Administration 

Vold på jobbet: Mia måtte flygte ud af vindue

På gangen blev Mia Kjærulff overfaldet, mens hun passede sig arbejde som socialpædagog. "Jeg brækker nakken på dig," lød truslen. (Foto: Klaus Buster Jensen)

Jeg knækker nakken på dig, skreg overfaldsmanden.

Mia taber mobilen, da hun flygter ud af vinduet.

Hun er ved at forklare politiet, at beboeren på institutionen har overfaldet hende og hendes kollega.

De har låst sig inde på kontoret. Han prøver at sparke døren ind, mens han råber: ”Jeg slår jer ihjel.”

”I skal komme nu,” siger hun til politiet, mens hun giver dem informationerne på vej ud af vinduet.

Men foden sidder fast i karmen, og hun skvatter og lander på knæene på de bare fliser. Hun taber telefonen, der smadres midt i alarmopkaldet. Mon de så kommer, tænker hun.

"Godmorgen"

Mia Kjærulff er socialpædagog, et fag, der er kendt for at have en høj risiko for voldelige episoder. Nye tal viser at volden på jobbet er fordoblet i løbet af de seneste fem år. Det er især dagplejere, sygeplejersker og lærere, der oplever en stigning.

”Der er en risiko i mit arbejde, det er jeg klar over. Det er ikke spor rart. Men man kan ikke gå og være bange hele tiden,” siger Mia.

Den dag for et år siden starter ellers roligt.

På en institution på Nordsjælland står Mia op lidt i syv. Hun kan høre lydene fra den udviklingshæmmede unge mand, hun tager sig af. Han er ved at stå op. Hun og en mandlig makker arbejder sammen i døgnvagter med at passe på afdelingens eneste beboer.

På denne institution bor nogle af landets sværeste personer. Dem, der ikke kan være andre steder, der ender her.

De to kollegaer har sovet i værelser på hver sin side af beboeren og mødes på gangen. Han hilser og går på toilet.

”Godmorgen,” siger Mia til beboeren. Han er glad og giver hende et knus. Men han klemmer hårdt. Alt for hårdt. Stille beder hun ham om at lade være at klemme så hårdt. Og så går det galt.

[pagebreak]

Flygter

Han hiver hende i håret og trækker hende ned, så hun knalder hovedet i gulvet. Han lander ovenpå hende, mens han klemmer om hendes nakke.

”Jeg brækker nakken på dig,” skriger han.

Mias kollega farer ud af toilettet og rykker ham til side. Truslerne brager fortsat, og de to forsøger at få beboeren bragt til ro.

Men efter en halv times tumlen på gulvet indser de, at han er for stærk. Han sparker, slår, niver og kradser de to pædagoger, og de kan ikke holde ham. De løber ind på kontoret og ringer efter hjælp. Men hopper så ud af vinduet.  Mens hun glemmer alt om smerterne i sine ødelagte knæ, spurter de to under birketræerne hen til en nabo 20 meter nede af vejen. Her gemmer de sig, indtil politiet kommer.

”Jeg var blevet advaret, da jeg søgte jobbet, at sådan noget kunne ske. Men at det kunne komme så pludselig, det chokerede mig,” fortæller 35-årige Mia Kjærulff.

Vågnede om natten

Hun er siden episoden blevet overfaldet to gange, begge gange af den samme mand, men mindre voldsomt. Hun er stadig i jobbet og er flyttet til en anden afdeling. Psykologhjælp, støtte fra chefen og opmærksomme kollegaer har hjulpet hende gennem.

”De ringede tit og spurgte, hvordan jeg havde det. Og jeg kunne vende hver en detalje med dem. Kunne jeg mon have gjort noget anderledes, spurgte jeg. Men de sagde, at jeg havde gjort det godt,” forklarer hun.

Efter overfaldet den morgen havde Mia det skidt. Hun tog på skadestuen med sine to søstre. Først da, mange timer efter overfaldet, begyndte hun at lægge mærke til den forstuvede fod, hudafskrabninger på knæene og nakken, der også var forstuvet. Hun kunne ikke gå, så de måtte give hende krykker med hjem.

[pagebreak]

”Jeg græd og var i chok. Om natten vågnede jeg flere gange med et sæt, og jeg frøs hele tiden,” husker hun.

Tilbage på arbejde

Hun kom til psykolog og fik talt om overfaldet. Efter en måneds ferie kom hun tilbage. I starten var hun nervøs og lidt bange, men på arbejdet lavede de en række ændringer: Der blev blandt andet installeret alarmer, og beboeren fik ikke lov at give pædagogerne knus mere.

”Man skal være noget speciel for at kunne arbejde med risiko for at blive overfaldet. Men jeg kan stadig lide det, fordi jeg forsøger at se det gode i mennesker.”

Mia er ikke den eneste, der har været udsat for overfald på institutionen. Nogle er endt med at finde andet arbejde, fordi de ikke kan trives med jobbet bagefter.

Overfaldet er blevet meldt til Arbejdsskadestyrelsen, men det er endnu ikke afklaret, om Mia får varig skade af overfaldet. Til gengæld har beboeren netop været i retten og fået en dom for overfaldet. Han skal blive på stedet, og her er der kommet mere ro på. Det er lang tid siden, han har overfaldet en af de ansatte.

"Hej med dig"

Mia er tilbage på besøg for at fortælle om overfaldet. Til daglig passer hun en psykisk syg kvinde på en anden afdeling.

”Det er hårdt, og jeg er hele tiden nødt til at overveje, om det stadig er noget, jeg har lyst til.”

På terrassen hilser hun på en ung mand, der smiler, da han ser Mia. Det er ham, fortæller hun.

Navnet på institutionen, og hvor på Nordsjælland den ligger, er skjult i artiklen af hensyn til tavshedspligten overfor den udviklingshæmmede mand.

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon