Administration 

Nordpolen - stedet stormagterne vil have fingrene i

Det Arktiske Ocean omkring Nordpolen er måske spækket med olie og naturgas for mange milliarder kroner. Fem lande, inklusiv Danmark, kæmper om at få del i guldgruben

Fem af verdens mest magtfulde mænd går om bord på en båd for at bevæge sig ud i Ilulissat Isfjord i Vestgrønland.

Synet, der venter dem, er helt unikt. Nærmest tronende står de enorme isbjerge side om side og glinser i solen. Nogle er turkise, andre er mere grålige, mens nogle er kridhvide. De fem udenrigs- og viceudenrigsministre fra Danmark/Grønland USA, Rusland, Norge og Canada kigger betaget fra båden. Men det er ikke smukke isbjerge, det handler om. Det er det, der måske ligger langt under det iskolde dyb: Olie.

Olie for milliarder

Verdens allerstørste supermagter kæmper i øjeblikket en kamp om et ingenmandsland. Området er det Arktiske Ocean, der ligger omkring Nordpolen. Ejerne af det sorte guld kan nemlig vente sig indtægter for et svimlende milliardbeløb.

Hvis olieselskaberne og geologerne spår rigtigt, gemmer der sig muligvis 25 procent af verdens kendte oliereserver under det Arktiske Ocean.

Men det er ikke let at fordele så dyrebart et område mellem så magtfulde lande i en tid, hvor verden kæmper mod høje olie- og energipriser. Derfor inviterede udenrigsminister Per Stig Møller (K) til topmøde, der blev afholdt i sidste uge i Grønland, hvor Nyhedsavisen var med.

Her blev landene enige om, at de internationale regler, der allerede eksisterer, skal følges. Regler om, at de arktiske lande skal bevise overfor FN, at deres land hænger sammen med Nordpolens under havets overflade, hvis de vil have en bid af kagen. Og regler om, at det er slut med at gøre krav på dele af oceanet ved at provokere og plante sit flag på havbunden, sådan som russerne gjorde sidste sommer. En handling, der gav bekymring for, om vi var tæt på en væbnet konflikt i kapløbet om Nordpolen.

De nye muligheder for at udnytte olie og naturgas i området er kommet efter, at den globale opvarmning har fået isen til at smelte. Det gør det lettere at få adgang til den formodede olie og naturgas under havbunden. Derfor handlede topmødet også om, at landende skal samarbejde for at passe bedre på miljøet og den oprindelige befolkning i Arktis.

Isen smelter

Med til isfjorden hører også en trist kendsgerning. For det er lige her, at klimaforandringerne viser sit ansigt. Det er herfra, at isbjerge bliver presset ud i Diskobugten meget hurtigere end tidligere på grund af den globale opvarmning.

Det er derfor ikke alle, der mener, at det er fornuftigt at udvinde olie i området og tjene milliarder. Blandt andre Greenpeace, der vil have kyststaterne til at lade olien helt være, hvis den findes. For ved at udvinde olie og lade verdens befolkning bruge løs af den, bliver klimaforandringerne blot endnu værre, mener organisationen.

»Landene bruger ikke deres sunde fornuft. Det er jo de samme fossile brændstoffer, som er skyld i klimaændringerne,« siger den internationale talsmand for Greenpeace, Mike Townsley, til den britiske avis The Guardian.

Han mener, at landene bør frede området, ligesom på Sydpolen, hvor olieboring er forbudt af hensyn til miljøet.

Fredning er tabu

Sidste år sagde udenrigsminister Per Stig Møller også, at en midlertidig fredning af Arktis formentlig ville være på topmødets dagsorden. Men sådan blev det altså ikke.

»Det er no go. Der er ikke nogen af kyststaterne eller de fastboende inuitter, der synes, at det er en god idé. For hvis det virkelig viser sig, at klimaændringerne giver nogle økonomiske muligheder, de ikke havde før, vil de ikke se de muligheder forsvinde for dem,« siger han og tilføjer, at Grønlænderne med god ret ville kunne kræve, at Danmark så stoppede med at udvinde olie i Nordsøen.

DF: Danmark bliver snydt

Hvis der er naturgas og olie under det Arktiske Ocean, vil den del, der tilfalder Danmark/Grønland alene gå til Grønland. Det eneste Danmark vil få ud af det er, at vi så sparer det årlige bloktilskud på knap fire milliarder kroner, som vi ikke længere skal give til nordboerne. Men det vil Dansk Folkeparti ikke være med til.

»Så længe vi har et rigsfællesskab, og Grønland ikke er en selvstændig nation, skal indtægterne fra olieressourcerne fordeles lige mellem Danmark og Grønland,« mener partiets udenrigsordfører Søren Espersen.

Det synspunkt er der dog ingen af de andre partier, der deler.

Olie til 43 år

Mens Danmark/Grønland, Rusland, USA, Norge og Canada har sat geologer i sving med at samle data, der kan bevise, at de har ret til en bid af det Arktiske Ocean, mindskes olieressourcerne. Et skøn er, at der vil være olie 43 år ud i fremtiden, hvis forbruget er det samme, og der ikke bliver fundet nye oliekilder. Det fortæller nationaløkonom ved Handelshøjskolen, Aarhus Universitet, Christian Bjørnskov

»Fundene af olie vil være afgørende for, hvor meget olien kommer til at koste. Jo mere olie der er, jo billigere bliver den. Men hvis det viser sig, at der ikke er olie på Nordpolen, vil det ikke have den store betydning. Så vil man automatisk vende sig mod alternativer som biobrændsel, brint og atomkraft,« siger han.

faktaboks

EU flag
Nyheder

Danmark slår resten af EU: Ledige kommer hurtigst i job

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter