Danske elevers læsning faldt i PISA 2025 mere end nogensinde før.
Et forskningsprojekt fra Designskolen Kolding peger på, at børnene ikke nødvendigvis mangler læselyst, men oplever, at læsningen tager tid fra vennerne.
Projektet testede ti prototyper, hvor børnene læste og skabte historier sammen.
Børn mangler måske ikke lysten til at læse, men oplever, at læsningen tager tid fra vennerne. Det peger forskning fra Designskolen Kolding på.
Da PISA 2025 blev offentliggjort i september, viste den det største fald i læsning, Danmark nogensinde har oplevet. Regeringen har afsat penge til flere fysiske bøger på skolerne og igangsat en række andre tiltag. Forskningsprojektet Læselyst og læserum, som løb fra 2021 til 2023, stillede et spørgsmål, der sjældent får plads i debatten: Hvilken plads har læsningen i børnenes eget hverdagsliv?
- Den største indsigt fra forskningsprojektet var nok, at det ikke var læsningen i sig selv, børnene ikke havde lyst til. Det var, fordi læsningen tog tid fra vennerne og deres sociale liv. Derfor kom den bagerst i rækken, siger lektor og ph.d. Karen Feder fra Designskolen Koldings Lab for Play Design.
Læsning i fællesskab
Designere, forskere, lærere, bibliotekarer og børn arbejdede sammen om nye rammer for læsning. Børnene deltog som eksperter i deres eget liv og afprøvede idéer side om side med de professionelle.
Det resulterede i ti prototyper, som blev testet på skoler og biblioteker i Kolding Kommune.
Den store, bløde installation HUG ME inviterede børn til at ligge tæt og fordybe sig i bøger sammen. Her fortalte 41 ud af 53 børn, at de fandt ro til at læse, og i brætspillet Gak Gak Go! opfandt børnene karakterer og fortællinger i fællesskab, og 47 ud af 52 havde skabt en god historie sammen med deres venner.
Projektet målte børnenes oplevelser frem for deres læsefærdigheder. Ifølge forskerne giver det konkrete bud på, hvordan læsning kan flytte ind i fællesskabet, så den ikke længere konkurrerer med det.
Budene kan læses i et idékatalog, der også samler projektets øvrige indsigter.