Administration 

Eksperter: Det koster 500 mio. hvis danskerne skal holde til pensionsalderen

Professor Peter Hasle (tv) har været med i ekspertgruppe bag 12 råd til bedre arbejdsmiljø. Næstformand i LO Morten Skov (th) tager godt imod forslagene. (Foto: Foto: Jakob Kjøller/Iver Houmark Andersen)

Der skal investeres i arbejdsmiljøet, hvis danskerne skal arbejde til de bliver over 70 år. Sådan lyder anbefalingen fra Teknologirådets ekspertgruppe.

Politikerne må til lommerne, hvis de vil have danskerne til at arbejde, til de bliver over 70 år. Den stigende pensionsalder kræver markante investeringer i et godt fysisk og psykisk arbejdsmiljø.

Sådan lyder anbefalingen fra en uafhængig ekspertgruppe nedsat af Teknologirådet, som bliver præsenteret på en høring i Folketinget torsdag.

Hvis de 12 anbefalinger skal føres ud i livet, kræver det, at politikerne hvert år afsætter 500 millioner kroner til Arbejdstilsynet, forskning og puljer, som virksomhederne kan søge til forebyggende tiltag. Det forklarer professor Peter Hasle fra Aalborg Universitet, som har været med i ekspertgruppen.

- Der er behov for en generel styrkelse af arbejdsmiljøindsatsen i Danmark, og nogle brancher og fag, som er udsat for særligt store belastninger, har behov for nogle helt særlige indsatser. Det er vores vurdering, at der er behov for et betydeligt beløb for at kunne gøre en forskel, siger han.

Læs de 12 anbefalinger her

Fokus på arbejdsmiljø

Det er LO-fagbevægelsen, der har bedt Teknologirådet nedsætte ekspertgruppen. Og her er næstformand Morten Skov meget begejstret for anbefalingerne.

- Jeg håber, at det her kan være startskuddet til, at vi begynder at prioritere arbejdsmiljøet mere politisk, siger han.

På høringen i Folketinget torsdag bliver anbefalingerne præsenteret for blandt andre Pia Gjellerup, som er formand for regeringens ekspertudvalg, der til sommer kommer med et udspil til en ny arbejdsmiljøindsats.

- Sådan nogle indspil som det her er et bidrag til at kvalificere den opgave, vi sidder med. Alt hvad der bliver sagt om arbejdsmiljø i øjeblikket bliver læst af repræsentanterne i ekspertudvalget, det vil jeg garantere, siger Pia Gjellerup.

Her kan du tjekke, hvornår du selv kan gå på pension. 

Pengene er der allerede

En af de store kampe, når fremtidens arbejdsmiljøindsats skal forhandles på plads efter sommerferien, bliver hvor mange penge, der skal bruges på det, og hvor pengene skal komme fra.

Teknologirådets ekspertgruppe peger på to poser med penge, som kan finansiere hele gildet, hvis ellers politikerne vil åbne for dem. Danske virksomheder betaler hvert år tilsammen en afgift på 500 millioner kroner til staten for at have den obligatoriske arbejdsskadeforsikring for deres medarbejdere.

- Der opkræves en afgift på arbejdsmiljøområdet, som ikke bliver brugt på forebyggelse. Det synes vi er ret absurd, når problemerne har det store omfang, det har, siger Peter Hasle.

Derfor foreslår ekspertgruppen, at de 500 millioner kroner øremærkes til en forstærket arbejdsmiljøindsats. Den anden pose med penge ligger i Fonden for Forebyggelse og Fastholdelse.

Den blev oprettet i 2006, da politikerne besluttede at hæve pensionsalderen. Men i 2015 lukkede den daværende VK-regering for, at man kunne søge penge fra puljen. Derfor ligger der nu 1,2 milliarder kroner og samler støv.

- Vi foreslår at bruge pengene på det, der oprindeligt var meningen med puljen. Specielt til at udvikle teknologiske løsninger til de hårdest belastede brancher, siger Peter Hasle.

Arbejdsmiljøet er nedprioriteret

Forslagene om at finansiere forbedringen af arbejdsmiljøet med de to puljer penge, der allerede eksisterer, falder i god jord hos LO.

- Arbejdsmiljøet skriger på flere midler, og de penge, som det koster, findes allerede i systemet. Det er en katastrofe, at Forebyggelsesfondens penge bare står på en konto i Beskæftigelsesministeriet uden at blive brugt, siger Morten Skov.

Han mener heller ikke, at det er rimeligt, at de 500 millioner kroner fra arbejdsskadeafgiften bliver brugt på alt muligt andet end arbejdsmiljø.

- Det er jo nok nogle penge, som politikerne havde regnet med at bruge på noget andet, men så må de jo finde de penge et andet sted. Arbejdsmiljøet er desværre blevet nedprioriteret politisk og økonomisk de seneste år. Nu er det på tide, at politikerne sætter handling bag ordene og ikke kun bruger arbejdsmiljøet i skåltaler, men også leverer politiske resultater, siger han.

De samlede bevillinger til arbejdsmiljøet er faldet med 20 procent fra 2007 til 2016, viser en opgørelse fra Beskæftigelsesministeriet.

Teknologirådets ekspertgruppe

Teknologirådet nedsatte i foråret 2017 en uafhængig arbejdsgruppe, som torsdag præsenterer 12 politiske anbefalinger til at styrke den danske arbedjdsmiljøindsats set i lyset af den stigende pensionsalder. Ekspertgruppen består af:

Kaare Christensen, professor på Syddansk Universitet

Peter Hasle, professor på Aalborg Universitet

Andreas Holtermann, professor på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

Jens Jensen, CEO i Working Environment Consulting, tidligere direktør i Arbejdstilsynet

Flemming Pedersen, direktør i TeamArbejdsliv

Eksperterne repræsenterer sig selv og ikke deres organisationer.

øl
Nyheder

Vi holder mund om alkoholproblemer: Stadig tabu i 2026

torsk
Nyheder

Fem sårbare rev kan få nyt fiskeriforbud

efterlyst
Krimi

Skud mod bolig: Har du set denne mand?

Linnea Lind
Nyheder

Dansk tjener sikrer bronze ved stort verdensmesterskab

elever til eksamen
Nyheder

Ny eksamensform mindsker forskel på elevernes karakterer

oversvømmelse
Nyheder

Tre ud af fire mærker klimaforandringer tæt på

øl
Nyheder

De færreste danskere kender denne risiko ved alkohol

heidi nielsen på fjeldet
Livsstil

Flere danskere søger mod Grønland for livskvaliteten

Ønskeskyen
Livsstil

Det er tidligt men... her er årets julegaver

okse
Dyreliv

40 kæmpeokser er ankommet til Danmark

Halloween græskar
Underholdning

Halloween nærmer sig: Det her kan du få styr på allerede nu

lejerne
Nyheder

Lejere fik 73.000 kroner tilbage efter gebyrer

dansk politi
Krimi

Kasket røg af- så måtte politiet rykke ud

FBI
Krimi

Hackere hævder FBI-brud: Reuters har tjekket data

dansk politi
Krimi

Overfaldt kvinde: Viklede hundesnore om hendes hals

Græskar i Tivoli med Pjerrot og vinderen
Underholdning

Over ét ton græskar: Nu jagtes rekorden

bus
Nyheder

Selvkørende busser kan give flere afgange i Midtjylland

sæl
Nyheder

Museum får kæmpe forvandling for 160 millioner

børnehave børn
Nyheder

Alarmerende: 600 stuer er helt uden faste pædagoger

Toptrænede bodybuildingatleter indtog også MCH Herning Kongrescenter i 2025
Sport

Musklerne indtager Herning: Masser af atleter på scenen

dansk politi
Krimi

Viftede med langemand til politiet: Så blev han sigtet

Peter Ingemann med datteren Marie Ingemann Rasmussen
Kendte

Peter Ingemanns datter følger nu i fars fodspor

Heino Kegel
Nyheder

Politiforbundet roser milliardløft: Flere politifolk skal uddannes

Martin Lidegaard
Nyheder

1,3 millioner farlige varer fjernet fra platform

Kvinde ukendt
Film og TV

Dansk storfilm skal kæmpe om en Oscar

Christina
Nyheder

Christina skulle genoptræne: Nu er alt ændret

Psykiatrifondens direktør Marianne Skjold.
Nyheder

Psykiatrifonden jubler over milliardplan, men advarer

Højesteret
Krimi

Dræbte ung jura-studerende: Straffen på 12 år står fast

 Sundhedsminister Ida Auken, Mads Duedahl, formand for Danske Regioner og Peter Rahbæk Juel, formand for KL møder pressen og præsenterer aftalen.
Nyheder

Milliardplan skal få børn hurtigere gennem psykiatrien

streetart
Nyheder

Kom 18 meter ned i Nordhavnstunnelen på søndag

forskerne
Dyreliv

Forskere redder hunde og katte: Nu hædres de med pris

test
Sundhed

Gonorré ligger fortsat højt: Særligt én gruppe skiller sig ud

Headspace Helsingør
Nyheder

1.300 unge har fået hjælp: Nu fejrer headspace

Reimer
Sport

Stem her: Er Brian Riemer den rette mand for Danmark?

