Administration 

Sexchikane i fagforening: Formand misinformerede om kontakt til advokat

Formand for Dansk Journalistforbund gav forkerte oplysninger til medarbejdere og bestyrelsesmedlemmer i sex-sag. (Foto: Foto: Claus Fisker/Scanpix/Arkiv)

Formand for Dansk Journalistforbund, Lars Werge, fortalte forbundet hovedbestyrelsen, at advokat til kvinde, der følte sig krænket, var kontaktet. Det passede ikke, siger advokat.

Ledelsen i Dansk Journalistforbund har misinformeret i sex-sagen, der lige nu ruller internt i fagforbundet. 

Formand Lars Werge gav nemlig forkerte oplysninger til medarbejdere samt medlemmerne i hovedbestyrelsen i forbindelse med anklager om sexchikane fra en tidligere medarbejder. Det viser intern mail, som Avisen.dk er i besiddelse af.

I mailen, der er sendt den 20. november, oplyser Lars Werge, at man har henvendt sig til den tidligere medarbejders advokat. Men det passer ikke, oplyser pågældende advokat.

Det er ikke første gang, Lars Werge kommer med urigtige oplysninger i forbindelse med sexchikane-sagen. Læs mere her.

Havde ikke kontaktet advokat

I kølvandet på anklager om sexchikane i Dansk Journalistforbund besluttede ledelsen at igangsætte en ekstern undersøgelse af de konkrete anklager fra den tidligere medarbejder samt klarlægge, om der eksisterer en usund sex-kultur i forbundet.

Dette meddelte formand Lars Werge i en intern mail til hovedbestyrelsen. som Avisen.dk er kommet i besiddelse af. Mailen er fra den 20. november.

Lars Werge oplyser i mailen, at man har orienteret forbundets medarbejdere om, at man vil igangsætte den eksterne undersøgelse, og at man har meddelt dette til den tidligere medarbejders advokat på sagen.

Men den pågældende advokat, Morten Erritzøe Christensen, oplyser til Avisen.dk, at han ikke havde hørt fra forbundet det pågældende tidspunkt.

Faktisk skulle der gå syv dage, før han første gang hører fra forbundet. Morten Erritzøe Christensen oplyser til Avisen.dk, at han først den 27. november bliver kontaktet af forbundet og orienteret om den eksterne undersøgelse.

“Hvis DJ mener, at de har orienteret mig før 27/11 vil jeg vældig gerne se mailen,” skriver Morten Erritzøe Christensen i en mail til Avisen.dk.

Avisen.dk har forsøgt at få forklaring fra Lars Werge, men han vil ikke udtale sig i sagen, så længe den eksterne undersøgelse pågår, oplyser han. 

Flere forkerte oplysninger

Den eksterne undersøgelse af anklager om sexchikane og sexkultur i Dansk Journalistforbund blev igangsat, efter megen kritik af forbundsledelsens håndtering af sagen til at starte med. 

Efter den tidligere medarbejder for en lille måned siden stod offentligt frem med anklager om sexchikane, reagerede forbundet i første omgang med at afvise, at sexchikane havde fundet sted. 

I en pressemeddelelse fra den 17. november oplyste Lars Werge, at man havde været kontakt med den tidligere medarbejder for at få uddybet anklagerne. Men den tidligere medarbejder var slet ikke blevet hørt i sagen, viste det sig. 

Men da Dansk Journalistforbundet valgte at nedsætte advokatundersøgelsen udtalte Lars Werge:

”Jeg begik en stor fejl ved at udtale mig skråsikkert i starten om, at der ikke er en sexistisk kultur i DJ, og at jeg ikke troede, at der havde været sexchikane i forbundet. Det beklager jeg, og det ville jeg ønske, jeg kunne lave om.”

Den eksterne undersøgelse af Dansk Journalistforbund foretages af advokat Karen-Margrethe Schebye og forventes færdig inden jul.

Sexsag i forbund: Tidslinje

2009 Sigrid Benedikte Strøyer starter i Dansk Journalistforbund som studentermedhjælper. Hun har en affære på tre måneder med den nuværende afdelingschef.

 

2010-2011 Sigrid Benedikte Strøyer oplever at blive krænket af den nuværende afdelingschef, efter at de har afsluttet forholdet. Hun stopper i forbundet før tid. 

 

2015 Den anden studentermedhjælper starter i forbundet. Den nuværende afdelingschef og studentermedhjælperen indleder en affære. De bliver set sammen til julefrokost i forbundet. 

 

2016 Den nuværende afdelingschef får januar en påtale af ledelsen, efter at være blevet set sammen med studentermedhjælperen til julefrokosten. De to fortsætter dog affæren. 

 

2016 Den anden studentermedhjælper stopper i august i forbundet før tid. 

 

11. november 2017 Sigrid Benedikte Strøyer fortæller i et offentligt facebookopslag, at hun oplevede at blive krænket i Dansk Journalistforbund. 

 

17. november 2017 Dansk Journalistforbund oplyser i en pressemeddelelse, at de har undersøgt Sigrid Benedikte Strøyers anklager, men at det ikke er muligt at bevise, at sexchikane har fundet sted. De har endnu ikke hørt Sigrid Benedikte Strøyers side af sagen. 

 

20. november 2017 Dansk Journalistforbund oplyser, at de vil igangsætte en ekstern undersøgelse af anklagerne. Formand Lars Werge oplyser til medarbejdere og medlemmer af hovedbestyrelsen, at man har meddelt Sigrid Benedikte Strøyers advokat om den eksterne undersøgelse. 

 

22. november 2017 Den nuværende afdelingsleder suspenderes, mens sagen undersøges.

 

23. november 2017 Direktøren i Dansk Journalistforbund suspenderes, mens sagen undersøges.

 

27. november 2017 Sigrid Benedikte Strøyers advokat bliver første gang kontaktet af Dansk Journalistforbund, der oplyser om den eksterne undersøgelse. 

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge