Administration 

Karkovs top fem: Derfor er bloggere grænseløst irriterende

Kendte
Karkovs top fem: Derfor er bloggere grænseløst irriterende

Kværulanterne er rykket fra Træfpunktet og taxaers bagsæder til status som bloggere og anonyme kommentatorer på verdens største massemedie. Fredelig sameksistens har lange udsigter, men til gengæld forsøger de at redde os fra rumvæsener.

6. Bloggere tror de er i medierne

Dengang bloggere blev kaldt kværulanter, måtte de begrænse deres meninger til frokoststuen, bagsædet af en taxa og Træfpunktet. Men nu har historiens første massemedie for afsendere givet dem mulighed for at ytre sig offentligt.

Desværre tror bloggerne, at det, at deres tanker står på skrift, kan sidestilles med, at nogen har ment, at deres tanker er interessante nok til at bringe. Derfor hører man også ofte bloggere bruge sætninger som i en artikel jeg fik bragt eller som jeg tidligere dokumenterede om deres personlige meninger.

Man kan ofte betragte det paradoks, at bloggere, der ikke sjældent afskyer mediernes undertrykkelse af virkeligheden, samtidig er lidt stolte over at få bragt deres begavede analyser om samfundet.

5. Bloggere tror læserbreve, er artikler

Det smukke ved læserbreve er, at de er udtryk for den enkelte persons mening, som dermed bliver hørt i samfundsdebatten. Det gode ved artikler er, at de er udtryk for den bedst opnåelige objektive sandhed. 

Der findes dybest set to typer af artikler. Den ene artikel forsøger at finde sandheden i virkeligheden, mens den anden type refererer bud på sandheden i virkeligheden.

De fleste artikler falder i sidstnævnte kategori. En politiker udtrykker en holdning eller en videnskabsmand offentliggør en undersøgelse. Artiklen refererer herefter politikeren eller videnskabsmanden. Artiklen tager ikke stilling til, om det er korrekt eller ukorrekt, men handler om, at politikeren eller videnskabsmanden har den eller den holdning eller er kommet frem til det eller det forskningsresultat.

Men fordi bloggere ikke kan skelne artikler fra læserbreve/blogs, tror de, at artikler er læserbreve og dermed udtryk for journalistens mening. Derfor tror bloggere, at deres læserbreve er artikler. da artikler jo, ifølge bloggere, er udtryk for journalistens eller mediets mening. Derfor er deres læserbreve, der er udtryk for bloggerens holdning, ligeledes en artikel, da læserbrevet jo lever op til artiklens kriterier, idet det udtrykker skribentens holdning.

4. Bloggere med en politisk overbevisning ser alt i den optik

Uanset om bloggere er glødende venstrefløjsaktivister eller af den overbevisning at CEPOS er en flok pladderhumanistiske strandvejssocialister, så ser de alt i den optik.

En artikel om forelskede mågers længselsfulde higen efter hinanden handler således med al tydelighed om islamisternes eller økobøndernes alarmerende plan om at overtage verdensherredømmet ved at lyve, snyde og fortie sig ind i det danske demokrati.

Men det er ikke det mest irriterende ved den slags bloggere. Det mest irriterende er, at de tror, at alle andre anskuer verden præcist lige så sort og hvidt som de selv. Derfor bliver enhver, der ytrer sig om mågers længselsfulde higen efter hinanden, stærkt kritiseret for at bringe den slags venstreorienterede eller højreorienterede skandalejournalistik til torvs. 

3. Bloggere er ubehøvlede og sårende

Det er ikke ualmindeligt, at bloggere kommenterer andre menneskers sorg, lemlæstelse og lidelse ud fra ovenstående politiske optik. Derfor kan man ofte læse racistiske eller nedladende kommentarer under artikler, der omhandler drab, død og voldtægt.

Andre menneskers personlige tragedier synes at være underordnet i den slags bloggeres optik. For den slags bloggere er der ingen forskel på at fremme egne politiske holdninger ved at læse ideologi ind i artikler om forelskede måger eller artikler om ødelagte liv efter skolemassakrer i udlandet.

2. Bloggere tror, de har indflydelse

Hist og her i verden har en blogger, der har blogget indenfor sin ekspertise, formået at afsløre ting, som medierne ikke formåede at afsløre. Ofte bygger afsløringerne på indgående viden om et særligt område.

Ikke desto mindre tror mange bloggere, at de er bannerførere i en medierevolution. De rapporterer mere sagligt, mere objektivt, mere nærværende og hurtigere om verdens begivenheder. Samtidig åbner de i deres personlige analyser andres øjne for verdens rette sammenhæng på så elegant og veldokumenteret manér, at man til stadighed forundres over, at man ikke gennemskuede det selv.

1. Bloggere tror, at de befrier verden fra rumvæsener

Mange bloggere er af den overbevisning, at al journalistik bliver styret oppefra. På aviser styrer redaktørerne indholdet, og ejerne styrer redaktørerne. Ofte bliver ejerne styret af de hemmelige topmedlemmer i et verdensomspændende broderskab, der består af rumvæsener, jøder, satans dæmoner, USA og rige mennesker.

Derfor er bloggere frihedskæmpere, der fjerner det fernis af løgn som medierne lægger over virkeligheden. Når bloggere således kan fortælle, at alle muslimer er onde, at folk der stemmer Dansk Folkeparti er hjerteløse racister, og at det er et brud på FN’s menneskerettigheder at forbyde rygning, så viser de os andre en flig af virkeligheden, som det ikke er lykkedes medierne at undertrykke.

Problemet er blot, at det er forkert. Medierne bliver ikke styret af et hemmeligt broderskab, men derimod af en meget gammel bæver, der har taget kontrol over alle journalisters hjerner, og styrer dem til at skabe en falsk virkelighed, der dækker over verdens rette sammenhæng. Nemlig at...

faktaboks

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner

motion på job
Nyheder

85.000 danskere byttede kontorstolen ud med motion

togskinner
Krimi

Drenge på bare 8, 9 og 12 år lagde sten på togskinner

Statens Naturhistoriske Museum
Underholdning

Efter 130 år lukker museet: Sidste chance for besøg

Kræftpatienternes Hus i Nuuk
Nyheder

Grønland åbner sit første hus for kræftpatienter

TV serien med Rasmus Wallbridge
Film og TV

Rasmus Wallbridge troede, han udviklede en spillefilm

Mette Marie Yde, direktør i Danner
Nyheder

Børn udsat for vold risikerer at miste hjælpen

Folk går i gågaden
Nyheder

To grupper står bag størstedelen af de nye job

AI
Nyheder

Bekymring for borgernes rettigheder ved brug af AI

Klubben Boston River
Sport

Ni år og allerede en agent: Er det alt for tidligt?

løbehjul
Krimi

Politiet gav ulovlige bøder til forældre: Nu får de pengene tilbage

hund
Dyreliv

Kræft hos kæledyr: Disse symptomer skal du kende

Hackere
Nyheder

Unge danske hackere jagter EM-guld i Tyskland