Administration 

PETs hemmelige agent var bange for at blive afsløret

Agentvirksomhed · For to år siden var 33-årige Lars blot endnu en jurastuderende. Så sendte han en e-mail til Politiets Efterretningstjeneste. Nu er han politiets vigtigste vidne i terrorsagen fra Vollsmose og er blevet afhørt som hemmelig agent.

• Ville de virkelig begå terror i Danmark 

Hans liv er truet.

Hans ansigt må kun ses af nævningene, dommerne, de fire tiltalte mænd, deres tolke og forsvarere og to mænd fra Rejseholdet. Hans stemme i højttalerne er blød og lys.

33-årige Lars lever under politiets vidnebeskyttelsesprogram. Det er under massiv sikkerhed med betjentene på hustagene, at han i de seneste dage er blevet afhørt som det vigtigste vidne i Vollsmose-sagen i Østre Landsret.

Her har han fortalt, at han var konstant angst for at blive afsløret af de terrormistænkte, som han infiltrerede i en moske i Vollsmose.

Fra studerende til agent

For to år siden var Lars blot endnu en jurastuderende på SU på Syddansk Universitet i Odense. Her hører han nogle ting, som får ham til at kontakte Politiets Efterretningstjeneste. Den 16. december 2005 sender han sin første mail:

»Jeg er konverteret til islam for at gifte mig med min indonesisiske kone, men troende har jeg aldrig været. Jeg er virkelig rystet over udtalelser, som jeg har hørt i en muslimsk studentergruppe på SDU (Odense Universitet). Der er trods alt et voldsomt had til de danske myndigheder, støtte til oprørerne i Irak og al Zarqawis linie. Jeg kommer til at få flere oplysninger i fremtiden. Er det noget, I gerne vil høre om?«

Det vil PET gerne. Lars kører til København for at fortælle, hvad han har hørt. og kontaktpersonen i PET lytter til ham og giver ham til sidst en 50"er til et taletidskort. De laver ingen aftale, men Lars kan ringe, hvis han hører mere.

Blev venner med tiltalt

Da han begynder at komme i en moske på Ørbækvej, bruger Lars sit muslimske navn Yussuf. Han vil gerne lære mere om sin kones religion, men føler ikke, at de andre i moskeen taler til ham. Til bønnen står han alene.

»Jeg følte mig meget isoleret. Det var ikke behageligt,« har han forklaret i retten.

Lars møder dog en, der er ligesom ham selv, en dansk konvertit. De to danskere bliver hurtigt gode venner. Lars lærer de muslimske ritualer af AA, som også introducerer ham for de andre i moskeen og inviterer Lars hjem.

Da Lars spørges i retten om, hvordan han havde det med at lyve for AA, som sidder få meter fra ham på anklagebænken, svarer han:

»Ikke godt. Men han vidste jo de samme ting. Han kunne have gået til PET ligesom mig.«

Lars opdager dog hurtigt, AA er en psykisk sårbar person. Som dansk konvertit føler AA, at han ligger i bunden af moskeens hierarki, og at hans ord ikke har vægt. Han forstår ikke arabisk, og han føler sig grint af, fordi han lider af social angst.

Selv om han er dansk, taler AA med en dialekt, der muligvis stammer fra hans arabiske omgivelser. I retten kan han ikke udtale kolber, det laboratorieudstyr, han skulle have skaffet til gruppen. Han siger kobler.

Lars brugt som skaffer

Første gang Lars bruger sit taletidskort og ringer til kontaktpersonen i PET, er da der samles penge ind til Hamas og Hizbollah i moskeen. Han hører desuden folk rose Osama bin Laden og opfordre til voldelig jihad. Der kan dog gå flere uger imellem hans opkald.

I moskeen lærer han de tre andre tiltalte at kende: Den nu 19-årige palæstinensiske RD, som taler godt dansk, den 32-årige palæstinenser MZ, som kun hilser høfligt, og den 22-årige iraker AK, som praler med, at han har været i Irak for at bekæmpe amerikanske soldater. Det er først, da irakeren sender en seddel rundt i moskeen med navne på gødningsstoffer, at PET hverver Lars til aktivt agentarbejde. Han får en ny bil med aflytningsudstyr. Han får en bærbar computer, hvorfra han sender meddelelser på internettet igennem en TDC-postkasse. Han får også en ny mobiltelefon og tilladelse til at købe gødningen, som mistænkes for at skulle bruges til en bombe.

Irakeren bruger tilsyneladende Lars til at skaffe ting. Da han afleverer gødningen til irakeren, sender han ham tilbage for at finde gødning med et højere nitratindhold, så det kan bruges i en bombe.

Lars taler nu oftere med PET, somme tider flere gange om dagen. Han får sorte penge i en kuvert for sit arbejde. Beløbene svinger mellem 1.000 og 7.000 kroner ad gangen, i alt 54.000 kroner.

Hans tætte kontakt til irakeren bringer ham dog også i risiko. Den danske konvertit AA advarer ham om at passe på. Måske vil irakeren skaffe sig af med ham, »når hans rolle som skaffer er blevet overflødig.«

Vold med skruetrækker

Kort efter går det galt. Lars bliver overfaldet og stukket i låret af irakerens lillebror, der råber: »Er det dig, der har stukket min storebror?«

Irakeren har fået et såkaldt præventivt besøg af to PET-betjente, som vil vide, om han er rabiat. Nu mistænker irakeren Lars for at have stukket ham til politiet. Lars trækker dog skruetrækkeren ud af låret og kaster den dramatisk hen til irakeren.

»Hvis du virkelig tror det, så må du selv stikke mig,« siger Lars. Irakeren bliver tavs. Så svarer han: »Det tror jeg ikke.« Lars er dog blevet så bange, at han mest har lyst til at stoppe, men PET overtaler ham til at blive. De har brug for ham nu.

Opslidende opløb

Lars får det særligt hårdt i august, måneden inden gruppen anholdes. Han tilbringer efterhånden så mange aftener med de mistænkte, at hans kone er bange for, at han har en elskerinde. PET må indkalde til et møde for at berolige hende.

Lars er dog lige så bange for, at PET pludselig vil lade ham i stikken, når han har allermest brug for beskyttelse. Han kontakter en advokat, beder PET om en skriftlig kontrakt og lægger planer om at gå til Ekstra Bladet, hvis PET skulle nægte al kendskab til ham. Samtidig begynder han at blive holdt på afstand af både irakeren og den danske konvertit.

Til sidste mister Lars sin daglige kontakt til mændene. PET frygter, at et formodet terrorangreb nu er så tæt på, at politiet vælger at storme flere adresser i Odense den 5. september 2005. Til PETs store overraskelse finder man 50 gram TATP hos den reserverede MZ. Ni personer anholdes. Og Lars er forsvundet fra moskeen igen. Lige så pludseligt som han kom.

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen