Administration 

Politiet gør status efter skud-episode i Nørresundby: Vidner kan fortsat henvende sig

Krimi
politi dansk
Politiets teknikere arbejder i området efter brand og skudepisode. (Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix)

Fredagens skud-episode i Nørresundby kostede en mand livet, og en betjent blev skudt. Efterforskningen fortsætter.

 

En 48-årig mand blev lørdag varetægtsfængslet i foreløbig fire uger under et lukket grundlovsforhør ved Retten i Hjørring, og han er indtil videre sigtet for drab og grov vold efter at have skudt i Nørresundby fredag.

Specialanklager Stephen Pedersen kan også oplyse, at manden vil blive mentalundersøgt, hvilket er normal procedure i sager om drab.

En isoleret og afsluttet hændelse

Hos Nordjyllands Politi får man fortsat en del henvendelser fra offentligheden om den meget voldsomme sag.

- Det har vi absolut stor forståelse for. Det er klart; en 62-årig mand er på meget tragisk vis blevet frarøvet sit liv - og hans familie er frarøvet ham. Det er frygteligt, og vi gør alt, hvad vi kan for at støtte dem. Internt er vi også selv meget berørte af, at en politikollega blev ramt og såret af skud. Samtidig har hændelsesforløbet i denne sag også påvirket flere forurettede og vidner meget direkte. Og derudover kan mange i området også føle sig trykket af så voldsom en episode, som slet, slet ikke er noget, der normalvis sker i Nordjylland, gudskelov for det, siger vicepolitiinspektør Søren Pejtersen, Nordjyllands Politi.

Han vil gerne rette et meget præcist budskab til borgerne i Nørresundby, såvel som resten af landsdelen:

- Det er meget vigtigt for os at slå fast: Det er vores klare vurdering, at den 48-årige mands handlinger var en isoleret hændelse. Han blev pågrebet og er nu varetægtsfængslet. Og hvis man føler et behov for at bearbejde hændelsen, vil jeg klart opfordre til, at man kontakter Offerrådgivningen eller får hjælp på anden vis - og gerne også er opmærksom på, om andre omkring én har behov for hjælp, siger vicepolitiinspektøren.

Indsatsen fortsætter

Nordjyllands Politi fortsætter en synlig, tryghedsskabende indsats i Nørresundby i de kommende dage; politiets tilstedeværelse er altså ikke et udtryk for fare på færde. Derimod må man meget gerne søge kontakt til betjentene, hvis man har behov for at tale med politiet eller oplysninger at give om sagen.

Man er også fortsat velkommen til at ringe på tlf. 114.

Status på efterforskningen

Da skudepisoden efterforskes af Den Uafhængige Politiklagemyndighed, og da sagen naturligvis er verserende, er der store begrænsninger på, hvilke oplysninger politiet kan og må give til offentligheden om sagen på nuværende tidspunkt.

- Flere medier har set og spurgt til, at vi har fjernet en død hund fra gerningsstedet. Her kan jeg bekræfte, at det er den 48-åriges hund. Derudover har medier ligeledes set, at vi har fjernet en harpun fra stedet, og det er også korrekt, oplyser Søren Pejtersen, der dog pointerer, at han ikke vil gå nærmere ind i de to forhold.

- Derudover kan jeg fortælle, at vores efterforskning stadig pågår. Vi er fortsat i gang med at afhøre vidner og forurettede, og vi er i gang med tekniske undersøgelser, blandt andet har vi de brandtekniske undersøgelser foran os. Og så foretog vi fredag en ransagning af en adresse i Dronningensgade i Nørresundby; den er relevant for vores efterforskning. Derfor kan jeg ikke kommentere yderligere på den del, siger han.

Vicepolitiinspektør Søren Pejtersen kan fortsat ikke sige noget om den 48-åriges motiv.

- Det er endnu for tidligt. Det er naturligvis et vigtigt omdrejningspunkt for efterforskningen at få klarlagt, hvad der er foregået før, under og efter skudafgivelsen på Virkelyst, og hvad motivet har været. Det er forståeligt, at offentligheden har et ønske om at vide, hvad der er op og ned. Her beder vi dog om tålmodighed, og arbejdet er i fuld gang, og retssystemet vil belyse sagen. Svarene vil komme.

Nordjyllands Politi har derfor ikke flere oplysninger at give til offentligheden om skudsagen i øjeblikket.

Var du vidne, eller er du berørt af skudepisoden?

Nordjyllands Politi er klar over, at denne skudepisode har gjort stort indtryk på mange - både dem, der var til stede, dem, der har været vidner, og pårørende.

En voldsom oplevelse kan påvirke én, også selv om man ikke selv var direkte involveret. Det er helt naturligt at reagere på en alvorlig hændelse, og det er vigtigt at huske, at der er hjælp at få. Ingen skal stå alene med en oplevelse som denne. 

Er du påvirket af hændelsen, vil politiet derfor opfordre dig til at søge støtte - enten gennem Offerrådgivningen, ved egen praktiserende læge eller ved at kontakte dit eget forsikringsselskab, hvis din forsikring omfatter psykologisk krisehjælp.

Hos Offerrådgivningen kan man ringe døgnet rundt på telefon 116 006, og man kan være anonym, hvis man ønsker det.

Politiet vil også patruljere i Nørresundby, og her er du velkommen til at række ud ved behov for at tale med en betjent. Det kan også være, du kommer i tanker om oplysninger, der kan være relevante for politiets videre efterforskning. Det kan både handle om observationer før, under eller efter hændelsen. I så fald hører vi meget gerne om det på telefon 114.

 

 

dansk politi
Krimi

Tissede på patruljevogn - og så gik jagten i gang

dansk politi
Nyheder

Politiet flytter ind hos kommunen i Varde

elbil
Biler

Benzin og diesel nærmer sig 20 kroner: Flere vælger elbil

Sarah Sima Derlich
Sport

15-årige Sarah skriver dansk skakhistorie ved OL

løb
Sport

Slut med først til mølle: Nu bliver startnumre til CPH Half trukket i lotteri

damper
Nyheder

Unge fanget i nikotin-fælde: Vil gerne stoppe men det er svært

Christopher
Underholdning

Efter triumf i Valbyparken: Christopher annoncerer ny kæmpekoncert

CEO og medstifter af Miira, Laurits Rasmussen
Nyheder

Skoler vælger ny vej med AI: Læreren får styringen

Emil ved Papes grav
Kendte

Danmark mistede en kendt politiker - Emil mistede en nær ven

grønt i butik
Nyheder

Trods milliardpris: Flertal vil fjerne momsen på frugt og grønt

dansk politi
Krimi

Ekplosion i Vorre: Ligner opgør mellem kriminelle

barn med tablet
Nyheder

Børn krænkes på Snapchat, TikTok og Roblox: Få går til en voksen

villaer
Nyheder

Fejl i ejendomsvurderinger: Mæglerne vil rydde op

Vendelbo Spedition
Nyheder

Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser markant hurtigere

Ai svarer kvinde
Nyheder

Vi spørger AI om symptomer og diagnoser - men tjekker ikke kilden

Børn
Nyheder

Københavns skoler får penge til at bekæmpe racisme

Penge
Krimi

Falske 500-kronesedler brugt flere steder: To mænd fængslet

Oktoberfest
Underholdning

Kæmpe ølfest rykker ind midt i København

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Nye regler på vej: Kommuner kan tvinges til at rette ulovlige forhold

Millitærmøde
Nyheder

Forbud rammer luftrummet over store dele af København

internatslederen
Dyreliv

Nyt dyreinternat åbner i Nordjylland: Her bliver der plads til 25 dyr

tandbørstrer
Sundhed

Hver femte børster kun tænder én gang om dagen

ambulance
Nyheder

FOA i opråb: Hverdagen kan slide hårdt på ambulancefolk

wolt bud
Krimi

Madlevering gik helt skævt: Wolt-bud truet med pistol

Kong Frederik
Kongelige

Royal Run afslører første værtsby: Her skal festen holdes i 2027

tapetet
Underholdning

Indtager London - men du kan også se den danske version

fly
Rejser

Tusindvis af flypassagerer kan have penge til gode efter sommerferien

dansk politi
Krimi

Kvinde anholdt i Slagelse: Sigtet for kvælertag og bid på betjent

pas
Nyheder

Frataget statsborgerskab: Nu får de en chance til

elever
Nyheder

Rettigheder: Børn skal kende deres ret til et liv uden vold

Sex Pistols
Underholdning

God Save the Queen - nu kommer Sex Pistols til Danmark

Sugardating
Nyheder

Hjælp til udsatte børn og unge var truet: Nu er pengene fundet

kat
Nyheder

Hunde og katte kan give forskere ny viden om kræft hos mennesker

Casper Christensen
Kendte

Casper Christensen gør comeback på livescenen efter 15 år

Læge
Sundhed

Nyt studie udfordrer gammel frygt ved screening for brystkræft

dansk politi
Krimi

Bilist sigtet: Ramte 13-årig på cykel med vilje

ulv
Nyheder

Ulven er velkommen: Nu kaldes der til demo ved Christiansborg

murerer
Nyheder

FH med ros til regeringen for pensionsudspil

musiklytter
Nyheder

Betaler du for din musik? Gratis streaming fylder mere end før

spil
Nyheder

Han vandt 1,4 millioner og spillede dem væk samme weekend

Beskæftigelsesminister og minister for ligestilling Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Tusindvis kan få tidligere pension: Ydelsen skal også stige

soldater
Nyheder

Bevæbnede soldater rykker ud i mere end 40 danske byer

arbejder
Nyheder

Færre går konkurs: Dansk erhvervsliv står stærkere

Scleroseforeningen indsamlere
Nyheder

Danskerne slog rekord: 7 millioner kroner samlet ind på én dag

lidl
Nyheder

Kæde sænker prisen: Over 100 varer bliver billigere

Instruktør May el-Toukhy
Film og TV

Dansk film skriver historie: Vinder Guldløven efter mere end 70 år

plejehjem
Nyheder

Mette Frederiksens velfærdsudspil møder både ros og advarsel

elbil
Biler

Elbilister oplever stor forskel: Det er billigere at lade end at tanke

Retten i Esbjerg
Krimi

Hvidvaskede for mere end 17 millioner: Her er dommen

samtale sorg
Nyheder

Sygdom eller død tæt på: Arbejdspladser skal blive bedre til sorg

idræt
Nyheder

DIF efter svage PISA-tal: Mere bevægelse kan hjælpe børn i skolen

Frieri
Livsstil

Mette anede intet: Så gik Ole på knæ i 8.000 meters højde

fans
Sport

Stem her: Hvad mener du om karantæne fra fodbold?

cigaret
Nyheder

Nye tal: Hver syvende cigaret er købt uden dansk afgift

AI
Nyheder

Virksomheder bruger mere AI, men ved ikke altid, hvad de får ud af det

dansk politi
Krimi

Advarer efter nye svindelopkald: Goddag, det er IKKE politiet

pige depressiv
Nyheder

Børn venter i gennemsnit 167 dage på udredning i psykiatrien

Hundeudstilling
Dyreliv

Knap 5.000 hunde indtager Roskilde: Her kan du møde 251 racer

Storebæltsbroen
Nyheder

Storebæltsbroen lukker kortvarigt flere gange i næste uge

computer arbejde
Nyheder

Algoritmer kan behandle dig anderledes uden at kende dit køn eller din alder

havearbejde
Livsstil

Derfor er efteråret et af de bedste tidspunkter at plante i haven

retten i Randers
Krimi

Skød mod Hells Angels rockerborg: Nu er han dømt

biler på motorvej
Biler

Ny prognose: Bilafgiften kan koste staten 800 millioner kroner

kvinde arbejder
Sundhed

Er du stresset på jobbet? Se de første tegn, du bør reagere på

barn med fødder i vand
Underholdning

Katrine Bille, veteranbiler og gratis sejlads: Søndag handler om fjorden

dansk politi
Krimi

16 bilister taget med mobilen: Det koster både bøde og klip

Michael Aagaard Seeberg
Nyheder

KFUM: Der er behov for hjælp til hjemløse nu

dansk politi
Krimi

Tryghedskamera fangede slagsmål: Politiet guidet direkte til to mænd

dansk politi
Nyheder

Rigspolitiet leder efter slettefejl: Børneattester og våbentilladelser må vente

bøger
Nyheder

Midt i PISA-nedtur: Her steg bogudlånet med 127 procent

Bo og prinsessen
Film og TV

Ramona Macho til premiere: Ny dokumentar åbner dørene til “Queer Kirken”

turister
Nyheder

Dansk turisme slår rekord: Over 13 millioner overnatninger på én måned

dansk politi
Krimi

Politiet: Hvis en Hassan ringer og truer dig, så smid på og ring til os

Brøndby stadion
Krimi

Rev kvindes respiratorslange ud: Mand tiltalt for overfaldet på Brøndby stadion

Underdirektør i TEKNIQ, Maria Schougaard Berntsen
Nyheder

TEKNIQ efter PISA-resultater: Mobilfri skole løser ikke problemet alene

biler på motorvej
Nyheder

Meget farligt: Tæt på alle bilister oplever det på motorvejen

folkeskole
Nyheder

København bruger 5,3 millioner på at ruste lærere til svære emner

elcykel
Nyheder

Advarsel til elcykelkøbere: Du kan ende med et ulovligt køretøj

Gudenå
Krimi

Død mand fundet i Gudenåen: Nu er fire rumænere anholdt