Utilfredsheden med DR s nedskæringer har nu nået nye højder. Nu er det ikke længere nok for diverse kulturpersoner og journalister at råbe op i debatprogrammer og læserbreve.
Onsdag eftermiddag kaldte Dansk Kunstnerråd og Journalistforbundet til demonstration. Omkring 1.500 mennesker mødte op for at protestere, mens kunstnere som Tobias Trier og Jesper Klein optrådte gratis for sagen.
Kvaliteten er i fare
Kravet fra demonstranterne var klart. Der skal sættes ind nu for at hjælpe DR ud af krisen. Hvis det ikke sker, vil kulturdækningen lide en stille død, og nyhedsdækningen vil blive tandløs.
»Det er lykkedes en uansvarlig ledelse at lave DR om til en indkøbsforening, der køber programmer ude i byen, i stedet for at skabe noget selv. Det går ud over kvaliteten,« siger skuespilleren Flemming Jensen.
Selvom gennemsnitsalderen til demonstrationen var på den gråhårede side af 40, var den noget yngre Christian Humaidan mødt op. Han er bedre kendt under sit rapperalias Ufo, og han mener, at den mere eksperimenterende musik får det svært efter DR s besparelser.
»Den nye generation har også krav på nogle ordentlige kanaler, hvor vi kan få vores musik ud,« siger han.