ældre
Nyheder

Mamma mia: Italienerne slår os med 11 år

Dronning Mary
Kongelige

Kongelig tagfat på Østerbro

Mand ved PC
Nyheder

Alderen spænder ben for hver tredje ledige senior

dansk politi
Krimi

Tre sigtet efter brande i Næstved: To anholdt få timer senere

Fodbold kamp
Krimi

Vold under VM: Nu skal 31-årig i retten

el
Nyheder

Strømmen bliver markant dyrere om aftenen fra 1. oktober

Leopardunge med mor
Dyreliv

Se videoen: Ekstremt sjælden leopardunge født i ZOO

Michael Tilsted
Nyheder

Kæde fjerner momsen på frugt og grønt de næste 10 søndage

Hacker
Krimi

Advarsel: Falsk AI-robot kan tømme din konto for krypto

FE og Buus
Nyheder

Truslen hæves: Rusland kan ramme Danmark med destruktive cyberangreb

Den skallede Kok
Kendte

Hva’ba? blev hverdag for Den Skaldede Kok

Landmanden
Nyheder

Europas bedste økolog bor på Fyn

dårlige tænder
Nyheder

Disse grupper kan få gratis tandpleje fra 2027

Nicolai Wammen
Nyheder

Social dumping: Regning på over 500 millioner

dansk politi
Krimi

Tyve går målrettet efter dyre biler: 23 anmeldelser siden weekenden

Martin Buch Thorborg
Iværksætteri

Martin Thorborg glæder sig: Flere danskere tager springet som iværksætter

Soeren Le Schmidt
Kendte

Kendt fra Forræder: Nu skal han designe tøj til Netto, føtex og Bilka

ulve og hvalpe
Nyheder

Ulvene trives: Sætter ny hvalperekord i Danmark

dansk politi
Krimi

Skud gennem hoveddør: Politiet søger vidner

Retten i Viborg
Krimi

Mistænkt hentet hjem fra Rumænien: Skal for retten i Viborg i dag

Frivillig pris
Nyheder

Kender du en ildsjæl? Nu kan du indstille til stor idrætspris

Kænguru
Nyheder

Politi advarer bilister: Kænguru spottet ved landevej i Give

hånd på ældres hånd
Nyheder

Sårbare borgere får fast kontaktperson i hjemmeplejen

udeservering
Nyheder

Tre storbyer gør det billigere at sætte borde og stole på gaden

Benzinbil
Biler

Færre fossilbiler: Nu krydser Danmark markant grænse

skimmelsvamp
Nyheder

Vådere vejr øger risikoen for fugt: Seks råd til boligen

Træ
Nyheder

Tusindvis af danskere får brev: Tjek dine træer langs jernbanen

Monika Rubin
Nyheder

Regeringen river handicap-aftale op: Vil flytte ansvaret til regionerne

Familien på ferie
Rejser

Familie fik gratis ferie uden mobiler: En helt fantastisk oplevelse

politi dansk
Krimi

Politiet advarer efter drabssag: Del ikke disse videoer

Trump mette frederiksen og Jens-Frederik Nielsen underskriver aftalen
Nyheder

Grønland, Danmark og USA: Nu kan du se hele aftalen her

Raske Penge
Underholdning

Nyt musiksted åbner med gratis festival og over 15 artister

Parkeringskælder
Biler

Ny parkeringsløsning i København: Bommen åbner automatisk

huset
Nyheder

Tidligere medieboss købte bolig for 5 millioner: Nu vil han have 12,5

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt i stor sag: 20 millioner kroner beslaglagt

dansk politi
Krimi

Kynisk tricktyv: Bad om hjælp og snød ældre kvinde for guldsmykker

Kunstværket
Nyheder

Kendt kunstværk står uden ejer: Nu kan det blive fjernet

mobiler
Nyheder

Har du gamle telefoner i skuffen? De kan udgøre en brandrisiko

AGF fans
Krimi

Tre unge stoppet før AGF-kamp: Nødblus skjult i udhulede sko

Ida Auken
Nyheder

Senfølger efter kræft: Nu skal hjælpen være lettere at finde

Dk rundt
Sport

TV 2 sikrer stort dansk cykelløb de næste fire år

Tesla
Biler

Dansk bilmilepæl: Nu er hver syvende elbil en Tesla

lyset sættes op
Sport

Brøndby Stadion skærer kraftigt ned på strømmen

Claus Holm
Nyheder

Hotdogs og hjertesundhed mødes på Højbro Plads med Claus Holm

guldskatten
Underholdning

Gik en tur og fandt vikingeguld: Nu kan skatten ses på Nationalmuseet