Modellen og tv-kendissen m.m. Oliver Bjerrehuus skal til lommerne.
I Sø- og Handelsretten er han blevet idømt konkurskarantæne, og skal betale 105.000 kroner i sagsomkostninger.
Det skriver Ekstra Bladet.
Oliver Bjerrehuus sad på anklagebænken i forbindelse med firmaet Tanookis konkurs.
Han har tidligere fortalt til pressen, at det kom bag på ham, at var indsat som direktør i det krakkede firma.
Han mener bestemt, at han kun var ansat til at lave podcasts.
Den forklaring købte Sø- og Handelsretten tilsyneladende ikke. Retten lyttede mere til Anklagemyndighedens påstand om, at Oliver Bjerrehuus havde haft et formelt ansvar som ledelsesmedlem og derfor burde pålægges konkurskarantæne, som fremover vil forhindre ham i at deltage i ledelsen af virksomheder i en årrække.
Oliver Bjerrehuus blev idømt to års karantæne.
En konkurskarantæne indebærer, at personen i en periode ikke må deltage i ledelsen af en erhvervsvirksomhed, uden at man hæfter personligt. Man behøver ikke have gjort noget ulovligt for at få konkurskarantæne.
Tanooki efterlod ifølge Ekstra Bladet kreditorerne med et tab på 1,2 millioner kroner.
Ud over Oliver Bjerrehuus var også tv-værten og tv-produceren Thomas Bense en del af sagen. Han blev sammen med to andre frifundet, mens en fjerde blev idømt konkurskarantæne i to år.