Det er store tal, der jongleres med, når der er tale om premiummærker med succes. Omsætningen for Audi i de første tre måneder af 2025 er således intet mindre end 15,4 milliarder euro!! Det er en stigning på 12,4% i forhold til samme periode i fjor.
Og ikke så mærkeligt er det elbilerne, som oplever stigende vækst.
I Frankrig steg Audis elbils-omsætning med 169%, Schweiz 120%, Holland 87 %, Norge 64 % og på hjemmemarkedet i Tyskland 59 %. I Danmark blev der også leveret ca. 30 % flere elbiler i starten af 2025 ift. sidste år.
Hvis man tager alle modeller af Audi, så var der dog trods stigning i elbils-leveringer tilsammen et fald på 3%, og i Kina oplevede Audi et fald på 7%, men leverede alligevel 144.471 biler.
Til sammenligning er den samlede levering af biler, el som benzin og diesel i hele Europa (ekslusivt hjemmemarkedet i Tyskland) på 112.707 styks i de første tre måneder.
Og det siger igen noget om, hvor vigtigt et marked Kina stadig er. Før i tiden var USA det vigtigste marked for næsten alle bilmærker (på nær Fiat, Peugeot, Citroën m.fl.), men sakker i dag langt bagud. I Audis regi eksempelvis blev der kun "langet" 48.599 biler over disken i Nordamerika i de første tre måneder. En tredjedel af Kinas tal.