Administration 

Vold på jobbet: Mia måtte flygte ud af vindue

På gangen blev Mia Kjærulff overfaldet, mens hun passede sig arbejde som socialpædagog. "Jeg brækker nakken på dig," lød truslen. (Foto: Klaus Buster Jensen)

Jeg knækker nakken på dig, skreg overfaldsmanden.

Mia taber mobilen, da hun flygter ud af vinduet.

Hun er ved at forklare politiet, at beboeren på institutionen har overfaldet hende og hendes kollega.

De har låst sig inde på kontoret. Han prøver at sparke døren ind, mens han råber: ”Jeg slår jer ihjel.”

”I skal komme nu,” siger hun til politiet, mens hun giver dem informationerne på vej ud af vinduet.

Men foden sidder fast i karmen, og hun skvatter og lander på knæene på de bare fliser. Hun taber telefonen, der smadres midt i alarmopkaldet. Mon de så kommer, tænker hun.

"Godmorgen"

Mia Kjærulff er socialpædagog, et fag, der er kendt for at have en høj risiko for voldelige episoder. Nye tal viser at volden på jobbet er fordoblet i løbet af de seneste fem år. Det er især dagplejere, sygeplejersker og lærere, der oplever en stigning.

”Der er en risiko i mit arbejde, det er jeg klar over. Det er ikke spor rart. Men man kan ikke gå og være bange hele tiden,” siger Mia.

Den dag for et år siden starter ellers roligt.

På en institution på Nordsjælland står Mia op lidt i syv. Hun kan høre lydene fra den udviklingshæmmede unge mand, hun tager sig af. Han er ved at stå op. Hun og en mandlig makker arbejder sammen i døgnvagter med at passe på afdelingens eneste beboer.

På denne institution bor nogle af landets sværeste personer. Dem, der ikke kan være andre steder, der ender her.

De to kollegaer har sovet i værelser på hver sin side af beboeren og mødes på gangen. Han hilser og går på toilet.

”Godmorgen,” siger Mia til beboeren. Han er glad og giver hende et knus. Men han klemmer hårdt. Alt for hårdt. Stille beder hun ham om at lade være at klemme så hårdt. Og så går det galt.

[pagebreak]

Flygter

Han hiver hende i håret og trækker hende ned, så hun knalder hovedet i gulvet. Han lander ovenpå hende, mens han klemmer om hendes nakke.

”Jeg brækker nakken på dig,” skriger han.

Mias kollega farer ud af toilettet og rykker ham til side. Truslerne brager fortsat, og de to forsøger at få beboeren bragt til ro.

Men efter en halv times tumlen på gulvet indser de, at han er for stærk. Han sparker, slår, niver og kradser de to pædagoger, og de kan ikke holde ham. De løber ind på kontoret og ringer efter hjælp. Men hopper så ud af vinduet.  Mens hun glemmer alt om smerterne i sine ødelagte knæ, spurter de to under birketræerne hen til en nabo 20 meter nede af vejen. Her gemmer de sig, indtil politiet kommer.

”Jeg var blevet advaret, da jeg søgte jobbet, at sådan noget kunne ske. Men at det kunne komme så pludselig, det chokerede mig,” fortæller 35-årige Mia Kjærulff.

Vågnede om natten

Hun er siden episoden blevet overfaldet to gange, begge gange af den samme mand, men mindre voldsomt. Hun er stadig i jobbet og er flyttet til en anden afdeling. Psykologhjælp, støtte fra chefen og opmærksomme kollegaer har hjulpet hende gennem.

”De ringede tit og spurgte, hvordan jeg havde det. Og jeg kunne vende hver en detalje med dem. Kunne jeg mon have gjort noget anderledes, spurgte jeg. Men de sagde, at jeg havde gjort det godt,” forklarer hun.

Efter overfaldet den morgen havde Mia det skidt. Hun tog på skadestuen med sine to søstre. Først da, mange timer efter overfaldet, begyndte hun at lægge mærke til den forstuvede fod, hudafskrabninger på knæene og nakken, der også var forstuvet. Hun kunne ikke gå, så de måtte give hende krykker med hjem.

[pagebreak]

”Jeg græd og var i chok. Om natten vågnede jeg flere gange med et sæt, og jeg frøs hele tiden,” husker hun.

Tilbage på arbejde

Hun kom til psykolog og fik talt om overfaldet. Efter en måneds ferie kom hun tilbage. I starten var hun nervøs og lidt bange, men på arbejdet lavede de en række ændringer: Der blev blandt andet installeret alarmer, og beboeren fik ikke lov at give pædagogerne knus mere.

”Man skal være noget speciel for at kunne arbejde med risiko for at blive overfaldet. Men jeg kan stadig lide det, fordi jeg forsøger at se det gode i mennesker.”

Mia er ikke den eneste, der har været udsat for overfald på institutionen. Nogle er endt med at finde andet arbejde, fordi de ikke kan trives med jobbet bagefter.

Overfaldet er blevet meldt til Arbejdsskadestyrelsen, men det er endnu ikke afklaret, om Mia får varig skade af overfaldet. Til gengæld har beboeren netop været i retten og fået en dom for overfaldet. Han skal blive på stedet, og her er der kommet mere ro på. Det er lang tid siden, han har overfaldet en af de ansatte.

"Hej med dig"

Mia er tilbage på besøg for at fortælle om overfaldet. Til daglig passer hun en psykisk syg kvinde på en anden afdeling.

”Det er hårdt, og jeg er hele tiden nødt til at overveje, om det stadig er noget, jeg har lyst til.”

På terrassen hilser hun på en ung mand, der smiler, da han ser Mia. Det er ham, fortæller hun.

Navnet på institutionen, og hvor på Nordsjælland den ligger, er skjult i artiklen af hensyn til tavshedspligten overfor den udviklingshæmmede mand.

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit