Administration 

Løkkes tro væbner er Danmarks mest ukendte minister

Man siger godt nok, at politik er showbusiness for grimme mennesker, men jeg er ikke i politik for at være i medierne hele tiden men for at gøre en forskel og levere resultater til gavn for Danmark, siger Lars Christian Lilleholt (V). (Foto: Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Scanpix/arkiv)

Venstres energi-og klimaminister Lars Christian Lilleholt er den mest ukendte minister i befolkningen. Det betyder ikke noget for mit ministerarbejde, mener han.

Seks ud af ti danskere ved ikke, at Lars Christian Lilleholt (V) er klima- og energiminister.

Dermed indtager han den ærgerlige førsteplads som Danmarks suverænt mest ukendte minister i regeringen.

Det viser en undersøgelse foretaget af Analyse Danmark for Avisen.dk og Ugebrevet A4 blandt 1.087 repræsentativt udvalgte personer.

Et flertal af danskerne ved faktisk slet ikke, hvad 11 ud af regeringens 22 ministre har som ministerområde.

Og mens 61 procent af danskerne ikke kan placere Lars Christian Lilleholt i et ministerium, ser det også sort ud for undervisningsminister Merete Riisager (LA) og udviklingsminister Ulla Tørnæs (V). Henholdsvis 60 og 59 procent af danskerne kender ikke deres ansvarsområder.

I den anden ende af skalaen er top tre over de mest kendte ministre i regeringen statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), udlændinge-og integrationsminister Inger Støjberg (V) og ældre-minister Thyra Frank (LA).

Lars Christian Lilleholt opfatter ikke selv målingen som negativ for hans arbejde som minister.

 - Jeg passer mit arbejde som minister og forsøger at skabe resultater hver dag. Det er mit fokus, skriver han i en mail til Avisen.dk.

Den højeste minister med det længste navn

Lars Christian Lilleholt (V) synes det er tankevækkende, at et flertal ikke ved, hvilket område 11 ud af 22 ministre er ansvarlige for.

- At jeg så kommer ud på toppen af den undersøgelse er nok lidt tilfældigt og marginalernes spil, men det kan jo være, at flere vil kende mig nu, hvor jeg får lidt omtale her, skriver han i en mail til Avisen.dk.

Han påpeger, at han som regeringens højeste minister på 203 cm. også er blevet udstyret med den længste titel som energi-, forsynings- og klimaminister.

- Det tog mig selv en rum tid at sige titlen i den rigtige rækkefølge og huske alle tre områder, så jeg forstår godt, hvis de adspurgte i undersøgelsen også har lidt svært ved at hitte rede i det, skriver han.

Nær ven af Løkke

Carsten Hansen er tidligere socialdemokratisk gruppeformand og minister og nu senior advisor i public affairs i bureauet Rud Pedersen.

Ifølge ham er Lilleholt måske en af de lidt grå politisk set, men han er en knalddygtig fagpolitker og nede i noget meget kompliceret stof, der er kendetegnet ved lange forhandlinger og mange udlandsrejser.

- Og så er han meget loyal over for regeringen og en god ven af Løkke. Jeg er ikke i tvivl om, at det betyder noget for hans muligheder for at få ting igennem i økonomiudvalget, siger han.

Lars Christian Lilleholt og Lars Løkke Rasmussen kender hinanden tilbage fra Venstres Ungdom (VU) , hvor de var formand og næstformand og blev gode venner.

Samtidig mener flere, at han er en af de få Løkke-støtter i Venstre, der ikke blev degraderet, da der skulle være plads til Konservative og Liberal Alliance i regeringen. 

Lars Christian Lilleholt mener selv, at det tager tid at nå bredere ud i befolkningen.

- Man siger godt nok, at politik er showbusiness for grimme mennesker, men jeg er ikke i politik for at være i medierne hele tiden men for at gøre en forskel og levere resultater til gavn for Danmark, skriver han. 

 - Jeg har den grundlæggende filosofi i mit politiske arbejde, at det er det lange seje træk, der lønner sig. Sådan er det også her, når det gælder om at nå ud til alle danskerne. Det tager tid, så det stresser jeg ikke over.

Vi følger ikke med

Men er det vigtigt, at vi kender til vores ministres arbejdsområder? Valgforsker ved Aarhus Universitet, professor Rune Slothuus, mener, at man både kan se glasset som halvt fyldt eller halvt tomt.

- Er man optimistisk, ser de fleste af vælgerne ud til at vide, hvem de centrale ministre er, nemlig statsministeren, justitsministeren og finansministeren. Men der er også grund til at være kritisk og bekymret. For når så stor en del af befolkningen ikke kender til ministrenes arbejdsområder, er det også et udtryk for, at man ikke følger med i politik til hverdag og ikke ved, hvem der træffer beslutningerne, siger han.  

Ifølge Carsten Hansen betyder det noget for ens virke og omdømme, om man er bredt kendt i befolkningen, men det er mest i forhold til en ministers videre politiske liv.

- Når man skal besætte nye poster, betyder det noget, om man er slået igennem eller ej og har markeret sig, siger han.

Du kan være branduheldig

Derfor gælder det om at være god til at tage de nære og brede debatter, hvor man kan. Værdipolitikken er lige nu ekstremt højt profileret, mens nogle ministerområder er bundet op af en masse forlig, hvor det er svært at tage nye initiativer, fortæller Carsten Hansen.

- Du kan være branduheldig at rende ind i et område, hvor der ikke skal ske noget som helst. Så må du finde nogle små sager og en motorvejsbro hist og pist at profilere dig på. Jeg vil tro, at det er 60 procent området og 40 procent personen, der afgør kendskabet. Man er også meget bundet af, at man kun må tale om sit eget ministerområde, og så er man dybt afhængig af, hvad pressen interesserer sig for, siger han.

 

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat