En ny undersøgelse fra Varefakta viser, at 77 procent af dem, der køber halloween-sminke til børn, er bekymrede for uønsket kemi.
Alligevel læser 41 procent sjældent eller aldrig ingredienslisten.
Mange danskere tror desuden, at myndighederne kontrollerer produkterne, inden de kommer på markedet.
Halloween nærmer sig, og snart skal børn over hele landet males som hekse, vampyrer og monstre, men når ansigtsmalingen og kostumerne ryger i indkøbskurven, er der noget, mange forældre overser.
En ny måling fra Varefakta viser, at 41 procent af dem, der køber ansigtsmaling eller sminke til børn, sjældent eller aldrig læser ingredienslisten. Det sker, selv om 77 procent af køberne er meget eller ret bekymrede for uønsket kemi i produkterne, og det er ikke kun ingredienserne, der skaber problemer.
Hver tredje misforstår ansvaret
Hele 34 procent af danskerne tror, at EU eller en offentlig myndighed har hovedansvaret for, at produkter til børn overholder reglerne, men myndighederne kontrollerer ikke systematisk produkterne, før de kommer på markedet.
Ansvaret ligger først og fremmest hos virksomhederne, herunder producenter, importører og forhandlere.
- Det er bekymrende, at så mange forbrugere fejlagtigt tror, at myndighederne har kontrolleret produkterne, før de kommer til salg. Det har de ikke, siger Signe Frese, CEO i Varefakta.
Hun opfordrer især forbrugerne til at være opmærksomme, når de handler direkte hos sælgere uden for EU. En undersøgelse fra Miljøstyrelsen, offentliggjort i oktober, viste nemlig ulovlig kemi i mere end hvert fjerde testede børneprodukt fra store onlinemarkedspladser uden for EU.
Mange vasker heller ikke kostumerne
Det er ikke kun halloween-sminken, der bliver overset. Blandt dem, der køber nye kostumer og udklædning, vasker 44 procent sjældent eller aldrig tøjet inden første brug. Samtidig har hver fjerde børnefamilie inden for det seneste år købt udklædning, sminke eller festprodukter direkte fra webshops eller handelsplatforme uden for EU.
Varefakta anbefaler derfor, at forældre læser ingredienslisten, vælger sminke med indholdsdeklaration og vasker nye kostumer, før børnene tager dem på.
- Det er positivt, at forældrene er opmærksomme på uønsket kemi, men bekymringen skal omsættes til handling, siger Signe Frese.