Administration 

Vred Villy Søvndal: Løkke smadrer vores sundhedsvæsen

Lars Løkke Rasmussens nye sundhedsplan er præcis lige så slem som frygtet, mener den tidligere SF-formand Villy Søvndal, der i dag er valgt som medlem af Region Syddanmark. (Foto: Foto: Olafur Steinar Gestsson, Ritzau/Scanpix.)

Regeringens nye sundhedsplan er fuld af hokus pokus, centralisering og eksperimenter, der risikerer at sende vores sundhedsvæsen baglæns i stedet for fremad, mener Villy Søvndal, der er SF-medlem af Region Syddanmark.

- Der er alt for meget hokus pokus. Regeringen sælger sin sundhedsplan, som om det var en kæmpe indsprøjtning til sundhedsvæsenet, men vel er det ej. 

Sådan lyder det fra den tidligere udenrigsminister og SF-formand Villy Søvndal, der i dag er medlem af Regionsrådet i Region Syddanmark. 

Ved valget til regionsrådene i november 2017 scorede SF-veteranen knap 70.000 personlige stemmer og sikrede sig dermed et flot comeback i dansk politik og fire år i Region Syddanmark.

Men med statsminister Lars Løkke Rasmussens (V) nye sundhedsplan, som regeringen har fremlagt onsdag, skal Regionerne nedlægges og de 205 folkevalgte regionspolitikere pakke sammen et år før tid. Til gengæld vil regeringen oprette 21 nye lokale sundhedsfællesskaber. 

Lige så slemt som frygtet 

Men det er ikke fyresedlen, der får Villy Søvndal op i det røde felt, pointerer han overfor Avisen.dk. 

- Jeg er egentlig bare vred over den type af bedrag, som jeg synes er en stor del af det her udspil. Man smadrer en demokratisk struktur, der har leveret kolossale fremskridt i den periode, hvor Regionerne har haft ansvaret, siger han. 

I stedet vil regeringens sundhedsplan ifølge Villy Søvndal kaste sundhedsvæsnet ud i en fuldstændig  uigennemsigtig struktur, hvor det er umuligt at se, hvem patienten skal henvende sig til, hvis man ikke får en ordentlig behandling.

- Så det er præcis lige så slemt som frygtet, pointerer han. 

- Den her plan er et kæmpe centralseringsskridt på den måde, at man flytter opgaven væk fra folkevalgte og over til embedsmænd eller underlige uigennemsigtige konstruktioner i form af de nye sundhedssfællesskaber, mener han.

I dag får Villy Søvndal jævnligt henvendelser direkte fra borgere, der kan være utilfredse med alt fra parkeringsforholdene ved et sygehus eller behandlingen af en søn. Det samme gør andre folkevalgte politikere, der skal stå til ansvar overfor vælgerne. 

- Hvem skal borgerne ringe til fremover? En embedsmand i Aarhus eller København. Jeg tror, at det bliver fuldstændig uigennemsigtigt at placere et ansvar i det system, som regeringen lægger op til. 

Løkke genbruger pengene 

Villy Søvndal kan heller ikke få Lars Løkkes regnestykke og løfter om ekstra penge til at passe.   

- Påstanden er, at der kommer en Nærhedsfond på seks milliarder kroner. Men det er over seks år og kun en milliard om året. Og så genbruger regeringen en del penge, som man har annonceret tidligere, fastslår han og henviser til, at sundhedsbudgettet ved  økonomiaftalen sidste år blev udvidet med lige præcis en milliard kroner.

- I mine øjne betyder Løkkes nye plan en dramatisk centralisering, en dramatisk reduktion af demokratiet og  en voldsom uklarhed om, hvem der har ansvaret for sundhedsvæsenet, siger han.

Villy Søvndal ryster også på hovedet over, at regeringen vil lægge flere opgaver over til praktiserende læger, som der allerede er mangel på. Han anfører, at det tager 12 år at uddanne en praktiserende læge, så det trækker man ikke bare i en automat i samme tempo, som man har brug for dem.

Eksperminenterer med sundhedsvæsen

- Alle, der har prøvet strukturreformer, ved, hvor meget energi og kræfter der begraves i nye strukturerer. Vi risikerer at få et sundhedsvæsen, der kommer til at gå baglæns i stedet for fremad, fastslår Villy Søvndal. 

Men statsministeren fremhæver, at sundhedsvæsenet kommer tættere på den enkelte og giver bedre patientrettigheder over hele landet. Det er vel godt? 

- Det er da fint at lave de lokale sundhedshuse, men de er der allerede. Jeg bor i Kolding, hvor vi har et sundhedshus, og vi har indviet et i Haderslev for nylig. Så det er ikke noget nyt i, siger han.

- Man centraliserede SKAT med det resultat, at stort set al inddrivelse af restance på skat ophørte. Det er alvorligt nok, men trods alt kun penge man har med at gøre. Det, der sker nu, er, at man eksperimenterer med det danske sundhedsvæsen. Med en ny struktur der med sikkerhed vil betyde, at patienterne får sværere vilkår end de har med det nuværende, fastslår han.

Sundhed bliver valgtema

Villy Søvndal kalder det helt umuligt at forhandle en politisk aftale om en så stor reform på plads i rekordtempo inden et folketingsvalg.

- Det her skal i Løkkes øjne være et en affyringsrampe for et folketingsvalg. Blå blok står rigtig dårligt på velfærd, og vælgerne ved godt, at rød blok er bedre til det. Så forsøget fra regeringspartierne er at erobre den dagsorden, mener han.

Og derfor vurderer Villy Søvndal, at Løkkes blå partier næppe henter mange vælgere på sundhedsudspillet. 

- Hvis vi får et andet flertal i Folketinget efter et valg, bliver Løkkes sundhedsplan aldrig til andet end et valgoplæg. Så jeg tror, at rigtig mange danskere vil synes, at det er vigtigt at værne om vores sundhedssystem, og derfor overveje, hvor de sætter deres kryds, siger han.   

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen