To af de kamphunde, der forrige lørdag overfaldt et par i Kollund i Sønderjylland, skal nu aflives.
Sammen med en tredje kamphund overfaldt to andre hunde et par i Kollund. Kvinden endte på operationsbordet, og den ene kamphund blev aflivet umiddelbart efter.
Nu har politiet i samråd med en hundesagkyndig besluttet, at de to resterende hunde, Emma og Emmy, skal lide samme skæbne. Det skriver JydskeVestkysten.
Det vækker begejstring hos det par, som blev overfaldet af hundene.
"Der faldt en stor sten fra mit hjerte. Den afgørelse har min kone og jeg været nervøs for i lang tid. Men vi får først helt fred, når de er fysisk aflivet," siger Brian Sørensen til JydskeVestkysten.
Hundenes ejere, William Bruun og Lone Gottlieb, er dog stærkt utilfredse over afgørelsen.
"Det gør mig rasende, at man lægger så stor vægt på ofrenes udsagn. De hunde deltog ikke i angrebet, og vi finder os ikke i denne afgørelse," siger Lone Gottlieb.
Hundene står til at blive aflivet om ti dage. De to ejere vil nu hyre en advokat og klage over afgørelsen.