Det kan godt være, at arbejdet udføres på dansk jord af danske virksomheder. Men halvdelen af arbejdskraften kommer fra andre lande.
Det viste en razzia, foretaget af Skat, Politiet og Arbejdstilsynet i går, ifølge Fyens.dk
40 virksomheder kom under myndighedernes søgelys under gårsdagens aktion. Den viste, at 46 ud af de 92 ansatte, som Skat mødte under aktionen, var udenlandske.
Også 14 af virksomhederne kom fra andre lande end Danmark.
Og det var også de udenlandske virksomheders evne til at overholde den danske lovgivning, som var hovedfokus for aktionen.
Der blev blandt andet kigget på, om virksomhederne overholdt de danske regler for arbejdsmiljø, RUT-registrering, skat, moms og udlændingeloven.
Og fangsten var til at tage og føle på. Ud af de 40 virksomheder blev 23 udtaget til nærmere kontrol hos Skat. Ifølge Fyens.dk drejer det sig hovedsagligt om arbejdsudleje og skattepligt.
Der var også tilfælde af manglende indberetning af A-skat, moms og flere personer på arbejde, samtidig med, at de er på sygedagpenge.
Udenlandske virksomheder skal ellers registrere sig i Registeret for udenlandske tjenesteudbydere (RUT) inden de går i gang med deres arbejde. Manglende tilmelding medfører bødestraf.
Kilde: Fyens.dk