Administration 

Emil laver porno: Nemmere end nogensinde før

Sex og samliv
mand med tatoveringer kigger ind i kameraet
- Jeg elsker sex, så hvorfor ikke bare lave det på kamera, siger Emil. (Foto: Signe Larsen, TV2 Østjylland/)

Der har aldrig været kortere fra tanke til handling, hvis man overvejer at sælge sin bare hud på nettet.

Porno er en indgroet del af internettet og en kæmpe industri, men porno er ikke længere kun noget at finde på de mørke hylder i kiosken.

I takt med en mere og mere digitaliseret verden kan alle nu lægge billeder og videoer op af sig selv i en seksuel kontekst og tjene penge på det.

Én af dem er 22-årige Emil Graae fra Aarhus.

- Jeg elsker sex, så hvorfor ikke bare lave det på kamera, siger han til TV2 Østjylland.

Emil Graae deler ud af sine pornografiske billeder og videoer på OnlyFans. Han vil gerne være verdens største mandlige pornostjerne i denne generation. Derfor har han taget skridtet mod sin drøm på OnlyFans.

mand i underbukser med mobiltelefon
På OnlyFans smider Emil underbukserne i flere af sine videoer Signe Larsen, TV2 Østjylland/

Her lægger han nøgenbilleder og videoer op af sig selv mod betaling. Han lægger blandt andet videoer op, hvor han onanerer - alligevel vil han ikke anbefale det til andre.

- Det er noget, man virkelig skal tænke rigtig meget over, fortæller Emil Graae.

Han fortæller, at hvis man vælger at gøre det, skal man gøre det i stadier, så man ikke viser alt på en gang. Han mener, det er vigtigt at finde en balancegang.

Ifølge Filip Walberg, der er journalistisk lektor på Syddansk Universitet med forskningsområde i digital journalistik og sociale medier, kan man ikke sætte et lighedstegn mellem OnlyFans og sociale medier.

På OnlyFans skal man nemlig betale for indholdet, og derfor vil han nærmere kalde det en abonnementstjeneste.

- Det (OnlyFans red.) har en vis relation til pornoindustrien, siger Filip Wallberg til TV2 Østjylland.

En bastard 

Filip Walberg er ikke alene om synet på OnlyFans. Ifølge seniorkonsulent fra Center for Digital Pædagogik, Christian Mogensen, er OnlyFans en lillebror til pornoindustrien.

- Det er en bastard mellem Instagram og Pornhub, fortæller Christian Mogensen.

Ifølge ham er indholdet på OnlyFans hovedsageligt pornografisk indhold. Han beskriver det som en demokratisering af pornobranchen, derfor kalder han også brugerne for kunstnerne.

Eksperterne bekymrer sig ikke over pornoen på nettet. De er bekymret over, at de unge mennesker, der følger med på OnlyFans, ikke altid er bevidste om, hvilke konsekvenser, der kan være, hvis man begynder at lægge nøgenhed på nettet.

Ifølge Filip Wallberg kan problemet være, at personer med en populær Instagram-profil også er forbilleder for mange unge mennesker. De trækker derfor deres unge følgere med over på OnlyFans uden at fortælle dem om konsekvenserne ved at lægge pornografisk indhold op på nettet.

- Alle har ret til at lave porno, så spørgsmålet er bare, om de unge er bevidste om følgeeffekterne, fortæller Filip Wallberg.

Christian Mogensen mener, det er en glidebane. Han er bekymret for, at unge mennesker tror, at OnlyFans er en naturlig forlængelse af Instagram.

- Hvis du i sidste uge var et forbillede på Instagram, og næste uge er pornomodel på OnlyFans, så misser vi overvejelserne, som er vigtig for kunstnerne, fordi vi ved, det er et liv, man skal overveje, fortæller Christian Mogensen.

- Magten er givet tilbage til kunstneren selv, det ligger altså ikke hos producenten, siger han.

Ubehagelige oplevelser 

Hos Red Barnet får de flere forskellige henvendelser fra unge, som har ubehagelige oplevelser med OnlyFans.

Men ifølge Jon K. Lange, som er seniorkonsulent hos Red Barnet og ekspert i børns digitale liv, er det for det meste en kombination af OnlyFans og et andet socialt medie, som de får henvendelser omkring.

De henvendelser, de får, er blandt andet, hvor 9-10 årige bruger OnlyFans som et hashtag på Instagram, TikTok eller andre sociale medier uden at vide, hvad det betyder. Når man bruger et hashtag på et billede, bliver det lagt ind i mapper med billeder, der har samme hashtag. I den mappe ligger billederne af de unge piger så blandt intime billeder af voksne.

screnshot fra internetprofil på OnlyFans
Emils OnlyFans profil Signe Larsen, TV2 Østjylland/

- Når de unge bruger det hashtag uden at vide, hvad det betyder, henvender mange vulgære mænd sig til dem og kan finde på at lokke dem til at gøre grænseoverskridende ting, fortæller Jon K. Lange.

For at få en profil på OnlyFans, skal man være over 18 år. Flere unge finder dog smutveje. Derfor mener eksperterne, at forældrene har et kæmpe ansvar.

- Det er meget vigtigt at tale med sine børn om, hvordan man begår sig på nettet, og hvad porno er for en størrelse for at undgå, at unge mennesker får overskredet deres grænser, siger Filip Wallberg.

Det er en faktor Red Barnet er særligt opmærksomme på, fordi det er forældrene, der skal vise de unge vejen.

- Vi oplever desværre, at der er kommet en større distance mellem de unge og de voksne, fortæller Jon K. Lange.

Ifølge Jon K. Lange får de unge kun at vide, de skal lægge telefonen ved spisebordet, men der bliver ikke snakket om indholdet på de sociale medier.

Emil Graae har dog tænkt godt og grundigt over konsekvenserne ved at lave porno, men han gør det, fordi han har lyst. Han har ikke planer om at stoppe foreløbig, og han er heller ikke bekymret for fremtiden.

en zebra i en skov
Nyheder

Zebra på fri fod i Jylland

Nyheder

Trump har

talt med Zelenskyj

tv-værten lene beier
Kendte

Lene Beiers gæster

blev dybt overraskede

portræt af Den republikanske senator Ted Cruz
Nyheder

Senator: USA's forhold

til Danmark er stærkt

en stor vindmølle vinge på lastbil
Nyheder

Vilde billeder: Spærret

af knækket vindmøllebil

USA's forsvarsminister, Pete Hegseth,
Nyheder

Storbritannien lover at

gøre mere for Ukraine

kokain på bord
Krimi

Bestilte fem kilo 

kokain med posten

to kvinder står over for hinanden
Nyheder

Millioner kan miste hjælp efter bistandsstop

skuespilleren bodil jørgensen bag scanen
Kendte

Bodil Jørgensen:

Jeg savner min datter

donald trump bag skrivebord
Nyheder

USA: Ukraine

må opgive territorium

rolf sørensen tilbage på skærmen med dennis ritter
Kendte

Rolf Sørensen: Tilbage

efter hjerteproblemer

en træner på et stadion
Sport

Mere styrke på dødbolde skal give FCK succes

en masse hæfter med biler
Biler

Elbiler ingen adgang

øresundsbroen i tusmørke
Krimi

Politiaktion: Øresundsbroen åbnet igen

Et regionaltog
Krimi

Mand anholdt for voldtægt i regionaltog

en unge dame på en strand og en masse ældre damer til grisefest
Rejser

Charterrejser hitter blandt unge

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

Lastbil drøner ind i ejendom 

peter pan og venner flyver
Film og TV

Disney ruller "woke" advarsel tilbage

et ældre par kysser hinanden
Nyheder

Flere personer på 60 år og derover bliver gift

en smilende mand
Helt vildt

Se listen:

Så meget tjener topdirektørerne 

øl på samlebånd
Mad og drikke

Ølgigants overskud mere end halveret 

et garageanlæg
Krimi

To børn frøs ihjel i bil 

Nyheder

Køb af Grønland i senatsudvalg i dag

en stak kreditkort
Krimi

Telefonsvindlere narrer store banker

eksplosioner på nattehimmelen
Nyheder

Kiev angrebet voldsomt i nat

palmetræer i Californien
Nyheder

Californien bør købes af Danmark

Mand i jakkesæt foran en mørk fotovæg
Kendte

Stig Rossen opgiver sag: Fuldstændig grotesk

Facaden på stadion i Bøgeskoven
Sport

Tidligere FCN-boss bliver sportsdirektør i Vejle

Casper Christensen med lukkede øjne foran en sø
Kendte

Casper Christensen dropper planerne

Billedet af en pyntet kiste
Sport

Afsked med legende:
Schmeichel og andre United-koryfæer samlet  

En masse blomster og lys foran gerningsstedet
Nyheder

Masseskyderiet i Örebro: Ofrene var tilfældige

Mand i opknappet mørk skjorte på tilskuerpladsen til fodboldkamp
Nyheder

Dansk mangemilliardær vil opkøbe i Østeuropa

billede af et sejl på et krigsskib
Nyheder

FE: Rusland kan være klar til krig i Europa om fem år

sort skilt med rødt retslogo foran retsbygning
Krimi

Brød kontantloft: Kæmpebøde til møbelbutik

Smilende mand med den ene hånd ved hagen
Kendte

Efter tre år: Tinka-skuespiller scorer milliongevinst

kvindelig bokser efter kamp udpeges som vinder af dommer
Sport

Bokseforbund anlægger sag:
En hån mod kvindelige boksere 

interiør fra boligen
Helt vildt

Vild New Yorker-bolig
kan blive din

en lottokupon
Nyheder

Kæmpe Lotto-gevinst:
- Vi skal nok
få dem høvlet ned

en mor og en søn krammer hinanden
Sport

Sorgramt Tiger Woods
udskyder comeback

en restaurant på et hjørne
Nyheder

Konkurs: Havde gæld på tre mio. efter ni måneder

en mand med et lille smil
Kendte

Lars von Trier er
flyttet på plejehjem

en person ved en computer
Nyheder

Muligt sikkerhedsbrud -
rammer hver 12. dansker

en mand kigger på fotografen
Kendte

Dansk film-ikon er død

en mand sidder ved et skrivebodg med et dokument mellem hænderne
Nyheder

Ny toldbombe går

udenom Danmark

fire personer
Nyheder

V-profil dropper drøm

et glas med sugerør med havet i baggrunden
Nyheder

Donald Trump:
- Vi går tilbage
til plastiksugerør

fiskefarm
Helt vildt

Udlover dusør: 
27.000 laks stak af

forulykket bus ligger i kløft
Nyheder

Bus styrtede i kløft:

51 dræbt 

Politilogo på indgangsdør
Krimi

Forsvundet kvinde er fundet

et landskab med flag i flagstænger
Nyheder

Danmark topper igen
liste over
mindst korrupte lande

mand med rød kasket
Kendte

Kanye West: Sælger 
t-shirts med hagekors

Sport

Dansker fyret 

abe kravler på elledninger
Helt vildt

Strømmen gik i hele

landet: Abe fik skylden

Nyheder

Skoleskyderi: Politi

fortryder melding

kong carl gustaf står og taler
Kongelige

Ups: Kongelig brøler

toldere i aktion
Krimi

Det vælter ind

med kopivarer

Krimi

Politiet jagter gerningsmænd

biler på en vej
Nyheder

Klager over 200 bøder

et udrykningsblink på taget af en politibil
Krimi

Arbejdsulykke:
Mand mast af lastbil

lottokuponer holdes op
Nyheder

Tre nye lotto-millionærer
- her er kuponerne købt

en bus holder
Nyheder

Bekræftet:

Trafikselskab
er gået konkurs

to mænd giver hinanden high five
Nyheder

Butikskæde gør

klar til at udvide

Nyheder

Kanye West delte porno - nu er hans konto på X væk

et par smiler til fotografen
Kendte

Janni Ree: Jeg er flad

beredskab arbejder på uheldssted
Krimi

Bil torpederer hus

Brændende bygning
Krimi

Konkursramt restaurant brændt ned

to personer knæle på bedetæpper
Nyheder

Venstre vil indføre
forbud mod bederum

biler i kø i mørke
Krimi

Uheld og kø-kaos
på motorvej

en bil kører på en gade
Nyheder

Prisfald på biler trækker inflationen ned

skylinefoto af by om aftenen
Nyheder

Abe mørklægger helt land

en mand der snakker
Nyheder

Trump om Gaza:

Vi ejer, men deler

en spiller der smiler
Sport

Brugte nederlag

som brændstof

i Super Bowl-sejr

Sport

Ny kontrakt til Mathias Gidsel

bog på display på bord
Bøger

Harry Potter-bog solgt for formue

Ishockeyspillere på banen
Sport

Danmark misser OL 

politimand i uniform på pressemøde
Nyheder

Motiv bag svensk skoleskyderi stadig ukendt

Tankskib på havet
Nyheder

Eksplosion på russisk olietanker i Østersøen

Par med lille huns
Kendte

Babylykke hos TV2-par

Kvinde tørrer tåre væk
Kongelige

Kronprinsesse i tårer