Forældre bør holde konstant øje med deres børn ved vandet - også selv om børnene kan svømme.
Drukning kan ske stille og uden de voldsomme bevægelser, mange forventer.
En badetur ved Havnebadet på Islands Brygge var i sidste uge tæt på at ende alvorligt for en syvårig pige.
Pigen sprang i vandet ved det store børnebassin og begyndte straks at plaske. Umiddelbart lignede det leg, men livredderne opdagede, at hun ikke trak vejret. De fik hurtigt pigen op af vandet, og hun slap fra episoden med forskrækkelsen.
- Kun livredderne var klar over, hvor alvorlig situationen faktisk var. Episoden viser, hvor hurtigt en badetur kan ende fatalt, siger Anders Myrhøj, kystlivredningschef i TrygFonden Kystlivredning.
Hold øje - også med børn, der kan svømme
Livredderne opfordrer forældre og bedsteforældre til hele tiden at holde øje med børnene – både på land og i vandet. Det gælder også børn, der normalt svømmer godt.
- Selv børn, der svømmer godt i en svømmehal, kan nemt komme i vanskeligheder i havets strøm og bølger, siger Anders Myrhøj.
Han anbefaler, at voksne går med mindre børn i vandet frem for at holde øje fra stranden eller kanten af bassinet.
En tilbagevendende opgave for livredderne er desuden at finde børn, der er blevet væk fra deres familie. Et barn, som står alene ved vandet, kan hurtigt komme i fare.
Fire personer var i livsfare
TrygFondens livreddere gennemførte i uge 27 i alt 5.751 indsatser på landets strande og havnebade. I fire tilfælde vurderede livredderne, at én eller flere personer var i livsfare.
Derudover udførte de:
- 250 førstehjælpsaktioner
- 920 forebyggende indsatser
- 4.577 oplysende indsatser
Livredderne er denne sommer til stede på 34 strande og havnebade landet over.