Administration 

OVERBLIK: Milena Penkowas storhed og fald

Foto: Andreas Beck/Scanpix
Den tidligere hjerneforsker Milena Penkowa er torsdag ved Østre Landsret frifundet for anklager om groft dokumentfalsk. (Foto: Foto: Andreas Beck/Scanpix)

Milena Penkowa havde stjerneforskerstatus. Siden blev hun dømt for underslæb og dokumentfalsk.

Milena Penkowa blev i september 2015 af Københavns Byret fundet skyldig i groft dokumentfalsk mod Københavns Universitet.

Torsdag har Østre Landsret imidlertid frifundet hjerneforskeren i sagen med henvisning til, at den er forældet. Dermed er der sat et foreløbigt punktum i et årelangt retsdrama om falske dokumenter relateret til forsøg med rotter.

Sagen er ikke den eneste kamp, som Penkowa har været igennem. Her kan du få et overblik over striben af sager mod den tidligere hjerneforsker.

* Marts 2010:

Milena Penkowa bliver suspenderet fra sit professorat på Københavns Universitet (KU).

Det sker, efter at hun bliver tiltalt for underslæb for 27.000 kroner, dokumentfalsk og falsk anklage ved at skyde skylden for bedraget på en af sine studerende. Hun idømmes senere tre måneders betinget fængsel.

* Oktober 2010:

Penkowa bliver mistænkt for fusk med sine forskningsresultater, efter at to studerende når det stik modsatte resultat end hjerneforskeren, da de laver samme undersøgelse som hende. Sagen indberettes til KU's ledelse.

* November 2010:

Milena Penkowa bliver fyret. Samtidig kommer det frem, at hun har brugt mellem to og tre millioner kroner af sin rekordstore bevilling fra IMK Almene Fond til private formål som advokatregninger, tøj, rejser og middage.

Penkowa tilbagebetaler 276.000 kroner af sin bevilling, mens Københavns Universitet betaler 2,1 millioner kroner tilbage til fonden.

* Februar 2011:

Weekendavisen skriver, at Penkowa har begået dokumentfalsk for at dække over ikke-eksisterende rotteforsøg og har løjet sin mor og søster døde.

* Marts 2011:

Københavns Politi foretager ransagning på Penkowas tidligere laboratorium og sigter hende for bedrageri og dokumentfalsk i forbindelse med en række påståede dyreforsøg i Spanien i 2003.

* Marts 2011:

Kammeradvokaten slår fast, at rektor på Københavns Universitet Ralf Hemmingsen begik en fejl, da han skulle tjekke Penkowas rotteforsøg i Spanien fra 2003. Universitetets bestyrelse konkluderer dog, at det ikke skal have konsekvenser for rektor.

Kammeradvokaten kritiserer også, at KU tillod, at Penkowa i 2008 indstillede sig selv til Videnskabsministeriets EliteForsk-pris, som hun blev tildelt året efter.

* Maj 2011:

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) tager EliteForsk-prisen fra Milena Penkowa efter indstilling fra Københavns Universitet.

* August 2012:

Et uafhængigt internationalt forskerpanel finder klare tegn på snyd i yderligere 15 af Penkowas videnskabelige artikler i perioden fra 2000 til 2005, mens hun fik sin ph.d., og inden hun fik sin doktorgrad.

Allerede tilbage i den periode blev der sået tvivl om hendes forskning, da et bedømmelsesudvalg fandt det usandsynligt, at hun havde udført forsøg på 1000 rotter under de omstændigheder, hun beskrev i sin disputats.

Bedømmelsesudvalget blev dog underkendt, da daværende dekan på fakultetet og nuværende rektor Ralf Hemmingsen fik en "second opinion" på disputatsen, og Penkowa fik sin doktorgrad i 2006 - dog uden at rotteforsøgene var en del af disputatsen.

* August 2012:

På baggrund af det internationale forskerpanels undersøgelse videresender KU konklusionerne til Udvalgene vedrørende Videnskabelig Uredelighed (UVVU) og ser på muligheden for at fratage Penkowa hendes doktorgrad og ph.d.

* August 2012:

UVVU - der i Danmark har kompetencen til at afgøre, om en forsker er uredelig - afgør i de to første af flere sager, at hun har fusket og er videnskabeligt uredelig i begge sager.

Den ene sag drejer sig om tællinger af immunhistokemisk farvede celler i snit af lymfeknuder, den anden sag drejer sig om, at ikke alle af de i en videnskabelig artikel beskrevne mus kunne have eksisteret.

* November 2012:

Professor Elisabeth Bock fra KU indklager Penkowa for UVVU i ny sag, som drejer sig om 15 artikler. Klagen vedrører hovedsageligt rotteforsøg.

* Maj 2013:

Københavns Politi opgiver at rejse sag mod Milena Penkowa for dokumentfalsk i forlængelse af rotteforsøgene. Københavns Universitet klager til statsadvokaten over afgørelsen.

* Juni 2013:

Retten på Frederiksberg frifinder Weekendavisen-journalist Poul Pilgaard Johnsen i injuriesag anlagt af Penkowa. Hun dømmes til at betale sagsomkostninger på 65.000 kroner. Hun anker ikke til landsretten.

* Juli 2013:

Statsadvokaten beordrer Københavns Politi til at genoptage sagen om dokumentfalsk mod Penkowa.

* November 2014:

Anklagemyndigheden ved Københavns Politi rejser tiltale for dokumentfalsk mod Milena Penkowa. Hun anklages for at have forfalsket dokumentation for, at der skulle være foretaget en række rotteforsøg i Spanien.

* Juni 2015:

UVVU med landsdommer Anne Thalbitzer i spidsen slår fast, at Penkowa ikke har udvist videnskabelig uredelighed i forbindelse med rotteforsøgene i sagen, som blev rejst af Elisabeth Bock.

* September 2015:

Københavns Byret idømmer Milena Penkowa ni måneders betinget fængsel i dokumentfalsksagen. Penkowa anker dommen til Østre Landsret.

* August 2016:

Østre Landsret indleder ankesagen mod Milena Penkowa, som forlanger frifindelse.

* September 2016:

Østre Landsret frifinder Milena Penkowa for anklagen om groft dokumentfalsk. Tre dommere mener, at hun er skyldig, og tre dommere er uenige heri. Stemmeligheden falder ud til Penkowas fordel.

Landsdommerne er dog enige om, at Penkowa er skyld i dokumentfalsk. Men fordi der ifølge afgørelsen ikke er tale om et groft tilfælde, er sagen forældet.

/ritzau/

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen