Administration 

Henrik Dahl - For manisk til tv

Henrik Dahl - For manisk til tv
AppleMark

I foråret 2005 er det populære tv-ansigt fra DR s Rabatten Henrik Dahl tilbage på skærmen. Stopfyldt af piller ender han i et højlydt skænderi med sine kolleger. Kort tid efter får han diagnosen: Manio-depressiv.

Medicinen pumper rundt i årerne på Henrik Dahl.

Det er foråret 2005, og han er netop vendt tilbage til redaktionen på ’Rabatten’, efter en depression har sendt ham til tælling i tre måneder.

For at komme på arbejde bedøver han følelserne med langt flere piller, end psykiateren anbefaler, og den populære tv-vært »tænder totalt af« under en diskussion med tre kollegaer.

»Jeg er forbandet manisk på det tidspunkt. Det er helt udover enhver mening, og der bliver ikke lagt noget imellem,« siger han i dag.

Henrik Dahl husker ikke, hvad der bliver sagt under skænderiet, men det handler om, at han er utilfreds med, hvordan de nye kolleger laver Rabatten . Bølgerne går så højt, at skænderiet stadig huskes i DR.

»Alle kan følge med i, hvad der foregår,« siger han.

Henrik Dahl har altid været klar over, at hans temperament er voldsommere end de flestes. Men da han damper af efter opgøret med kollegaerne, erkender han, at det ikke er nok til at forklare hans reaktion, og han skriver en inderlig undskyldning til kollegerne.

Kort tid efter får han diagnosen manio-depressiv.

Illusionen krakelerede

I dag sidder han lidt nord for Århus i det hjem, han kalder et »kompromis mellem bondegårdsidyl og en atelier-lejlighed i New York« og fortæller, at han er ovenpå igen. Medicinen er lagt på hylden, og han har fået mod på livet.

Det er to et halvt år siden verden brød sammen omkring ham, og nu er tv-karrieren skiftet ud med drømmen om at blive sælger.

Henrik Dahl blev kendt som vært for programmerne ’Rene ord for pengene’ og ’Rabatten’, hvor seerne fik et mix af forbrugerjournalistik og underholdning. Men Henrik Dahls facon skilte vandene. Enten elskede man strithåret, de firkantede briller og det kække smil, eller også hadede man den.

Henrik Dahl ved godt, at der er folk, der elsker at hade ham, men »det er mest dem, der sidder på Café Europa, og påstår de altid ser DR2,« siger han.

Og seertallene fik da også skeptikerne til at klappe i. Programmerne var blandt DR’s mest populære, og Henrik Dahl havde kickstartet den succes, der så ud til at gøre ham til et fast indslag på skærmen.

Men illusionen om den altid glade vært krakelerede, da det højrøstede opgør med kollegaerne kom på forsiden af formiddagsbladene, og Henrik Dahl valgte at forlade DR.

Kørte kollega psykisk ned

Hvad seerne ikke vidste var, at Henrik Dahl jævnligt havde haft opgør med kollegaer, hvor han – ifølge sig selv – »gik langt over stregen.«

Det skete, når hans perfektionisme ikke harmonerede med kollegaernes ambitioner.

I dag fortæller han for eksempel, at han ikke var tilfreds med sin egen præstation i mere end fem af de over 200 udsendelser, hvor han stod foran kameraet i ’Rene ord for pengene.’ Og han lagde ikke skjul på sin frustration.

»Mange af dem jeg har arbejdet sammen med, har jeg pisset af,« siger han.

Værst gik det i 1999, da han var utilfreds med, at en producerassistent var sat til at udføre en producers arbejde.

»De kan slet ikke det samme. Men producerassistenten gør det faktisk godt, med de forudsætninger hun har. Men hun løser ikke opgaven til ug, og så er jeg på nakken af hende. Langt henne i forløbet får jeg så af vide, at hun har det ad helvede til og er ved at gå psykisk ned. Hende har jeg virkelig ’fucked up’. Og her mange år efter, er jeg ikke færdig med at sige undskyld til hende,« fortæller Henrik Dahl.

Han er »helt vildt« ærgelig over, at hans exit fra DR efter otte år blev så dramatisk.

»Der er ingen, der husker, at det også var mig, der kom og gav krammere, når nogen havde lavet en pissefed historie. Det gode ved at have med sådan en krakiler som mig at gøre var jo, at det betød, at det fandme var ros, når jeg gav ros,« siger han.

En fysisk grøntsag

Den altovervejende grund til at Henrik Dahl i dag kan fortælle om nedturen, og hvordan han er kommet ovenpå igen, er konen Camilla og hans tre børn. De seneste år har der været perioder, hvor han har været mere grøntsag end ægtemand. Mens Camilla gik på arbejde, hentede børn, lavede mad og ryddede op, lå Henrik Dahl i soveværelset med dynen oppe over ørerne.

Selvom han er på benene igen, sidder den oplevelse stadig dybt i ham.

