hangarskib er ankommet til København

stor menneskemængde i gader
Nyheder

Titusindvis trodser Orbán

- deltager i Budapest Pride

person holder basketballkort
Helt vildt

Michael Jordan-kort solgt

for 16 millioner kroner 

kvinde taler udendørs
Nyheder

Her er de Konservatives

statsministerkandidat

Nyheder

Vanvid i Venedig:

Bryllup slutter med

megastjerner 

mennesker står med oscarstatuette
Film og TV

Berømte navne:

Her er århundredets

100 bedste film 

lottokuponer
Helt vildt

Lotto-skandale: 400.000

blev millionærer ved en fejl