Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) har bestilt en redegørelse i sagen om den multiresistente MRSA fra Fødevarestyrelsen senest 26. oktober 2016.
- Lige nu er der en masse snak i medierne om, hvad der kommer til at ske og ikke ske. Jeg vil ikke bære brænde til et bål, antændt af påstande. Derfor har jeg bedt Fødevarestyrelsen meget nøgternt om en redegørelse, siger Esben Lunde Larsen.
Ministeren har tirsdag morgen mødt fødevareordførerne fra Venstre, De Konservative, Dansk Folkeparti, Socialdemokraterne, De Radikale, SF og Enhedslisten. De står bag MRSA-aftalen fra april 2015, som daværende minister Dan Jørgensen (S) indgik.
Målene var, at brug af antibiotika til svin skal sænkes 15 procent indtil 2018, at hygiejnen skal forbedres, så MRSA ikke spredes i samfundet, og at smitte med MRSA skal bekæmpes i svinebesætninger.
Esben Lunde Larsen understreger, at handlingsplanen kører efter bogen.
- Der er ingenting gået galt. Vi er godt i gang med alle de elementer, der indgår i aftalen med den tidligere regering. Det har jeg orienteret MRSA-kredsen om i dag (tirsdag), siger Esben Lunde Larsen.
- Der mangler et par elementer, som kommer inden så længe.
- Skal Fødevarestyrelsen forklare, om den har forholdt oplysninger?
- Det afgørende for mig er, at der er fuldstændig klarhed over, hvad styrelsen har orienteret om. Og hvordan det har spillet ind på beslutningsprocessen i Folketinget og regeringen, siger Esben Lunde Larsen.
Knap 3000 danskere blev i 2014 smittet med den antibiotika-resistente stafylokok-bakterien MRSA, som findes i to af tre danske svinebesætninger
MRSA er blevet modstandsdygtig over for mange former for antibiotika, fordi svinebønder giver deres dyr antibiotikum som tetracyklin. Det betyder, at MRSA er meget svær at behandle hos mennesker.
I 2014 blev 2940 personer smittet med MRSA, heraf halvdelen - 1228 - med svine-MRSA.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.