»Det giver en voldsom medlidenhed med min kone, når jeg ikke hjælper hende mere. Den følelse vil jeg have til dommedag. Hun lever med en mand, som i en helvedes lang periode har gjort livet besværligt for hende. Den mand hun elsker, er der ikke. Det er ikke bare det praktiske, men idioten er jo blevet til en grøntsag, der også er fysisk væk.«

Han er både forundret og dybt taknemmelig over, at Camilla stadig er der, selvom depressionen ramte hårdt.

»Jo flere fejl man laver i livet, jo mere kommer man til at holde af dem, der er tættest på en,« siger han.

Vil være sælger

Efter afskeden med DR blev Henrik Dahl kimet ned af tv-stationer, der ville ansætte ham. Han endte på TV3, hvor han lavede ’Bugbusters’ og ’Svigermekanikken flytter ind.’ Men da kontrakten løb ud, var der ikke brug for ham længere, så han satte sig endnu engang til at vente ved telefonen. Men den ringede ikke.

»Jeg fatter simpelthen ikke, at ingen vil have mig. Det går meget langsomt op for mig, at mediebranchen faktisk helst vil have, at jeg tager et karriereskift.«

Det har han accepteret, og i dag er han helt klar til en ny karriere. Han er »sulten efter at komme i gang igen,« og allerhelst vil han være sælger.

»At sælge har altid været mit største talent. Det kan jeg, og jeg synes, det er sjovt,« siger Henrik Dahl.

Så nu er der gode chancer for, at du møder en tidligere tv-vært med strithår, firkantede briller, et kækt smil og en masse gode sparetips til husholdningen, næste gang du forsøger at gøre en god handel.

faktaboks

Hvad beundrer du mest ved dig selv?

- Jeg er for ydmyg et menneske til at beundre noget ved mig selv. Men jeg synes, at jeg er rigtig fornuftig til at være en god far.

Hvilket af dine karaktertræk bryder du dig mindst om?

- Det er helt klart mit temperament.

Hvad fortryder du mest i dit liv?

- Den gang jeg igennem en tre-måneders periode kørte en kollega fuldstændig ned psykisk.

Hvilken dyd finder du overvurderet?

- Hvis man kan kalde det en dyd, så er det, når folk er for selvfede.

Hvad ville du ønske, du havde vidst for ti år siden, som du ved i dag?

- At jeg ville gå amok på Danmarks Radio og miste et rigtig godt job. Specielt hvis jeg havde kendt datoen, så havde jeg jo bare lagt mig syg den dag.

 

Blå Bog:

Født i 1964 i Aalborg.

Begyndte i 1983 på Radio ANR i Aalborg.

I 1993 begyndte han at lave tv på TV Aalborg.

Blev i 1998 hentet til DR.

Blev i 2005 ansat på TV3, hvor han stoppede 1. januar 2007.

Gift med journalist Camilla Emborg. De har døtrene Dicte og Cajsa. Henrik har desuden sønnen Felix.

politi dansk
Krimi

En tur hjem fra byen kan blive ekstra dyr

Profiler fra OB, Bulldogs og Odense Håndbold bakker kampagnen op.
Sport

Odense vil have borgerne til at træne en særlig muskel

politi dansk
Krimi

Blottede sig for pige og kvinder: Nu er han sigtet

politi dansk
Nyheder

Politiets nye registerfejl rammer hundredvis af grove straffesager

bog
Bøger

Kierkegaards gamle kærlighed gemmer sig i sjælden bogsamling

elever i demo
Nyheder

13.000 unge gik på gaden: Nu kræver de svar

elbil
Biler

Tusindvis af elbiler kan få en ny chance

drinks
Krimi

J-dag på vej: Hold godt øje med din drink i byen

retten i Næstved
Krimi

30-årig får otte års fængsel og skal udvises

Kollegiet
Film og TV

30 år senere: Kærligheden blomstrer på de samme gange

brev
Nyheder

Nu slad­rer postkassen, når du får brev

politi dansk
Krimi

Flextrafik-chauffør tog på kvindelig passager

politi dansk
Krimi

Røveri i Netto: Har du set denne mand?

Rasmus Munk
Mad og drikke

Dansk restaurant tager kæmpe spring på verdensrangliste

CTA
Underholdning

GTA 6 skaber kaos: Nu frygter kæde udsolgte hylder

retten århus
Krimi

Medbragte kniv og dødsliste til samtale med læge

Jacob Sherson
Nyheder

Professor tabte til AI: Nu frygter han fremtiden

villa
Nyheder

Boligejere får snart en dyr overraskelse fra Skat

ondt i håndled
Nyheder

De har ondt på jobbet: Men få beder om hjælp

Ronaldo
Sport

Ronaldo stopper: En legende siger farvel

hacker
Krimi

Russiske hackere tager skylden for angreb på kølediske

Hjemløs
Nyheder

Kulden kommer: Nu vil regeringen finde millioner til hjemløse

kassedame
Nyheder

Unge elsker deres fritidsjob: Men der er en bagside

Riemer
Sport

Riemer ryster posen: Tre kan få debut

mekaniker
Biler

En lille bule kan koste dage: Nu vil forsikringsgigant ændre det

vvs mand
Nyheder

Din gamle vaskemaskine kan give dig skatterabat

Rasmus Wallbridge
Nyheder

Nu skal alle sten vendes i Rasmus-sagen

Retten i Randers
Krimi

23-årig dræbte familiemedlem med flere knivstik

Nuuk
Nyheder

22 børn blev fjernet fra alt de kendte - nu er det 75 år siden

ai
Nyheder

AI kan hjælpe patienter, men her er faldgruberne

Mikkel Kesslers Landejendom
Kendte

Kesslers landejendom falder igen i pris

fartvogn
Krimi

Fartsyndere i politiets søgelys: Klip og konfiskationer

Vinterstuen
Kongelige

Christian 4.s hemmeligheder får nyt liv på Rosenborg

Mathieu Herbaut
Nyheder

Dansk firma scorer aftale med verdensstjerne i gaming

æble
Sundhed

Flere læger på vej: Nu skal forskellene udlignes

børn med mobiler
Debat

DEBAT: Krig og kriser er flyttet ind på børneværelset: Vi skal tale med dem om det

genbrugsbyggecenter
Nyheder

26 millioner skal lokke flere mænd ud af ensomheden

rensning af grund i dragter
Nyheder

Gift fra fortiden skal spærres inde bag jernmur

træ og pige
Nyheder

Grib spaden: Her kan du plante fremtidens skov

ældre går en tur
Nyheder

Uden dem skulle danskerne knokle seks timer ekstra

læsøfærgen
Nyheder

Politiet gik om bord på to færger - og alt var godt

aktier
Nyheder

Din opsparing kan blive billigere at investere

bil frost
Biler

Frost på ruden? Det kan blive dyrt

pige i sofa trist
Nyheder

"Jeg ville ønske du aldrig var blevet født"

broarbejdere
Nyheder

5.500 ton skal i luften: Det sker 84 gange

Ai
Nyheder

Glem 'tag dig sammen': Børnene har fundet på noget bedre

politi dansk
Krimi

Fra kager til brændeovn: Politiet fik travlt

kølesystem
Nyheder

Hackere kan ramme hårdt: Nu lyder to advarsler

Mødrehjælpen
Nyheder

35.000 børn fik julehjælp - nu er mere på vej

mand i lære
Nyheder

Grov tone: De vil gerne sige fra, men frygter konsekvenserne

elever med lærer
Nyheder

Elever får ordet: Nu skal skolelederne lytte

legogræskar
Underholdning

Græskar-amok i LEGOLAND: Gæsterne slår vild rekord

ung med dankort online
Nyheder

Unge vender lånene ryggen: Hos andre vokser gælden

elever hylder lærer
Nyheder

Er din idrætslærer Danmarks sejeste? Så se her

retten i Kolding
Krimi

Dømt for overgreb mod 19 drenge: Politiet søger flere ofre

Hærværk
Krimi

Mystisk person med styrthjelm fanget på kamera om natten

Harry Potter
Film og TV

Hogwarts åbner dørene igen: Nu er datoen afsløret

dansk politi
Krimi

Mistænkt dødsfald: Sigtelse var grundløs

ulve
Nyheder

Ulven får danskerne til at gribe til hegnet

Monica Rubin
Nyheder

Fejl i børnesager: Minister vil kunne tvinge kommuner til samarbejde

bamses jul
Underholdning

Julens gamle tv-venner vender tilbage i stor udstilling

ung med mobil
Krimi

Sadistiske onlinenetværk vokser voldsomt- og danske unge er med

unge til demo
Nyheder

30.000 elever dropper undervisningen i stor protest

Lisbeth Bekker
Nyheder

AI hitter i foreningerne - men noget halter gevaldigt

mand i sofa
Sundhed

Mænd finder ro hos kæresten, men her kniber det

gaming
Nyheder

Lasse var 12 år: Solgte seksuelle ydelser online

løbehjul ung
Krimi

13-årig stoppet på elcykel: Farten overraskede politiet

hveps
Dyreliv

Tre små snyltere har sneget sig ind i Danmark

barn nyser
Sundhed

Dit barn er måske slet ikke forkølet

mobil video
Krimi

Telefonen sad i holderen: Alligevel mistede hun kørekortet betinget

pige i samtale
Nyheder

Ny kræftscreening skal nå dem, der bliver overset

barnevogn
Krimi

Sovende barn blev kørt 350 meter væk i barnevogn

kbh rådhus
Sport

VM-guld skal fejres med pandekager på rådhuset

København byret
Krimi

Grov manipulation: Udgav sig for at være politiet

sportsbazar
Sport

550 kilo sportstøj fik ben at gå på

irland køledisk hacker
Nyheder

Nu advarer danske myndigheder efter hackerangreb

Gisèle Pelicot
Nyheder

Hun nægtede at skamme sig: Nu hædres hun i Danmark

dansk politi
Krimi

Gik hånd i hånd: Så blev de slået

ged
Nyheder

Mangler du din ged?