Administration 

Sygeplejerskers stress giver kroniske smerter

Sygeplejerskers stress giver kroniske smerter
Risikoen for skulder- og nakkesmerter fordobles hos sygeplejersker, hvis de oplever store problemer mellem at få arbejde og familieliv til at hænge sammen.

Konflikter mellem arbejdsstress og familieliv kan fordoble risikoen for at få fysiske og måske ligefrem kroniske smerter

Sygeplejerskers stress over arbejdet medfører så store problemer i forhold til familielivet, at deres risiko for muskel-, skulder- og nakkesmerter mere end fordobles.

Det viser en amerikansk undersøgelse af næsten 1200 sygeplejersker og andet sundhedspersonales problemer med at jonglere mellem arbejde, overarbejde og familielivet.

Ny viden: Rødvinsstof kan forlænge virkningen af morfin

"Arbejde-familie konflikter kan være distraherende og stressende for hospitalets ansatte," siger undersøgelsens hovedforfatter, Seung-Sup Kim fra The George Washington University School of Public Health og Health Services.

"Hospitaler, der vedtager politikker til at reducere disse konflikter kunne opnå en række fordele, herunder en mere produktiv arbejdsstyrke, en, der ikke bremses af kroniske smerter," siger han.

Forhøjet risiko for depression og hjertesygdom

Resultaterne lægger sig i halen på en række andre undersøgelser, der viser, at store arbejdsbyrder eller lange arbejdsdage kan smitte af på familielivet. Anden forskning tyder på, at arbejde-familie konflikter kan medføre depression, stofmisbrug og endog hjertesygdomme.

Men spørgsmålet i denne undersøgelse var om stress af at forsøge at passe flere syge patienter på en sygehusafdeling og styre hjemmelivet faktisk kan føre til fysisk smerte?

Læs også: Smertepiller kan få dig til at tabe hørelsen

1.199 sygeplejersker og andet sundhedspersonale fra to hospitaler i Boston blev spurgt om de var enige i udsagn som: "Længden af mine arbejdsdage gør det vanskeligt at opfylde familiemæssige eller personlige forpligtelser" og "Mit job er så hårdt og stresset, at det gør det svært at opfylde min families eller personlige behov."

Desuden brugte forskerne et spørgeskema til at vurdere, i hvilket omfang deltagerne i undersøgelsen havde oplevet smerter i bevægeapparatet i de foregående tre måneder. Og de noterede sig også faktorer, der kan påvirke resultatet af undersøgelsen, såsom mængden af løft eller træk på arbejdet, der kunne belaste musklerne og føre til smerte.

Smerter i skuldre, nakke og arme

Forskerne opdagede, at sygeplejersker og andre medarbejdere, der rapporterede en høj konflikt mellem deres job og forpligtelser i hjemmet havde omkring to gange større risiko for at lide af nakke-eller skuldersmerter i de foregående tre måneder.

Og arbejderne med den højeste ubalance mellem arbejds-og familieliv havde næsten en 3 gange større risiko for smerter i armene i denne periode.

Læs også: Kvinder føler smerter stærkere end mænd

Til gengæld fandt undersøgelsen ingen større sammenhæng mellem arbejde-hjem ubalance og lændesmerter, som typisk forårsages af mange løft af tunge patienter.

Hospitalsarbejdere og især sygeplejersker, må ofte tage skiftende vagter eller arbejde på nathold, og i nogle tilfælde er de nødt til at håndtere meget syge patienter.

Et samfundsproblem

"Konflikten mellem arbejdsopgaverne og ansvar i hjemmet, kan tilsyneladende føre til kronisk fysisk smerte - og muligvis andre sundhedsproblemer.

Konsekvenserne af denne konflikt er alvorlige og påvirker ikke blot hospitaler, men samfundet som helhed," siger Kim.

Han siger, at arbejde-hjem konflikten kan medføre stigende problermer med at løse vigtige sundhedsfunktioner fordi udbrændte sygeplejersker går tidligt på pension eller finder andet arbejde på grund af stress.

Lønmodtagere, der er distraheret af problemer i hjemmet eller pga. konstante muskelsmerter kan være mere tilbøjelige til at melde sig syge, eller yde mindre, mener han.

Godt råd: Chilistof kan reducere kroniske smerter

Han mener, at resultaterne skal bekræftes ved yderligere forskning for at bevise en årsags-sammenhæng mellem arbejds-familie konflikten i forhold til de smerter, som deltagerne har rapporteret i denne undersøgelse, der er offentliggjort i American Journal of Industrial Medicine.

- Men allerede på dette stadium bør resultaterne få administratorer til at tage et nødvendigt kig på arbejdsforholdene på hospitaler.

- Hospitalsarbejdere, der ikke evner at jonglere med ekstreme arbejdstider og familiemæssige forpligtelser kan blive gladere og mere produktive på jobbet, siger Kim.

- Og det er en win-win situation, der vil gavne ikke blot hospitaler, men også medarbejderne, patienterne og familiemedlemmerne.

Også stort problem i Danmark

I Danmark har Dansk Sygeplejeråd i samarbejde med Arbejdsmiljøinstittutet fået udarbejdet en række rapporter over de sidste ti år, der viser, at især basis-sygeplejersker føler sig stressede af arbejde-hjem konflikten.

Den seneste rapport fra 2008 viste at 17 procent af sygeplejersker følte sig stressede i forhold til et landsgennemsnit på 12 procent.

Læs også: Ti madtips til smerteramte

Og i en tidligere rapport om konflikten mellem arbejdsliv og hjemmeliv havde hele 43 procent af basis sygeplejersker problemer jævnligt (31%) eller ofte (12%).

Rapporten fra 2003 forholder sig dog ikke til om job/hjem konflikterne hos de danske sygeplejersker medfører nakke-, skulder- eller andre smerter.

Den nye amerikanske undersøgelse efterlader også spørgsmålet om andre job-grupper, der har lige så store konflikter mellem arbejde og arbejdsliv, også har fysiske smerter.

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind