Administration 

Kommune tvinger syge Bettina i jobprøvning

- Jeg føler mig fanget mellem ikke at kunne arbejde og ikke få den hjælp, jeg har brug for. De ser ikke det hele menneske. De kigger ikke på mig og ser, at jeg bare ikke er i stand til at arbejde, siger Bettina Bundgaard. (Foto: Foto: Privat )

Selvom Bettina Bundgaard har lægeerklæringen på, at hun er for syg til at arbejde, bliver hun fastholdt i at skulle jobprøves og aktiveres. Hun føler sig socialt udsat og svigtet af samfundet.

42-årige Bettina Bundgaard fra København har en personlighedsforstyrrelse og er for syg til at arbejde.

Det fastlår hendes psykiater, der i en lægeerklæring har erklæret hende uegnet til at arbejde. 

Men jobcentret i Københavns Kommune er af en anden mening og vil derfor ikke indstille hende til en førtidspension. I stedet trækkes Bettina Bundgard igennem jobafprøvninger og aktivering.

Og det går ikke bare udover livskvaliteten, men er også med til at forværre den psykiske lidelse, hun kæmper med. Hun føler sig socialt udsat og svigtet. 

Det fortæller hun til Avisen.dk. 

- Det er som om, jobcentret bare ikke vil acceptere, at jeg er syg. De afviser i hvert fald at tage min psykiaters ord for pålydende. Mit indtryk er, at de prøver at trække tiden, så de kan spare penge, siger Bettina Bundgaard. 

Bettina Bundgaard er ikke ene om at føle sig socialt udsat i Danmark. Ti procent af danskerne føler sig i dag socialt udsatte. Det er en stigning fra seks procent i 2015, viser en ny undersøgelse blandt et repræsentativt udsnit af danskerne.

Det er Ugebrevet A4, der i dag skriver om holdningsundersøgelsen, der er lavet af Epinion for Rådet for Social Udsatte. 

Ude af stand til at arbejde 

Selvom Bettina Bundgaard har en lang række uddannelser bag sig, som blandt andet sosu-hjælper, en bachelorgrad i tekstile fag og formidling samt en kandidat i pædagogik, har hun aldrig fundet sig til rette på arbejdsmarkedet. 

Jeg er bange og ked af det. Prøver at gøre bare en rar ting hver dag for at holde det ud.
Bettina Bundgaard, psykisk og socialt udsat

Hun har blandt andet arbejdet som pædagog, tjener, underviser, sosu-hjælper, erhvervskonsulent og handicaphjælper. Men hendes meget stærke følelsesliv og omskiftelige psykiske tilstand gør, at hun tit og ofte bliver overvældet af følelser af stress, angst og depression. Derfor har hun gang på gang måttet sygemelde sig eller opsige arbejdet. 

Hun har fået stillet diagnoserne personlighedsforstyrrelse med borderline-træk samt periodisk depression af moderat grad.

Det fremgår af en lægeerklæring fra Bettina Bundgaards psykiater til jobcentret, som Avisen.dk er i besiddelse af. 

I lægeerklæringen, der er fra oktober 2017, fremgår det, at Bettina Bundgaards tilstand forværres i pressede arbejdssituationer, hvor der ses "et markant impulsivt flugthandlingsmønster, som er helt ødelæggende for Bettina, og som bunder i en overvældende oplevelse af magtesløshed fastlåsthed." 

Psykiater: mulighederne er udtømte

Psykiateren understreger i lægeerklæringen til jobcentret, at:

"Bettinas erhvervsevne i ethvert erhverv er ophævet." 

"Alle behandlingsmuligheder er udtømte."

"Funktionsniveauet kan ikke udvikles yderligere."

 Og at "tilstanden er stationær."

Bettina Bundgaard har for længst erkendt, at hendes psykiske lidelse gør, at hun ikke kan fungere i et arbejde.

Nu ville hun ønske, at jobcentret kom frem til samme erkendelse. Men i stedet bliver hun fastholdt i det jobafklaringsforløb, hun har været i siden maj sidste år. Inden da havde hun været på sygedagpenge i de maksimale 22 uger efter endnu et mislykket forsøg på arbejdsmarkedet.  

Brød sammen i Irma

- Nu gør jobcentret det mod mig, som jeg ikke kan klare. De stiller krav, og de presser mig, selvom de ved, jeg har svært ved at håndtere det. Men jeg gør, hvad de siger, for ellers ryger jeg på kontanthjælp, og så har jeg ikke råd til at blive boende, siger Bettina Bundgaard.

Hun føler, jobcentret har overtaget styringen og nu har magten over hendes liv. 

For nyligt har hun siddet og grædt til en jobsamtale i Irma på foranledning af jobcentret. 

- Jeg havde ikke lyst, men tænkte, at jeg måtte gøre, hvad jobcentret bad mig om. Jeg tog derhen, og vi sad rundt om bordet i frokoststuen. Jeg kunne holde sammen på mig selv, så længe jeg ikke skulle sige noget. Men da uddeleren begyndte at spørge ind til mig, brød jeg sammen. Jeg kunne jo ikke, og jeg måtte gå hulkende derfra, fortæller Bettina Bundgaard. 

Oplevelsen har gjort hende mere modløs og nedtrykt, end hun i forvejen var. Hendes tilværelse består primært i at samle kræfter til at møde op til de obligatoriske møder og aktivering i jobcentret. 

I det hele taget lever Bettina Bundgaard et meget isoleret liv. Hun har sjældent overskud til at gå ud eller have besøg af venner. Der kan gå fem måneder mellem, hun får taget sig sammen til at støvsuge. 

- Jeg er bange og ked af det. Prøver at gøre bare en rar ting hver dag for at holde det ud. Gå i karbad. Eller sidde i den massagestol, jeg har købt på Den Blå Avis. Bare for at berolige mig selv, siger Bettina Bundgaard.

Nej til førtidspension

Jobcentrets mange krav tynger hende psykisk. Hun har bedt om at blive indstillet til en førtidspension, men det har jobcentret afvist. 

De har i stedet bedt hende om at gennemgå endnu en psykiatrisk behandling og udredning, da det er nogle år siden, hun sidst var igennem et behandlingsforløb. Det fremgår af et brev fra den 22. februar i år fra jobcentret til Bettina Bundgaard, som Avisen.dk er i besiddelse af. 

- Jeg føler mig fanget mellem ikke at kunne arbejde og ikke få den hjælp, jeg har brug for. De ser ikke det hele menneske. De kigger ikke på mig og ser, at jeg bare ikke er stand til at arbejde. Hvis jeg kunne arbejde, gjorde jeg det jo. Jeg ville få fred på en førtidspension. Nu går jeg hver dag er og bange for fremtiden, siger hun. 

Frygter hjemløshed

Udsigten til at skulle igennem endnu et langt forløb i psykiatrien har nu kørt hende ud på sammenbruddets rand, fortæller hun. 

- Det nytter jo ikke, for det er jo den samme diagnose som sidst, men den vil de jo ikke engang kigge på. Jeg forstår ikke, hvordan de kan behandle mennesker på denne måde. Det er ikke at hjælpe, men det modsatte. Og der er intet jeg kan gøre.

Bettina Bundgaard fortæller, at hun får det værre af, at jobcentret ikke vil lade hende være i fred, men at hun finder i sig i det, så længe hun udholder det. 

- Derefter er der kun den mulighed at melde mig ud af jobcentersystemet og leve uden indtægt. I starten kan jeg leve af, hvad jeg kan sælge min andelslejlighed for. Derefter er det på gaden. Angsten for det ligger lige under overfladen hele tiden. Derfor føler jeg mig udsat. 

Avisen.dk har fremlagt Bettina Bundgaards sag til Københavns Kommune og har spurgt ind til, hvorfor man i sager som disse ikke følger lægens vurdering, men fortsætter jobprøvning af borgeren. Jobcenterchef i Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen Birgitte Rasmussen svarer i en skriftlig kommentar til Avisen.dk: 

”Vi kan ikke kommentere på enkeltsager, men kan generelt oplyse at det er jobcenterets opgave at vurdere borgernes funktionsevne. Det gøres på baggrund af lægelige udtalelser, afklaringsforløb og virksomhedsforløb, som tager udgangspunkt i den enkelte borgers ressourcer og med hensyn til vedkommendes situation.” 

Bettina Bundgaard har givet samtykke til, Avisen.dk må citere fra lægeerklæringen fra hendes psykiater. 

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren