For første gang i lang tid kom USA og Israel i går med ros og anerkendelse til palæstinenserne. Eller i hvert fald til dem, der regerer på Vestbredden.
USA s præsident, George W. Bush, og Israels premierminister, Ehud Olmert, mødtes i Washington for at diskutere Mellemøsten, og udviklingen i de to palæstinensiske områder, Gaza og Vestbredden, var øverst på dagsordenen.
Det islamiske parti Hamas overtog med magt Gaza i sidste uge, mens det mere moderate Fatah sidder på magten på Vestbredden, hvor Fatah-præsidenten Mahmoud Abbas har oprettet en kriseregering.
Den kriseregering kan vente total støtte fra USA og Israel. Ehud Olmert slog nemlig fast, at han vil gøre alt for at samarbejde med Abbas og hans regering, mens Bush kaldte Mahmoud Abbas for »alle palæstinensernes præsident«.
»Han er en stemme af fornuft blandt ekstremisterne i dit nabolag,« sagde Bush til Ehud Olmert under pressemødet efter samtalen.
Møde mellem parter
Inden mødet havde Mahmoud Abbas ringet til Bush for at bede ham sætte fredsforhandlingerne mellem Israel og palæstinenserne i gang igen. På mødet kom der ingen direkte løfter om forhandlinger, men Israels premierminister lovede at mødes med Abbas jævnligt for at se på mulighederne.
Samtidig slog de to ledere fast, at de håber, at de ved at styrke Fatah kan lægge pres på Hamas i Gaza-striben. Både USA, EU og Israel betragter Hamas som en terror-organisation.
Fatah er dog berygtet for korruption og nepotisme og har mistet folkelig opbakning blandt palæstinenserne de senere år. Kritikere frygter derfor, at støtten til organisationen blot vil føre til mere splittelse blandt palæstinenserne.
Hamas fordømte på forhånd mødet mellem USA og Israel som et forsøg på at ødelægge bevægelsen.